198

Az egyetem éveket rabol el a hallgatók életéből?

Ellenőrző , 2010.03.26. 08:00

Egy friss diplomás levélírónk meglepő adatot oszt meg velünk, a felvett hallgatók csupán töredéke szerez diplomát, az ő konkrét példájából kiindulva az évfolyama 16%-a  jutott el a diplomáig. Ennek több oka is van, az egyik nyilván a sokat szidott finanszírozás, sokkal több hallgatót vesznek fel a felsőoktatási intézmények, mint amennyit képezni tudnak. Hasznosnak gondolja, hogy a Felvételi Tájékoztató azt az adatot is közölje, hogy hány fő végzett az adott szakon az előző tanév végén.

 

Kedves Ellenőrző!

Egy olyan problémáról szeretnék írni, ami sok hazai felsőoktatási intézményben jelen van, de érdekes módon senki sem beszél róla.
Hogy világos legyen, rögtön egy konkrét esettel kezdem: én most végeztem az Óbudai Egyetemen (régi BMF), Mérnök Informatikus szakon. Erre a szakra minden évben úgy 500 hallgatót vesznek fel, és minden évben nagyjából 60-80 hallgató diplomázik. A konkrét számadatról a záróvizsgán dicsekedett az egyik vizsgáztató tanár a külsős elnöknek, de a diplomaosztón is látszott a létszám.

Tehát a hallgatóknak csupán a 16%-a jut el a diplomához. Vagyis minden felvételt nyert hallgatónak úgy 16% esélye van arra, hogy teljesíti az egyetemet.

Sok barátom van, akik jelenleg is egyetemre járnak és jelentősen el vannak csúszva a tanulmányaikkal. Három barátom már ki is bukott. A fennt vázolt arányok ugyanis sok más budapesti egyetemi szakot jellemeznek. Például: ELTE Prog. Inf., BME Info, BME Építész, stb. Főleg népszerű reál szakok.

A húszmillió forintos kérdés: Ez miért nincs benne a felvételi tájékoztatóban? Ha ilyen brutális arányok vannak, azt nyilván tudni szeretnék a felvételizők és azok szülei is. Én például nem engedném a gyerekemnek, hogy arra a szakra felvételizzen, amin én végeztem. Ugyanis a legszörnyűbb az, hogy a hallgatók csak 2-3 év után esnek ki az egyetemről, vagy hagyják ott. Éveket rabolnak el tőlük.

Én úgy gondolom, hogy az anyaintézmények sokkal nagyobb arányban felelősek ezért a jelenségért, mint a diákok. Sok helyről hallottam ezt az infót, jópár tanártól is: Ezek a népszerű szakok fejőstehénként funkcionálnak. Sokkal több hallgatót vesznek fel rájuk, mint amennyinek a képzését biztosítani tudják a felsőbb évfolyamokban. Az államtól fejkvótát kapnak a hallgatók után.

A helyes eljárás az objektív és kemény felviteli lenne, amiben nincsenek középiskolából visszamaradt "hozott pontok", és csupán annyi hallgatót vennének fel, amennyit képezni is tudnak.
A szűrés javarészt a felvételi legyen és ne 3 évig tarson, hanem 3 óráig. Ugyanis nem csupán a hallgatóktól rabolnak éveket, de az államtól is pénzt.

Az állam szakemberek képzésére szánja a pénzt. Ismerjük a helyzetet: már most is hiány van mérnökökből, informatikusokból és ez a hiány növekedni fog. Ezért népszerűek ezek a szakok, de a fennt vázolt intézményeknek nem szakemberek képzése a célja, hanem az ügyeskedés és a financiális hiányok kipótlása.

De ne menjünk túl messzire, csak egyetlen célt fogalmazok meg: A felvételi tájékoztatóba kerüljön bele az is, hogy melyik szakon, mikor, hányan diplomáztak.

Köszönettel,

egy friss diplomás

 

A bejegyzés trackback címe:

https://ellenorzo.blog.hu/api/trackback/id/tr551860318

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bontottcsirke 2010.03.26. 08:39:26

Egyáltalán nem kevés a 16%. Ugyanis ennyi ember tudja azt a szakot teljesíteni. A mostani érettségizőim közül 15 évvel ezelőtt a 80%-át nem vettél volna fel.

Most ez úgy néz ki, hogy felveszik aztán küldik el. Maximum azokat sajnálom akik a sok kuplungossal együtt tanulnak és úgy kell lediplomáziuk és így veszítenek éveket.

A második részre reagálva: mindenkinek van általában valami ismerőse, akit már felvettek és tud tapasztalatokat mondani. Azért úgy elmenni valahová, hogy meglepetésként éli meg a hallgató, hogy hányan diplomáznak az felkészületlenséget jelent.

bm613 · http://izland2009.blog.hu 2010.03.26. 08:51:01

BME infón nem ilyen a helyzet. Sokkal rosszabb. Talán előbb-utóbb elvégzi azt is 16 %, de az első BSc-s évfolyamon 520-ból 16 ember, azaz 3 % jutott el IDŐBEN a diplomáig. És erre a szakra nem igaz, amit bontottcsirke ír, a ponthatár ha nem is volt Corvinus nemzetközi kapcsolatok-szintű, de alacsonynak sem volt mondható. Most már lehet, hogy alacsonyabb, de ennek az évfolyamnak nem volt az. Ilyen felvételi követelmények után viszont már a tanárral van gond, ha 95 % megbukik egy ZH-n (ez több tárgyból is előfordult ott). Ha meg ez a tanár utána közli az évfolyammal, hogy seggfejek, faszkalapok, idióták (ez sem egyedi eset), akkor még inkább problémásnak érzem... és nem valami frusztrált kis tanársegédre kell gondolni, aki bosszút áll az előző éveiért a következő évfolyamokon, élvezve, hogy végre a fasz másik oldalán áll, hanem 50-60 év körüli elismert szakemberekre, docensi illetve professzori rangban.

Alal 2010.03.26. 09:23:24

Én is most végeztem ott, így biztosra mondanám, hogy szaktársak vagyunk :) Előre is elnézést kérek, ha egy kicsit csapongóak a gondolataim...

Először is pontosítanék, 350 ember körül vették fel az embereket (12-14 csoportot indítanak első elején, 24-30 emberrel). Persze erre rájön az esti, arról nem tudok nyilatkozni. De a 60-80 végzős tényleg igaz.

Az igaz, hogy első félév után már csak a csoportunk fele ment tovább a második félévre (a többiek újrafelvételiztek, vagy leléptek), és tanterv szerint a csoportunkból egyetlen egy ember végzett időben (ok, én csúsztam Erasmus miatt, szóval elvileg ketten lettünk volna). De a csoportból már csak 7-en vannak az egyetemen. Szóval az arányok tényleg a morbiditás határán vannak.

DE! Nem mondanám, hogy teljesíthetetlen a főiskola. Mind a ketten élő példák vagyunk rá. És tényleg nem volt könnyű, de el lehetett végezni. Ha az ember tanult, készült, akkor ment. Könnyű a nehéz vizsgát szidni, ha az ember két napot tanult rá, vagy a szigóra is négy nap alatt akart felkészülni. És a következő évben megint csak négy napot tanult rá, és csodálkozott, hogy nem sikerült. Persze a vizsga meg a tanár a hibás (érdekes módon rám egyetlen tanár sem pikkelt).

Ritka az, hogy valaki a 3. éves tárgyak után hagyja ott a fősulit (persze, a szoftverszigorlat 2. év végén csúnya dolog, de az tényleg a vízválasztó, utána már nem nagyon szívatnak). Inkább az első éves tárgyakkal szenvednek sokáig. De aki első évben nem veszi észre, hogy nem neki való, nem tudja megcsinálni, akkor az miért erőlteti? És akkor miért a suli a hibás? Miért másokat hibáztatunk, amikor nekünk kéne több erőt belefektetni?

Bukowszky · http://bukowszky.blog.hu 2010.03.26. 09:47:48

mélységesen erkölcstelen, morálisan teljesen elfogadhatatlan, ami a magyar felsőoktatásban megy.

mert egy dolog, ha valaki nem teljesíti a kötelességét, és kibukik.

de egész más, ha a rendszer velejég romlott: és ha minden hallgató teljesíti a kötelességét, akkor is ki fog bukni a társaság nagy része, egészen egyszerűen azért, mert nincs számukra hely, és ki KELL szórni őket.

ez elfogadhatatlan. ha valakit felvesz egy egyetem a hallgatói közé, kutya kötelessége lenne minden lehetőséget biztosítani és mindent megtenni azért, hogy el is végezze. ha ennek ellenére nem képes rá a egy-egy hallgató, akkor "így járt", de az végtelenül erkölcstelen, hogy eleve esélye sincs a felvettek nagy részének, és csak a sakkozás megy évekig, hogy na, ki lesz a vesztes.

ebből pedig egyenesen következik, hogy mindenki lop, csal, hazudik, ügyeskedik, lefizet, lezsíroz, stb, stb, stb.

beteg dolog egy nagyon beteg országban.

