Az orvosok nem puskáznak?
Egy medikus tisztelt meg minket azzal, hogy elmondja véleményét az Elégséges orvosok posztunkra reagálva. Megtudjuk leveléből, hogy minden vizsga előtt aláríratnak egy nyilatkozatot a hallgatókkal, hogy amennyiben puskázáson érik őket, azonnal kicsapják őket az egyetemről.
Tisztelt Ellenőrző Blog!
Orvostanhallgatóként koránt sincs annyi időm, hogy rendszeres olvasója legyek a blognak, mégis a vizsgaidőszak elején kirakott Elégséges Orvosok c. posztra szeretnék érdemben reagálni.
Először is a Semmelweis Egyetem Általános és Orvostudományi Karán minden ZH és írásbeli vizsgadolgozat előtt a hallgatókkal egy nyilatkozatot iratnak alá, melyben vállalják, ha puskázáson kapják a hallgatót, azonnali hatállyal kicsapják az egyetemről. Azt hiszem sokaknak ez a rendszer hihetetlen, de szerintem minden egyetem minden szakán be lehetne vezetni. A vizsgák nagy része egyébként is szóban zajlanak, ahol esélytelen a puskázás. Ha mindez nem elég, akkor be kell látnia az embernek hogy muszáj megtanulnia és értenie pl. az anatómiát, hisz másképp, hogy tanulnának az emberek klinikai tárgyakat.
Az élet úgy hozta, hogy 1 év után családi körülmények miatt át kellett jelentkeznem a Debreceni Egyetem Orvosi karára. Egy példát említenék az ottani rendszerből is: a Computer Human Anatomy órát (igen, lehet csodálkozni, a szabadon választható tárgyak többsége már most angol nyelvű) Gary Kish M.D. tartotta és tartja mind a mai napig, ahogy még sok más világhírű vendégprofesszor emeli az oktatás színvonalát. Ha az ember ténylegesen egy példaértékű karriert akar befutni, egyszerűen nem engedheti meg magának képzése során, hogy ilyen kaliberű orvosprofesszorok mellett csalásra adja a fejét. Elég, hogy egyszer észrevegyék és ott rögtön azonnal el van kalapálva és semmi esélye sincs, hogy ezt helyrehozza (nemhiába belterjes az orvosi). Fényezhetném még tovább az orvosi karokat, de nem teszem hisz mind a 4 magyar orvosi kar bátran megállja helyét a világban, nem hiába tanul több külföldi orvosin Magyarországon mint amennyi magyar. Gimnáziumi barátaimmal sörözve viszont azt vettem észre, hogy néhol olyan alapvető problémák merülnek fel a bachelor képzések során, ami az orvosin elképzelhetetlen lenne. Nálunk szerencsére olyan homogén a hallgatók összetétele, hogy nem jelent gondot az, ha például angolul kell megszólalni vagy akár szombat délelőtt is van óránk vagy esetleg este 20.00-tól mert a tanár máshova nem tudta berakni, itt mindenki tanulni akar. A magasan kvalifikált orvosoknak csupán egyetlen egy hátránya van az ország számára. Hat év tanulás után a szakorvosit még csak-csak itt töltik el a hallgatók nagyrésze, de nettó 92.000 forintos rezidensi fizetésért dolgozni, finoman szólva méltánytalan a megszerzett tudás és a munkával járó felelősség arányában (Más foglalkozásokhoz nem szeretném hasonlítani az orvosokat, mert értelmetlen lenne és egyébként is minden állás és foglalkozás fontos, ezért a fizetést inkább azzal hasonlítsák össze, hogy az évente beszerzendő összes könyv és jegyzet ára 100.000 forint körül mozog). Nekem elhihetik, a hallgatók 99%-ának 6 év orvosi után nem az lesz a legnagyobb problémája, hogy külföldön állást kell, hogy találjanak, vagy akár anyanyelvi szinten kell beszélniük angol vagy akár német nyelvterületen.
Orvost a hazának, hazát az orvosnak
Üdvözlettel: egy medikus.