Advocatus_Diaboli 2010.03.26. 09:50:57

Elvele túl sok diplomás van és a frissen végzett diplomások közt is csak kevésnek van használható tudása, úgyhogy csak hulljon a férgese. :-)

Pl. mi értelme van filozógusokat képezni? A világ nagy filózofusaihoz képest újat úgysem képesek alkotni és még ők sem váltották meg a világot. Akkor meg minek.

A filózófia meg sok más humán szak csak naplopóképzésre jó.

Alal 2010.03.26. 09:55:32

A fent említett iskolában tud a vezetés a problémáról, és hidd el, szeretnének ők több csoportot indítani, de egyszerűen kihullanak a diákok. A szigorlat elbírálásán is könnyítettek valamennyit, de nem a megkövetelt tudásmennyiséget csökkentették.
És mellesleg minden lehetőséget megad arra, hogy teljesítsd a tárgyakat, a 3x2 vizsgaalkalom nem kevés.

Falusi_metálos 2010.03.26. 09:57:53

Nem 16% az esélye, a tehetségesnek nagyobb, a kevésbe tehetségesnek kisebb. Nincs egyenlőség, tessék végre megérteni.

Ja tudom, a kivételes esetek ... erősítik is a szabályt.

petya.bacsi 2010.03.26. 10:01:07

A sok léhűtő, akik csak bulizni járnak a felsőoktatásba, nos, azokért nem kár. Eleve nem kéne boldog-boldogtalannak diplomát adni. És eleve nem kéne ennyi főiskola meg egyetem különböző kamu szakokkal.

Mourinho már nem a király 2010.03.26. 10:01:46

Bárcsak a BTK-n is ilyen arányok lennének.

@Alal: "Az igaz, hogy első félév után már csak a csoportunk fele ment tovább a második félévre (a többiek újrafelvételiztek, vagy leléptek)..."

Ez szerintem teljesen korrekt. Elmész, bejutsz az egyetemre, és az első félévben kiderül hogy teljesen alkalmatlan vagy, ezért abbahagyod. Ne legyen mindenkinek diplomája csak azért mert leérettségizett és összeszedett 60 pontot a felvételire.
(egy diplomás)

Falusi_metálos 2010.03.26. 10:02:42

@Advocatus_Diaboli:

Sötét vagy egy kissé.
A jogszabályok meg világosan levannak irva, minek jogász hozzá ...... Szóval kb ekkora fasságot mondtál.

Haibane 2010.03.26. 10:02:54

Szerintem aki el akarja végezni az el is fogja. A baj az, hogy nagyon sok az oda nem illő ember, aki inkább megy egyetemre melegedni apu pénzén mintsem elmenne dolgozni. Persze mindig vannak szemetebb tanárok, szivatósabb tárgyak, de az igazság az, hogy nem ez a jellemző. Rinya helyett le kéne ülni tanulni.
(BME-t végeztem, nem büfészakon)

SnowFighter 2010.03.26. 10:03:54

Én az ELTE programtervező informatikus szakára járok, nappali tagozatra, állami finanszírozással évente 500-550 hallgatót vesznek fel nálunk. A helyzetet nagyon jól mutatja az az adat (ami olyan félig publikus), hogy az első félévben a hallgatók ~10%-a nem bukik meg egy tárgyból se. Másik adat: van egy matematikai alapozás tárgy 1. félévben, ami elsősorban azoknak szól, akik nem emelt szintű matek érettségivel jöttek ide, szóval felzárkóztató kurzus. (Mellette párhuzamosan megy az egyetemi szintű matek is más kurzusokon.) Aki jó emelt szintű érettségit tett, annak kb. a tananyag 5% újdonság ebben a tárgyban. Eredmény: hallgatók ~50%-a bukik meg. Tehát a középiskolai szintet ennyien nem ütik meg. És egyáltalán nem azért, mert szigorú az osztályzás (30%-tól már átmenő jegy van annál a tárgynál), vagy mert szemetek a tanárok (szerintem minden tőlük telhetőt megtesznek, még többet is), hanem mert a felvett hallgatók ~60%-a nem való erre a szakra, sokuk egyetemre se. Egy részük azért, mert síkhülye matekból és/vagy programozásból (csak azért jött ide, mert remélte így majd jól fog keresni, de úgyse kap diplomát, szóval mindegy), egy részük pedig ezért, mert nem tanulni jött az egyetemre, pedig esetleg agya még lenne is hozzá.

És a legszomorúbb, hogy az ELTE nem tehet semmit. Ha megköveteli az emelt szintű érettségit felvételikor (szerintem ez lenne a minimum) vagy csak egyszerűen fele ennyi embert vesz fel, akkor a katasztrofálisan elcseszett finanszírozási rendszer miatt csődbe menne az Informatikai Kar.

bla.bla (törölt) 2010.03.26. 10:04:07

Azt hiszem valami apró hiba van itt a feltárásban. Ne tessék leragadni azon hogy IDŐben mennyien váégzik el az adott szakot. A valódi kibukottak számithatnak az ilyen statisztikában: aki elhagyja az egyetemet, vagy kirúgják stb. Ugyanis az a hallgató is elvégzi az egyetemet aki nem 5 év alatt hanem 6, vagy 7 év alatt szerzi meg a diplomáját

Cartman (ex Cartman) 2010.03.26. 10:05:22

Szerintem nincs semmi gond a fent vázolt gyakorlattal. A legtöbb egyetem / főiskola úgy működik, hogy az alapozó tárgyakkal (matematika, műszaki rajz, mechanika, stb.) 1-2. félévben "megszűri" a társaságot. Ilyenkor a legnagyobb a lemorzsolódás, a hallgatók fele simán elbúcsúzik ebben az időszakban az iskolától. Ezt a legtöbben tudják is. Újabb meglepetés legfeljebb akkor jöhet, ha a másik komoly szűrőt, a nyelvvizsgát nem kalkulálják be, és nem készülnek rá (ahogy erről már ezen a blogon is volt szó).

Egyébként ha a felvételit nehezítenék, akkor meg az lenne a baj. És az a megoldás sokkal igazságtalanabb is lenne, mert a szűrő közvetettebb viszonyban lenne az iskola követelményeivel.

Alal 2010.03.26. 10:07:34

@bla.bla: Ezért lett leírva az, hogy hányan kezdenek általában egy évfolyamon, és hányan kapnak diplomát összesen. Nem az adott évfolyamról, hanem összesen.

SnowFighter 2010.03.26. 10:09:24

@Cartman (ex Cartman): szerintem meg egyszerűen nevetséges az a helyzet, hogy 2009-ben már többen mentek felsőoktatásba, mint általános iskolába. Nem a politikai populizmusnak kéne a felsőoktatást megszabni (értsd: vetessünk fel minél több embert egyetemre, mert akkor majd ránk szavaznak). Mert Magyarországon sajnos ez folyik 20 éve. A szakmai érvek a tökutolsók, ha a felsőoktatás a téma.

Geli. 2010.03.26. 10:09:36

Hát igen, kell a della az egytemnek...én BME MInfo-n vagyok, 25fős tankörömből 7en maradtunk második évre! Ilyen finomságok mellett, hogy fizika1,2 95%os bukTATÁSI arány, bevezetés a számításelméletbe 1,2 70%fölött, progból is szépen szórják az embereket. Persze nem véletlen, nálunk ha elbuksz egy tárgyat, akkor KREDITENKÉNT kell 1200at fizetned. Ez 25ezer hallgatóra igen szép bevételi forrás...

A felvételi tájékoztatóba kötelezővé tenném, hogy teljes statisztikát közöljenek az ÁTLAGOS VÉGZÉSI IDŐRŐL, az EGYENESBEN BUKÁS NÉLKÜL VÉGZETTEK ARÁNYÁRÓL, az EGYES TÁRGYAK BUKÁSI ARÁNYÁRÓL, és hogy ÁTLAGOSAN MENNYIT KELL FIZETNI A DIPLOMA MEGSZERZÉSÉIG.

Alt Gr 2010.03.26. 10:09:50

riszpekt! de legalább öröm a sok csicsákó közül kiemelkedni :)

WiZARD 2010.03.26. 10:11:14

én a bmf-nik -et a matek és szoftszig teljesítése után hagytam ott, miután kirúgtak (másik sulit is elkezdtem itt meg lett 1-2 elmaradásom), de mondták hogy nemgond, felvételizzek, és beszámolnak mindent. felvételiztem, estire, felvettek, majd közölték hogy szoftsziget nem számolják be, mert már 1.5 éve volt, blabla... (ha jól rémlik 4es volt a szoftszigem, tehát nem is egy kegyelem kettes)

nem tudom tanulmányi osztályok dolgozóiról volt-e már bejegyzés (majd rákeresek), de az is megérne egy misét.

mondjuk pont bmf-nik to egész korrekt volt, de a külkeres to-s dolgózók nagyrésze vmi ritka szemét.

Alal 2010.03.26. 10:13:15

Hehe... a NIK-es TO... :) Nem is maga a TO, hanem egy specifikus TO-s... :)

2010.03.26. 10:13:43

@SnowFighter: programtervező informatikusnak valaki nem emelt matekkal megy és föl is veszik? úristen...

Psyman 2010.03.26. 10:15:10

Humán szakokon ugyanez az arány, legalábbis a népszerűeken.
Az egyetemek felveszik a diákot, hagyják, hogy tejeljen nekik az állam, aztán a legidiótább tanár passzióból kivágja őket.
Nem egy tanárt ismerek, aki úgy vizsgáztat, hogy az első 5 embert átengedi, aztán mindenkinek automatikusan 1-est ad. Hogy ezt felső utasítára teszik, vagy tényleg ennyire g*ik, azt már nem tudom.

Cartman (ex Cartman) 2010.03.26. 10:16:32

@SnowFighter:
OK, de a hiba - szerintem - akkor sem az egyetem gyakorlatában keresendő. Ahogy írod is: "Eredmény: hallgatók ~50%-a bukik meg. Tehát a középiskolai szintet ennyien nem ütik meg." A középiskolai tananyagot (vagy a módszereket, óraszámot, stb. - nem tudom, nem vagyok matektanár) úgy kellene átalakítani, hogy aki érettségit kap, az valóban tudja is, amiről a bizonyítványa szól. És ha már kétszintű érettségink van, azt úgy kellene átalakítani, hogy pl. egy műszaki egyetem / főiskola kötelezővé tehesse azt a felveendő diákjai számára anélkül, hogy finanszírozási hátrányba kerüljön emiatt.

Bukowszky · http://bukowszky.blog.hu 2010.03.26. 10:23:33

@Psyman: ilyet én is ismerek: valóban az első 5 ember átment az adott tanárnál a viszgán, az összes többi automatikusan megbukott.

de ennek az volt az oka, hogy amíg az első 5 páciens bement vizsgázni, a tanár kiment kávézni - azok meg persze kipuskázták a tételeket. az összes többinek erre esélye sem volt.

a tanár nem tanított semmit, a tárgy dögnehéz volt, viszont az apróbetű zárójeles baromságait is számonkérte. ez oktatás? röhej. az is bolond, aki magyarországon jár egyetemre.

itt csak a középszerű memóriagépek, a hátszelesek meg a csalók boldogulnak, meg kb. 2%-ban a nagyon, nagyon tehetségesek, de ők is szívnak egy ilyen beteg rendszerben, mert nekik meg a Harvardon lenne valójában a helyük.

az átlagosan jó képességű, de becsületes, puskázni, csalni nem hajlandó, nem kapcsolataikból élő emberkék nagy része eleve halálra van ítélve a magyar felsőoktatásban.

yerico1 2010.03.26. 10:24:31

1993-ban a kecskeméti GAMF-on az emberek 50%-a röpült az első félév végén. Az akkor normális adat volt. Igaz, 3,5-ös átlag már akkor felvételi mentességet garantált. Azóta jobban felhígult a jelentkezők minősége, a tudásszint csökkent, mivel csökkent az oktatás szintje is, ráadásul sokszor annyi a jelentkező, mint akkor. A mai átlagos gyerek egyszerűen hülyébb, mint 15 éve volt. Lehet megsértődni, meg anyázni, de tény, hogy a jelentkezők többségének az ÉRTŐ OLVASÁSSAL van komoly problémája. Az, hogy nem tud helyesen írni, meg fogalmazni, már nem is tűnik fel.
A régi cégemnél javasoltam, hogy vegyünk fel egy embert, aki a diplomás urak által készített céges anyagokat ellenőrzi helyesírásilag, mert égő volt, akiket kiadtunk a kezünkből.
A 16% nem is vészes. A felvettek 50%-a eleve alkalmatlan lett volna 10 évvel ezelőtt, azokat is megszórták volna hasonló arányban, maradt volna a mostani évfolyam 25%-a. 350 fővel számolva 87,5 fő. Ez kb. megegyezik a mostani aránnyal. Tehát nem az egyetemmel van baj, hanem a diáksággal. Anno nem sírtunk azon, hogy megbukhatunk, TUDTUK, hogy félévre lesznek lemorzsolódó emberek nem is kevesen.
Felesleges beleírni a tájékoztatóba, hogy ott mekkora az arány. Aki akarja, úgyis elvégzi. Aki meg hülye, az máshonnan is ki fog bukni. Ha meg nem, akkor diplomája nem fog érni semmit. Azt ugyebár nem kell ecsetelni senkinek sem, hogy egy ELTE vagy pécsi jogászdiploma hogy minősül mondjuk egy Kecskeméten szerzett jogászdiplomához. Vagy egy pécsi Pollackos infos diploma egy szegedi programozó diplomához.

Sátán meg a Jocó 2010.03.26. 10:26:54

Én nem hiszem, hogy a fiamat mindenáron felsőoktatási intézménybe akarom majd iratni. Pláne nem ilyen rohadt, elmaradott felső"oktatási" katyvaszba.

Egy kiváló(!) képességű CNC-marós jelenleg ~400k-t visz haza nettóban(!).

Akkor meg?

zsitva 2010.03.26. 10:29:38

Kedves levélíró!
Amikor mi végeztünk (1974) akkor az érettségizettek kb. 10%-a került főiskolára, egyetemre. A magyar felsőoktatás sokszázéves történetében 2009 volt az első olyan év, hogy több hallgató kezdte meg felsőoktatási tanulmányait mint amennyi érettségizett abban az évben. (előző években érettségizettek is indultak). Állítom, hogy ma is csak az érettségizettek 20-30%-a alkalmas arra, hgy egy vagy két diplomát szerezzen. Evvel szemben a rendszer/gengszter váltás egyik "vívmánya" volt a felsőoktatás kinyitása mindenki felé. Sikerült. Kinyílt. Bárki aki jelentkezik fel is veszik. Ha nem ép oda ahová akarja akkor máshová de felveszik. Továbbra sem tudja több diák megfelelő színvonalon elvégezni mert nem szorgalmas, nem tanul eleget de felveszik. Ez a "tanfolyamista" vagy más szóval mesélős egyetemi szakoknál (kommunikáci, PR, marketing, stb.) nem probláma de a műszaki szakoknál ez kijön mert egy műszaki tantárgy ZH-n az eredmény vagy jó vagy nem jó. Itt nem lehet elmesélni a főtartó méretezést itt ki kell számolni. Aki nem számolja ki kihullik.

Haibane 2010.03.26. 10:31:08

@Bukowszky: Harvardot nem keverném ide, az nagyon más világ. Nyugaton annyival másabb a helyzet, hogy itt a diákok (túlnyomó része) tanulni jön az egyetemre, nem csak papírt szerezni. Persze az is közrejátszik, hogy egy nemdiplomás is bőven úgy tud keresni, hogy ne dögöljön éhen. A tanárok pedig eszerint állnak a kérdéshez.

Néha összeakadok itt magyar diákkal, aki örömmel meséli, hogy milyen "könnyű" itt az oktatás, mindent ki lehet puskázni. Jah kérem, akinek ez a célja...

[c] 2010.03.26. 10:32:32

@Bukowszky: "itt csak a középszerű memóriagépek, a hátszelesek meg a csalók boldogulnak"

Ugyan már.

[c] 2010.03.26. 10:34:41

@yerico1: "Vagy egy pécsi Pollackos infos diploma egy szegedi programozó diplomához."

Hogyan? Nagyon alultájékozott vagyok.

WB_Tom 2010.03.26. 10:36:24

Lehet, hogy jó ötlet a nehezebb felvételi, vagy a bővebb információk megjelenítése, de szerintem sokkal súlyosabb probléma az ellenkező oldal: azaz sok hely van, ahol olyan emberek kapnak egyetemi diplomát, akiknek az érettségit sem kéne megadni. Ezzel az adott intézmény teljesen értékteleníti a diplomáját, és az, aki tanulni ment oda, semmit nem ér a papírjával. (Itt a speciálisabb területetkre gondolok, ahol csak egy-két egyetem képez szakembereket.)
A másik része, hogy szegény diák azt hiszi, hogy diplomásként majd biztos, jól fizető állása lesz, aztán csodálkozik, ha sehová nem veszik fel dolgozni, legfeljebb a McDonald's-ba.
Lehet, hogy nehéz egy BME vagy ELTE inf., de elég kevés munkanélküli informatikus van, aki innen jött, míg mondjuk egy MÜTF-ön vagy Kandó-n végzett munkakereső nagyon csodálkozik, hogy be sem hívják interjúra.
Szóval szerintem az lenne a kívánatos, ha MINDEN diploma komoly tanulást igényelne, és ne az 5 év után jöjjön rá a szerencsétlen, hogy egy kisgéplakatosi szakközéppel sokkal jobban megélne.

Qeki · http://vilagutazo.blog.hu 2010.03.26. 10:37:54

Sajnos vagy nem sajnos, ez rengetegen egyetemen így működik.
Az ELTE TTK-n is hasonló a helyzet... a brutális vizsgák miatt néha 3-4-5 évben dobálják ki az embereket kíméletlenül és nem feltétlenül csak olyanokat, akik lusták tanulni...!Az kétségtelen, hogy a kezdőszámok egy-egy szakon olyan magasak, hogy annyi diplomásra nincs szükség, így is túltermelés van. Tehát a természetes szelekció működik!

tm0508haha 2010.03.26. 10:41:31

rosszul vagyok attól, ami ma felsőoktatás címén folyik Magyarországon. Az egyetemekről és "egyetemekről" most inkább semmit, azt külön lehetne ragozni egy ideig... DE:
a diákok... A probléma az, hogy túl sok ember jelentkezik. az is akinek nem kéne. mert lusta. mert utál tanulni. mert csak a buli miatt akar egyetemre járni. mert buta. nagyon-nagyon buta. nem kéne az egyetemekre kenni (tisztelet a kivételnek, de az egy-két eset!) mert ha a 16% be tudja fejezni, a többi mért nem???? aki hülye ne sírjon a szája, ne menjen egyetemre, menjen szakmunkásnak, abból úgyis kevés van!
ezt nem "kívülállóként" mondom, egyetemista vagyok, idén végzek és minden héten ledöbbenek azon, hogy a fiatalok miket képesek kérdezni az órákon és mennyire sötétek... sajnos erre nincs szebb kifejezés, csúnyábbat meg inkább nem mondanék... de nemcsak a fiatalabbakkal van a baj, nálam idősebbek közt is vannak nagyon elcsúszottak, akiket már "megelőztem", meg akik már rég kiestek. Csak most ez a jelenség tömegessé vált. és (bár az egyetemek is megérnek egy misét) ez nagyrészt a hallgatók hibája. nem kellene jelentkezni és slussz. ja, és arról még nem is beszéltünk hogy mennyi pénzt ad ki állambácsi az ilyen tömegek oktatására évről-évre...

Cartman (ex Cartman) 2010.03.26. 10:44:54

@yerico1:
"A mai átlagos gyerek egyszerűen hülyébb, mint 15 éve volt."
Ne haragudj, de ez a hülyeség. A '80-as években az általános iskolát végzettek kb. 30%-a (ez csak egy blöff, ne kössetek bele, nem tudom a pontos számot, de nem ez a lényeg) ment rögtön dolgozni, betanított munkásnak, és a fennmaradó, mondjuk 70% bő fele is szakmunkás lett. A többiek tanultak tovább olyan helyen, ahol egyáltalán érettségit szerezhettek, és közülük is csak kevesen jutottak be főiskolára / egyetemre. Emiatt hiszik sokan, hogy "a mai gyerekek hülyébbek", holott ez semmiképp sem igaz. Csak amíg 20 éve egy "átlagos" gyerek jó, ha leérettségizett, ma főiskolára megy. És ez nem baj, csak jót, s jól kéne végre tanítani. Minden szinten.

BMW-s Sanyika 2010.03.26. 10:45:14

Egyetertek az irassal, kesz pazarlas ez a rendszer. Meg kellen erteni, hogy bizonyos agyi kapacitasok szüksegesek ahhoz, hogy valaki felsöfoku szinten termeszettudomanyokkal foglalkozzon.
Es nem csak azert pazarlo ez a rendszer igy, mert nehany evig feleslegesen finansziroz olyan hallgatokat, akiknek nincsenek meg a kepessegeik, hanem mert ezekkel az emberekkel elhiteti, hogy ök mar a "felsöfokuak" es ezutan csak nehezen veszik ra magukat alacsonyabb iskolai vegzettseghez kötött munkara. (gyakorlatilag az az 5-10 evük veszik el, amikor szakmailag-anyagilag megalapozhatnak a jövöjüket)
Ezen kivül ezek a hallgatok az egyetemi atlagmoralt is rontjak, aki egy inspirativ környezetben a jobbakal haladt volna, ebben a pofazos-panaszkodos közegben elhiszi, hogy valoban teljesithetetlenek a követelmenyek. (ami nem igaz, mert pl 30 eve ugyanazt a matekot tanitjak barhmelyik ilyen termeszettudomannyal foglalkozo karon)
Ez kb egyebkent 15eves problema, en az elsö kredites BME-s evfolyamra jartam, mar akkor tema volt ez közöttünk.

EnTeO 2010.03.26. 10:45:39

Szerintem ez a 16% sikerarány inkább nagyon jó Tanulni kéne, nem panaszkodni: már a középiskolában is. Nincs felmérés a kezemben, de a tapasztalataimra alapozott becslés alapján szerint a ma érettségizők 75%-a megbukna egy 20 évvel ezelőtti matek-fizika érettségin (vagy legfeljebb kettest szerezne, ami akkor nem volt elég a felvételihez). Pedig azóta volt műszaki haladás, a technika sem lett egyszerűbb, tehát még szélesebb alapok kellenének a diplomához... Az ELTE TTK-ra vonatkozó előző megjegyzéshez: nem gondolom, hogy igazad lenne. Sajnos, a szorgalom a lustaság ellenében még nem elég a vizsgák teljesítéséhez! Egyszerűen a középiskoláknál van a probléma, az onnét hozott tudás nem elegendő a TTK teljesítéséhez sem. Lehetne persze lejjebb vinni a szintet, de azzal mindenki becsapna mindenkit, és aztán néznénk, miért csúszunk még lejjebb és nem értenénk a helyzetet (még talán külső ellenséget is keresnénk)...

SnowFighter 2010.03.26. 10:48:39

@WB_Tom: Hát igen. Én most vagyok 2. éves ELTE-s progos, az 1. év után nyáron kötelező szakmai gyakorlatot tettem egy nagyobb cégnél. Voltak ott olyanok, akik a GDF-en végeztek programozóként, tehát diplomásak voltak (régi, osztatlan képzésűek). Röviden: én többet tudtam, mint ők szinte minden téren, ami programozással kapcsolatos. Ők azt hitték én voltam valami nagyon kocka, de a valóság az, hogy egy GDF-es progos diploma szakmai értéke 0 vagy -1. Máig nem tudom hogyan és miért alkalmazták őket, rákérdezni azért nem akartam :-D

StavrosMenace 2010.03.26. 10:50:44

nem, ha tanulsz rendesen, a sírás az megy, tanulás meg nem

Jozsó_ 2010.03.26. 10:52:00

Ebben egyébként nem is ez a legrosszabb. Jelenleg 18 éves korig tankötelezettség van. Vagyis elvileg szinten mindenkinek van érettségije. Ha még tovább viszem ezt a gondolat menetet akkor a mostani segédmunkások, betanított munkások az érettségizettek közül kerülnek ki.

Viszont, ha valaki bekerül egy egyetemre ő már nem úgy tekint magára mint érettségizett emberre, hanem valamilyen módon mint felsőfokú végzettségűre. Viszont diplomát ezexerint elég nagy eséllyel nem fog kapni. Cserébe oda sem megy már el dolgozni, ahova esetleg egy érettségivel még elment volna.

Két szék között a pad alá. És így jár mondjuk 10 "gyerekből" 8, hiszen szinte mindenkit felvesznek vhova.

l3v1 2010.03.26. 10:55:34

"A felvételi tájékoztatóba kerüljön bele az is, hogy melyik szakon, mikor, hányan diplomáztak."

Ez nagyjából értelmetlen adat. Ugyanis mindíg vannak csúszók is a végzettek között, így maga a létszám szinte semmit nem jelent. Azt pedig nem lehet beírni, hogy a végzettek közül ki mennyi időt töltött ill. hogy a saját évfolyamából mennyi a végzős arány, túl sok lenne az adat. A lényeg, hogy túl sokan túl sokat hisznek magukról, egyrészt, másrészt sokan úgy gondolják, hogy diplomát mindenki tud szerezni, és akkor is bent maradnak, ha sokat csúsztak, nagyon kis rész veszi komolyan a dolgokat. Ehhez hozzájön, hogy az egyetemeknek érdeke a minél nagyobb létszám bent tartása, szóval nem egyszerű a helyzet.

helota (törölt) · http://www.bibliotecapleyades.net/biggestsecret/biggestsecretbook/images/biggestsecretbook42.jpg 2010.03.26. 10:57:49

A GDF(Gábbor Dénes Fősikola)-en 69000(hatvankilencezer) diákból 9000(kilencezer) tudott lediplomázni(13%). Van aki a túlfutó éveit is végig tanulta és hat-kilenc év tanulás után bukkott ki a suliból.
Persze lehet, hogy aktív tudással távozott, és így is hasznot jelent a nemeztgazdaságnak, de azért finanszírozási oldalról nézve biztos felvet egy-két kínos kérdést akár az állam fizeti, akár a szülők.
Ez a jelenség a műszaki informatika szakirányon még erősebb mint összesítettben.

SnowFighter 2010.03.26. 10:58:08

@Jozsó_: Az mondjuk elég utópisztikus gondolat a mai Magyarországon, hogy a mindenki bukás nélkül elvégezi a középiskolát. Egyesek még az általános iskolát se fejezik be 18 éves korukig.

Cartman (ex Cartman) 2010.03.26. 10:59:08

@SnowFighter:
A GDF-en nincs programozó képzés. Egyébként az ott végzettek aránya 15% a képzést megkezdettekhez képest... :) Szerintem egyébként értelmetlen ilyen összehasonlításokat tenni. Jó rendszergazdára is szükség van, nem csak zseniális programfejlesztőre.

És pont az informatika olyan terület, ahol sokkal többet számít, hogy valaki mit tud, mint hogy mit végzett. Nagyon magas szintre el lehet jutni autodidakta módon, akár teljesen mellőzve a formális képzést.

Dzsok 2010.03.26. 10:59:39

Többen írtak kárörvendően, hogy hulljon a férgese, meg hülye bulizós diákok, meg szórják ki őket rendesen, ők nem értik a cikk lényegét.

A cikk arról szól, hogy mennyi időt hány évet veszíthet egy ember, úgy hogy a végén nem tudja elvégezni az adott szakirányt és diplomája sem lesz. Mennyi állami támogatás megy el értelmetlen képzésekre.

1-Rossz a jelenlegi finanszírozás ha csak fejpénz van a hallgatók után, hiszen így az iskola a mennyiségben nem pedig a minőségben érdekelt. Ráadásul ha 500 felvettből 2 év után már csak 100-an maradnak, akkor a levesbe fizettünk 400 ember után 1-2 éven keresztül rengeteg képzési támogatást.
Nem értek hozzá, de ez így biztosan nem jó.

2-A kreditrendszer szintén a halogatást támogatja, és emiatt csak jóval később derülhet ki, hogy az adott hallgató mégsem tudja elvégezni a szakirányt. Ezen is változtatni kellene.

3-A felvételi kritériumokat is szigorítani kell, nem extrém mértékben, de mindenkinek érdeke, hogy olyan tanulók kerüljenek az adott szakirányokra akiknek a lehető legnagyobb esélyük van elvégezni azt.

4-Sokkal nagyobb hangsúlyt kellene helyezni a gyakorlati képzésekre, az iskolák/tanárok ezt szeretik elszabotálni a macerás munkát. Minden iskolának fel kellene vennie a témakörében érdekelt cégekkel a kapcsolatot, és valós, használható gyakorlati képzést is kellene biztosítania. Különben nincs sokm értelme annak amit csinálnak.

plüss_Teknős 2010.03.26. 11:00:26

A középiskolákban és az általános iskolákban sem tanítják meg a gyerekeket tanulni. Ez a legnagyobb baj.
Tanárszakos lennék, és a tanári "mesterség" erőteljesen elment abba az irányba, hogy a gyerekeket kb cirkuszi majomként kell szórakoztatni, mert a frontális, nemzedékeken át bevált módszer unalmas és túlhaladott. Nem, nem tanítok.
Az, hogy az általános iskolában fővesztés terhe mellett lehet buktatni, nevetséges. Aztán erre jön a középiskola, ahol szintén irreális az értékelés, ha a gyerek hármasnál rosszabb jegyet visz haza, az a tanár hibája, mert rosszil adta le az anyagot (volt csoporttárs tapasztalata egy "menő" budai gimnáziumban, ahova miniszter- meg menedzser-gyerekek járnak)...
Aztán jön az egyetem, a főiskola, mostmár ugye bsc - ahova felvételizik a gyermek és a nagyrészt arcra meg Apa pénztárcájára kapott jegyek alapján (TISZTELET a kivételnek!!) nyilván fel is veszik. És jönnek sorban a pofonok, az arcra zuhanás, hogy a gimiben sem tanultam csak 1-2 órát és kitűnő voltam, itt meg megbukom? Szívat az egyetemi tanár (Apa neve nem mond semmit), fizetem a őótvizsgákat, sörözök a haverokkal, két év múlva a meg nem szerzett kreditek miatt kivágnak...
Igen, a fejpénz miatt többszörösét veszik fel a képezhető hallgatóknak. De, a kedves leendő gólyák messze nem reálisan mérik fel a lehetőségeiket. A pontjaim alapján én is bekerültem egy olyan szakra, ahol két évig killódtam az esélytelenek nyugalmával. A "pontjaim" alapján simán bekerültem. Csak épp az első órákon ki kellett volna hogy derüljön, hogy semmi keresnivalóm ott... De még ha így is lett volna, akkor is elbuktam egy évet, hiszen csak a következő tanévkezdéskor tudtam volna egy másik szakra átmenni... De ez már mindegy.
Nem tanulunk meg valóban tanulni, nem ad(hat) az iskola valós én-képet, reális önértékelést - mert akkor jön Apa vagy Anya és veri az asztalt, hogy az ő gyereke igenis kiváló helyesíró, meg három nyelvvizsgája lesz a nyolcadik/gimi végére és ha lehet, egy Nobel-díjat is kaphatna addigra (az, hogy a nevét sem tudja leírni helyesen, az AZ ISKOLA HIBÁJA!!).
Egyetértek, szerepeljen a felvételéi tájékoztatókban, hogy az pl. 500 gólyából hányan végzik el a vegyész szakot az ELTE-n. Vagy a PSZF-en hányan végeznek a 600-800 elsősből...

StavrosMenace 2010.03.26. 11:02:50

@Cartman (ex Cartman): nem ez a lényeg, az eygetemnek az a célja, hogy absztrakcióra (matek, fizika) legyél képes, hogy stresszhelyzeteket átélj (ZH,vizsga), nem elégséges, de szükséges feltétel a formális képzés még infón is

Cartman (ex Cartman) 2010.03.26. 11:02:52

@helota:
Ennek azért nagy részét nyilván a szülők (sőt, sokan inkább saját maguk) finanszírozták.

Alal 2010.03.26. 11:02:54

@SnowFighter:
1. A GDF eleve szitokszónak számít, nem a legjobb a renoméja.
2. Ha te PROGRAMOZÓI matematikusnak mész, ők meg simán informatikusnak, akkor ne csodálkozz, ha te jobban tudsz PROGRAMOZNI. Nálam is biztos jobban tudsz. De lehet, hogy hálózatokkal, mobiltelefonokkal, VIR-ekkel már nem lenne olyan könnyű a helyzeted. De ez így is jó, informatikusok sem érthetnek mindenhez, nekünk is meg van a specializációnk. A mondandóm lényege az akarna lenni, hogy ha te programozónak mentél, akkor bizony legyél is jobb programozásban, mint egy mezei infós :)

xstranger 2010.03.26. 11:06:04

@SnowFighter: azert alkalmaztak oket mert a legtobb munkakorhoz nem kell zseninek lenni csak eleg ha elvegzed amit mondanak neked, persze a hibas papir es intezmenyfetisiszta Magyarorszagon ha nem a jo helyen vegzel le se szarnak ezzel hozzajarulva a fos rendszer tovabbelesere. Aztan csodalkoznak ha BME infosokat guirajzolasra vesznek fel es frusztraltak lesznek.

Az meg egy legenda hogy regen valahogy minden ami az oktatassal kapcsolatos jobb volt. Most nyilvan tobb jobb erettsegi szuletik hiszen olyan embernek is eselye van tanulni akinek regen nem volt, tehat ha egy zseni egy melos csaladba szuletik akkor van eselye onnan kimozdulni, persze ez azzal jar hogy tobb meloscsalad gyereke is erettsegit kap es ezaltal az erettsegi also hatara lejjebb megy de nem hiszem hogy ez olyan nagy baj lenne.

Az egyetemi oktatas felvetelizes is csak egy a magyar unfair rendszerek kozul, hitegetik a diakokat, penzt huznak ki az allamtol, szarul oktatnak es durvan vizsgaztatnak hogy a letszam lecsokkenjen a szuk keresztmetszetre, persze ettol a diakok frusztraltak lesznek es leszarjak a tanulast, hiszen ugysem azalapjan lesznek merve, inkabb megusszak a papirig.

Persze semmifele atgondolt es realista karriertanacsadas nincs kozepiskolaban, a diakok divat es homalyos almok alapjan valasztanak szakot amit megtehetnek hiszen ingyen van.

Cartman (ex Cartman) 2010.03.26. 11:07:39

@StavrosMenace:
Aki önerőből, formális képzés nélkül megtanul magas szinten programozni, az tuti hogy képes magas szintű absztrakcióra is.

És ma már a stresszhelyzet is megoldható autodidakta módon. Ha a másikban nem is, ebben bizonyosan egyetértünk. :)

V8 2010.03.26. 11:09:23

@bm613: "BME infón nem ilyen a helyzet. Sokkal rosszabb. Talán előbb-utóbb elvégzi azt is 16 %, de az első BSc-s évfolyamon 520-ból 16 ember, azaz 3 % jutott el IDŐBEN a diplomáig."

Vizgáztattam sok olyat, akik a kihúzott tételről egy szót sem tudtak szólni, de könyörögtek mentőkérdésért (amit amúgy nem szoktunk adni, de mondták, hogy ha nincs meg a tárgy, akkor kikerülnek az egyetemről), belekérdeztem másba, és azt se tudta.

@Geli.: "bevezetés a számításelméletbe 1,2 70%fölött,"
Nézd meg a ZH sorokat most, és a BSc előtti időkből. Pl CS tanszékes tárgyak folyamatosan egyszerűsödnek, hogy ne bukjanak zh-n annyian... Sokszor középiskolás anyagot kell magyarázni többeknek is.

Platon 2010.03.26. 11:10:46

Már elnézést.

Senki nem rabol el semmit tőled. Nyilvánvalóan igen gyorsan rá lehet jönni hogy ha a dolog nem megy, és abba lehet hagyni. Ez a halgató saját döntése.

A másik lehetőség az lenne hogy mások döntik el és kivágják azt aki nem teljesít az első évben megfelelően.

Ez ugyan miért lenne jobb? Mindenkinek a saját felelőssége hogy mennyi időt veszteget el úgy hogy tisztában van vele, hogy a képességei és/vagy a hozzáállása miatt képtelen lesz elvégezni az adott szakot.

Persze mindig kényelmesebb anyu pénzén lébecolni az egyetemen mint munkát keresni. Ez egy dolog, de utánna az intézményekre mutogatni hogy "elrabolták" az éveket, no az meglehetősen visszás.

Szerintem.

A végztettek aránya pedig nem hinném hogy bárkit is befolyásolna a választásban. Különösen hogy nagyságrendileg azonos mindenhol azonos szakon belül.

esef 2010.03.26. 11:11:44

Főiskolán volt egy csoporttársam, a 4 éves sulit járta már 6. éve. Nem tudom mi lett vele, mert én végeztem, ő még maradt egy körre...

Zsola777 2010.03.26. 11:13:23

Persze, fejkvóta meg támogatás, de senki ne gondolja azt, hogy egy erős felvételit megírva, majd bekerülve biztossá válik a diplomája, csak kibekkeli azt a néhány évet.
Pont attól ér sokat a diploma, hogy elmondhatod, hogy a felső 16%-ban végeztél. Az már ér valamit, nem úgy, mintha 100-an jelentkeznének, és mind kapnának diplomát. Mit tanulnak akkor az évek alatt?
A kibukásnak is meg vannak az okai, aki nem bírja, ne diplomázzon.
Az "elrabolták az éveket" meg rossz duma, a tanuló szánta rá, hogy elvégezze.

Egy neminformatikus, aki ott végzett ;)

sic! 2010.03.26. 11:14:03

Annak idején az volt a terv, hogy a felsőoktatásba csak emelt szintű érettségivel lehet bejutni.
Ez ellen a HÖK-től a szülőkön át a Rektori Konferenciáig mindenki tiltakozott - a rektori Konferencia közben rájött, hogy ez rossz ötlet volt, és mégis feltétellé tennék az emelt szintűt.

Annak valóban számos szakmai előnye van, ha nem a középiskolában és nem egy felvételi vizsgán, hanem az egyetem/főiksola első évében buktatják ki azokat, akik nem ütik meg a mércét. (A diáknak is, akinek így nem azon múlik, milyen suliba nyomták be a szülei, ill. hogy egyetlen napon hogyan teljesített - a tanárnak viszont frusztráló a sok félhülye.)

Talán a középfokú nyelvviszga letételét is az 1. év végére lenne érdemes megkövetelni, márcsak azért, mert nem lesz szakember abból, aki képtelen egyetem alatt idegen nyelvű szakirodalmat olvasni. Még jobb, ha komolyan vennék a középiskolai nyelvoktatást és eleve csak azt engednénk be a felsőoktatásra, aki érettségiző korára szerzett egy középfokút valamelyik világnyelvből.

Megoldást az jelentené, ha a _középiskolák_ nem darabra, hanem pl. osztályokra kapnák a finanszírozást (pl. 2 csoportra kapnak pénzt, függetlenül attól, hogy a 2 osztályban 28 vagy 18 gyerek csücsül) - akkor már ők is érdekleltek lennének a teljesítmény kikövetelésében (tanároktól, dikákoktól egyaránt).

StavrosMenace 2010.03.26. 11:14:07

@Cartman (ex Cartman): biztos vannak kivételek, de ez nagyon ritka, mit jelent a magas szint? knuth összes? az absztrakció főleg a matematikával és a fizikával függ össze, ez egyfajta látásmód, "stílus", a programozáshoz nincs sok köze

HoNeYBiRD 2010.03.26. 11:15:54

anélkül, h. végigolvastam volna a cikket, kedves posztíró, h. lehet ekkora szenzációhajhász faszságot választani címnek
aki nem vett részt felsőoktatásban, az valószínűleg így látja, valójában nagyon sok ember életének legszebb 4-5-6 éve (köztök nekem is), amég a felsőoktatásban tanul (bulizik) :)
ha Te így látod, akkor valamit rosszul csináltál...

annyi a balhé, h. nem rögtön középsuli után leszel munkanélküli érettségivel, hanem diplomával pár év múlva

én feltenném a kérdést, a munkahely hány évet rabol el az életedből? segítek, nem 4-et, hanem 40-et!

Ebcsont 2010.03.26. 11:20:08

Itt eddig csak az állami, nappalis arányokról volt szó. Azonban néhány fizetős helyen hasonló számokat lehet elővenni. Na az már tényleg gáz fizetek azért, hogy szívassanak és még diplomám sincs a végén.

V8 2010.03.26. 11:21:12

@xstranger: "szarul oktatnak es durvan vizsgaztatnak"

Sokak által rettegett tárgyakat tanítok és vizsgáztatok belőlük. Mondják ezekre a tárgyakra, hogy azért bukik annyi ember, mert ki akarjuk vágni őket az egyetemről. Ez egyáltalán nincs így, a leadott anyagot kérjük vissza vizsgán, nyilvánosan elérhető szempontrendszer alapján. Akik megbuknak, azok vagy nem képesek a megfelelő gondolkodásra, vagy nem veszik a fáradságot, hogy megtanulják az anyagot. Valamint sokan nem fogják fel, hogy nem a lexikális tudást várjuk el, hanem azt, hogy értsék is, amit tanítunk.

Anonimama 2010.03.26. 11:23:57

A probléma gyökere ott van, hogy az egyetemeket / főiskolákat a fejkvóta-rendszerrel az állam arra kényszeríti, hogy lasszóval fogdossák össze a hallgatókat, akik után szépen felveszik a fejkvótát, majd kiszórják őket. Ha az egyetemek normatív támogatást kapnának, és a létjogosultságuk nem azzal lenne igazolva, hogy hány embert sikerült felvenniük, akkor mindjárt más lenne a helyzet, akkor már a felvételin szórnának.

StavrosMenace 2010.03.26. 11:26:08

@V8: nem egy eset volt, hogy tőmondatokat nem tudtak leírni értelmesen a kedves hallgatók, de a sírás az ment a kettesért, tisztelet a kivételnek (max 3 ember) (VIK), azt tudni kell, hogy a műszaki felsőoktatás minőségi szintje ma nagyon alacsony, ha valakinek ez sem megy, akkor az azt jelenti, hogy mással kell foglalkoznia

Anonimama 2010.03.26. 11:26:08

Ebcsont, ha azt hiszed, a diplomáért fizetsz, inkább vedd meg az Ecserin... a fizetős helyeken (is) azért fizetsz, hogy a tanár kiálljon eléd, és megadja neked azt a lehetőséget, hogy TANULJ!

V8 2010.03.26. 11:27:50

@StavrosMenace: "mit jelent a magas szint? knuth összes?"

Szerintem egy mérnök informatikustól elvárható, hogy meg tudjon fogalmazni egy szöveges, gyakorlati problémát matematikai problémaként, és meglegyen az eszközkészlete ennek megoldására, és a szóba jöhető megoldási lehetőségek közül egy megfelelő kiválasztására. Pl elvárnám, hogy egy legrövidebb út keresést és egy utazóügynök problémát meg tudjon különböztetni, és átlássa, hogy miért nem mindegy, hogy melyikkel állunk szemben.

dz02 2010.03.26. 11:29:22

azt üvöltözi minden barom, hogy aki belép a felsőoktatásba azt az isten sem menti meg attól, hogy lediplomázzon. akkor most mi van?

xstranger 2010.03.26. 11:29:23

@V8: lol, tipikus logika, rengeteg helyen lehet mostanaban latni: "En a kis kornyezetemben nem tapasztalom/nem csinalom ezert a problema nem letezik".

Nyilvan ha egy rosszindulatu vizsgaztato lennel most nem irnal ide hogy "Kirugom oket ha tudjak ha nem mert perverz oromot okoz a szenvedesuk". Azert azt elismered hogy a problema letezhet?

bolcsi 2010.03.26. 11:29:40

szerintem indokolatlanul sok reszti tárgy van (szintén ex-BMF-es vagyok csak más karról) és nem csak itt, van egy haverom, ő jogot végzett, náluk is ez volt.
60 tárgyat kell 4 év alatt lenyomni úgy, hogy a hangsúlyosabb (szóró) tárgyak oktatásának a rovására mennek a mindenféle kisebb súlyú tárgyak.
azokat az előadásokat is kell látogatni, zh-ra készülni, csak elveszik az időt és a figyelmet más tárgyaktól.
nekem volt olyan félévem, hogy 10-15 kreditet teljesítettem, és volt olyan is, hogy 40-et. vajon miért??
sok tárgyat egy-két tárgy keretében integráltan lehetne oktatni, csak a sok oktatónak így adnak munkát (vagy mittudomén)
aki kihullik,az az első félévben bukik, majd bepróbálkozik megint, és aztán hagyja abba, szerintem nem kell 2-3 év, hogy rájöjjön, nem ez a szak a neki való...
és ez alatt az idő alatt is tanul valamit, szóval nem hiszem, hogy elvesz az ember életéből akár egy percet is az egyetem...

WB_Tom 2010.03.26. 11:29:47

@Cartman (ex Cartman): Az igaz, hogy önállóan is meg lehet tanulni programozni/műszaki rajzolni/virágkötni, stb. De az a kegyetlen valóság, hogy munkavállalóként nagyon nagy szerencsédnek kell lennie, hogy felvegyenek informatikusnak, ha nincs papírod. Egyszerűen nem lesz esélyed, hogy megmutasd a tudásod, mert nem hívnak be az interjúra. (Vállalkozóként persze egész más, de oda aztán tényleg nem kell papír. Viszont kell egy csomó más tulajdonség, készség, és nem utolsósorban tőke.)
Ez is elterjedt jelenség, hogy az álláshírdetésben kikötik, hogy ilyen-meg-ilyen intézményben végzettek NE jelentkezzenek. És nem a cég a szemét, hanem az adott főiskola/egyetem, aki papírt adott minden szerencsétlennek...

Inco 2010.03.26. 11:33:06

Sziasztok! Bocsánat, nem volt időm végigolvasni a kommenteket, magára a cikkre reagálnék.

Szerintem alapvetően tényleg abban van hiba amit írtál, hogy az egytemek/főiskolák fejpénzt kapnak tanulókért, így az az érdekük, hogy évről évre meglegyen az a létszám az első éveseknél, ami hozza nekik a szokásos bevételeket.

Én idén végeztem a Corvinuson, fél évet csúsztam, de azt is a szakunk egy különlegessége miatt, már előző félévben meg volt minden tantárgyam. Még a régi rendszerben (bsc/msc bevezetése előtt kezdtem), így felvételivel kerültem be. És ez a kulcs az egészben. Míg az ismerőseim leérettségiztek és vígan pont duplázva bejutottak a BME-re, meg a többi helyre ahol nem volt felvételi, addig én az érretségi után is a matek felett ültem és tanultam a felvételikre. Végül felvettek, nagyon boldog voltam.

Az egyetem alatt nekem is voltak gondjaim, voltak nehéz tárgyaink, de összeségében korrekt volt az egész. Voltak nagyon nehéz szigorlataink, komplex vizsgánk, de persze olyan tárgy is volt amire nem kellet sokat készülnii, hogy átmenj. Tőlünk is hullottak ki emberek, de általánosságba vévő mondhatjuk azt, hogy akit FELVETTEK, 80-90% el is végezte időben.

És szerintem ebben van a kulcs. Csak olyanok vettek fel, akik körében valószínűsíthető volt az, hogy elvégzik, ellenben a többi egytemmel/főiskolával ahova boldog boldogtalant felvettek. Tök mind1, milyen előképzettsége volt, volt 100 akárhány pontja pontduplázva, kb bárhova felvették az embert.

És hol állunk most? Eltelt 5,5 év. Ismerőseim közül akikkel együtt kezdtük kb én végeztem el egyedül. Vannak páran akik elvégezték még ilyen olyan főiskolákat,de a legtöbben még a fényt sem látják az alagút végén, közelében sincsenek a végzéshez.

Én úgy gonolom, hogy ilyen szempontból teljesen korrekt volt közgáz. Nehéz volt bekerülni, de ha bekerültél, azért elég nehéz volt nem elvégezni. Nem beszélve arról, hogy akik végeztünk, kb mindenki egyből kapott állást, jó helyeken, jó fizetésekkel.

Egy szó mint száz, úgy gondolom, hogy ilyen megoldás jelenthetne erre megoldást, csak olyanok kerüljenek be, akik tényleg képesek elvégezni, mert ha így marad, és ilyen arányokban esnek ki az emberek, az tényleg rablás, és értelmetlen az egész. Nem kell mindenkinek diplomásnak lennie. Valahol meg kellene húzni már a limitet, de amíg az ököritófülpösi menedzser képzőn végett ember is diplomásnak számít, addig sok értelme nincs az egésznek. Mondjuk az megint más kérdés, hogy az hol fog állást találni, mert a tapasztalatom az, hogy már önéletrajz szinten szűrik a jelentkezőket.

Mindesetre, amíg a minnél több tanuló felvétele az intézményeknek megfelelő bevételi forrást jelent, addig az egésznek semmi értelme nincs.

Jó hétvégét mindenkinek, remélem nem untattam senkit.

V8 2010.03.26. 11:35:55

@V8: Ehhez kapcsolódva, aki egyetemre jön mérnöknek, az nem arra kap képesítést (nem arra kéne legalábbis), hogy a szecskamunkát (gui összekattintgatása, DB queryk megírása) elvégezze egy programozási feladatban. Képes kell legyen egy valós feladat analizálására, specifikálásra, modell készítésére, a megvalósítás tervezésére, implementálás, tesztelés felügyelésére és tervezésére (persze ezen feladatokat neki is képesnek kell lennie ellátni).

Cartman (ex Cartman) 2010.03.26. 11:35:56

@StavrosMenace:
Nézd, ez nagyon messzire vezet. Van egy ismerősöm, aki programozóként dolgozik (játékprogramok fejlesztésével foglalkozik). Ha jól emlékszem, évek óta dolgozott már a teamben (nyilván nem kevés pénzért), amikor elkezdte a GDF-et. Ő tipikus példa. Az iskola (valószínűleg) nem tett semmit a karrierjéhez. És nem azért, mert a GDF ilyen-olyan. A BME se tett volna hozzá semmit. "Megcsinálta magát" nélküle.

Értem én, hogy mit mondasz, de szerintem túl egyszerű ez a képlet: tanuljunk matekot és fizikát, akkor lesz jó kis absztrakt látásmódunk. Van, akinek anélkül is összejön, van akinek azzal se. Van, akinek a fizika vagy a matek segít benne, másnak meg más. A látásmód fejlesztését csak indirekt eszközökkel próbálhatjuk meg, és hogy mennyire sikeres, az nem is igazán mérhető. A formális oktatásban dolgozóként nem fogok ellene ágálni :), de épp a munkámból fakadóan nagyon jól látom, mik a korlátaink a készségek fejlesztése tekintetében.

MagyarZizzi (törölt) 2010.03.26. 11:37:06

Abban igazat adok a posztírónak, hogy a fejkvóta-rendszer hatalmas ostobaság, és megnehezíti mind a diákok, mind a tanárok dolgát. Minél előbb megszüntetik, annál jobb!
Viszont, ha már egyszer fölvettek az egyetemre, ott az a dolgod, hogy tanulj! Nagyon sok egyetemistán azt látom, hogy 3 évig tartó folyamatos bulira számított, és az első vizsgaidőszakban leesik az álla, hogy jé, volt tananyag is... És mielőtt lehurrognátok, elárulom, hogy én is friss diplomás vagyok, kaptam munkát is, és ennek ellenére az egyetemi éveket is élveztem. :-)

eladopatron 2010.03.26. 11:38:33

Biztos,hogy mindazokat meg kell buktatni pl. analízisből, akik bár a feladatokat megbírják oldani, de a tételeket és defíníciókat már nem tudják hibátlanul leírni?

Ez egyszerűen igazságtalanság.

V8 2010.03.26. 11:39:42

@xstranger: Nem állítom, hogy nem létezhet, de a "szórótárgyak" és "hírhedt tárgyak" _nagy_részénél_ szerintem nem ez a helyzet.

Günsergebirge 2010.03.26. 11:39:55

@Advocatus_Diaboli: "Pl. mi értelme van filozógusokat képezni? A világ nagy filózofusaihoz képest újat úgysem képesek alkotni és még ők sem váltották meg a világot. Akkor meg minek."

Jól elvannak munka nélkül 5 évig,henyélnek - bulizgatnak, aztán megy a sírás, hogy nem kap állást.

Zsola777 2010.03.26. 11:40:55

@eladopatron: igen, mert van, aki meg tudja oldani a feladatot, és a tételeket és a definíciókat is betéve tudja. Egy mérnök legyen ilyen, az általa tervezett akármiben megbízok. A csak feladatot megoldani tudókéban nem annyira. Kapische?

[c] 2010.03.26. 11:41:04

@StavrosMenace: Nem ritka. Sőt. Nézz körül.

V8 2010.03.26. 11:43:14

@eladopatron: A feladatok 2-eshez elég részét (tipikusan a mechanikusan megoldhatókat) lehet, hogy meg bírják oldani. Tévhit, hogy a szó szerinti definíció elvárt. Az értelmes, helyes definíció és tételkimondás szükséges (ami egy "és" szócska kihagyása esetén már lehet, hogy bukik, teljesen más megfogalmazással, akár kisebb, lényegtelen hibákkal viszont lehet, hogy elfogadható).

PointeDuLac (törölt) 2010.03.26. 11:43:16

Drága kicsi csillag!én a BMF-nél jóval nagyobb hírű (már elnézést de azt hiszem ez tény)egyetemre jártam,a Debreceni Egyetemre.hogyan lehet az,hogy nálunk a felvett 45 emberből közel 20an lediplomáztunk 3 év alatt,mindenféle csúszás,bukás,halasztás és egyén kutyaf*szák nélkül?megmondom hogyan:tanultunk.nem pedig szétittuk-buliztuk az agyunkat,és nem mellesleg nem ugrándoztunk le részegen lépcsőkről,hogy aztán szörnyethaljunk.ha tanulsz,és el akarod végezni a sulit,tökmindegy hol,milyen szak,akkor el is fogod.

xstranger 2010.03.26. 11:44:44

"műszaki felsőoktatás minőségi szintje ma nagyon alacsony"

lol, lesajnalo altalanositas.

Kulfoldi osszehasonlitasban a jokepessegu BMEs diploma rendkivul versenykepes (tapasztalat).

smartdrive 2010.03.26. 11:45:31

és ha az első dugásodnál esetleg nem voltál valami fergeteges, akkor vágják le a farkad

Cartman (ex Cartman) 2010.03.26. 11:47:27

@WB_Tom:
"Ez is elterjedt jelenség, hogy az álláshírdetésben kikötik, hogy ilyen-meg-ilyen intézményben végzettek NE jelentkezzenek. És nem a cég a szemét, hanem az adott főiskola/egyetem, aki papírt adott minden szerencsétlennek..."
Ez egy munkáltatói ostobaság. Különösen, ha informatikai területen történik. Anno tizenéve, amikor a Linux nem volt olyan elterjedt, kerestem Linuxos rendszergazdát a céghez, ahol dolgoztam. Rengeteg telefonálgatás, személyes beszélgetés után a gép mellett derült ki, ki mit ér. Nem a legjobb végzettségűt vettük fel, hanem azt, aki értett hozzá. Túl van ez a végzettség dolog misztifikálva. Egy magasan kvalifikált munkaerőnek problémát kell tudni megoldani. Ahhoz pedig intelligencia kell, nem elit egyetem.

StavrosMenace 2010.03.26. 11:47:43

@Cartman (ex Cartman): szükséges de nem elégséges feltétel a matek és a fizika, a magas szint pl. ez: "Eight years later, he returned with TeX, which is currently used for all volumes.", biztos vannak kivételek, én ebben nem nagyon hiszek, főleg nem az önképzőkörben

eladopatron 2010.03.26. 11:48:11

@V8: engem (és a csoporttársaimat is) gond nélkül kaszáltak el 15 évvel ezelőtt Veszprémben, merthogy nem tudtuk szó szerint az "anyagot".

Csak az gond, hogy a vezetőtanárunkon kívül, aki tényleg mindent tudott, a többi oktató is csak nézett, ha mondtuk neki, hogy legyen már kedves elmondani ezt vagy azt (felkészülés nélkül, hoppá!), hiszen ha nekünk tudni kell betéve mindent, akkor nekik is.

smartdrive 2010.03.26. 11:48:27

@Bukowszky: "az végtelenül erkölcstelen, hogy eleve esélye sincs a felvettek nagy részének"

amikor állásra jelentkezik, akkor is azzal húzza fel a mártírjelmezt, hogy csak egynek van esélye a (mondjuk) tízből?

legyen benne az első x-ben, és akkor tanulhat tovább

StavrosMenace 2010.03.26. 11:49:07

@xstranger: nagyon alacsonyra kellett levinni a bsc miatt, BME (tapasztalat)

plüss_Teknős 2010.03.26. 11:49:30

Sok felsőoktatásban tanuló embernek az nem világos, hogy míg az általános- és a középiskola kötelező - bekerülsz és elvégzed - addig a felsőoktatás egyik intézménye sem ilyen "autonatikus". Bekerülsz, mindegy, hogy hogyan. Ha tanulsz, felveszed a ritmust - amibe bulik és ÉLET is belefér - akkor előbb-utóbb elvégzed, ha szerencséd van, világot látsz és kapcsolatokat építesz. De ez nem törvényszerű - kibukhatsz, meggondolhatod magad, elfogy a pénzed vagy önkritikát gyakorolsz és rájössz, hogy túlvállaltad magad. Az, hogy felvettek, NEM jelenti azt, hogy végzel. NEM jelenti azt, hogy időben végzel. Pláne NEM jelenti azt, hogy az ott töltött évek és a megszerzett tudás-diploma révén előrébb kerülsz...

smartdrive 2010.03.26. 11:49:47

@Günsergebirge: a filozófus lányoknak könnyebb, ők elmehetnek kurvának

Szeptim 2010.03.26. 11:50:15

A megnevezett szakokra legalább ÖTSZÖRÖS a túljelentkezés, vagyis csak a tanulók egy elit köre jut be rájuk. Ha az ő 80-90 százalékuk hülye az egyetemhez, akkor minden magyar az.

Vagyis a magyar egy hülye nép.

Mivel ez képtelenség, ezért valószínűleg az intézményekkel van valami gond.

bolcsi 2010.03.26. 11:50:29

@PointeDuLac: azért a Kandó és a Bánki sose csengett rosszul...

Rókakígyó 2010.03.26. 11:51:17

A hitelfelvételnél is a bankok a szemetek, hogy kérik a törlesztőt. Teccett volna utánanézni felvételikor.

bolcsi 2010.03.26. 11:51:47

@Szeptim: rossz gondolatmenet, mindenki másban jó

Circus 2010.03.26. 11:52:12

... és mennyi évet, meg lehetőséget vesz el annak az életéből, aki ugyen kurrens szakmájában 10+ év tapasztalattal keres munkát lakóhelyéhez közelebb, de mindenhol úgy kezdődik a kritériumrendszer, hogy főiskolai/egyetemi végzettség...

és ez főleg olyankor fájó, amikor adott munkakör betöltéséhez NEM felsőfokú (hiába szakirány!!!) végzettségre lenne szükség, mert itt a hosszú évek tapasztalata és a kombinációs/logikai készség lényegesen többet ér, de ugye a HR-es szűrő ezt nem engedi érvényesülni...

Szvsz TANULNI kell, nem bulizni rogyásig, srácok, mindjárt több lesz a 16%! És itt jelezném is, hogy az, aki saját pénzéből fizeti a bármilyen képzpst valószínűleg sokkal jobban fogja értékelni és sokkal jobban fog hajtani, mint akit valakik, valahogyan bejuttattak...

Neolith 2010.03.26. 11:53:02

Először egy velős kritikát akartam megfogalmazni a posztolóval szemben, aztán mivel rájöttem, hogy "ejj, azért ő ezt mégiscsak elvégezte!" így picit úgy érzem joga van kritizálni a rendszert :);) Nos, szerintem aki felvételizik valahová, annak a minimum, hogy utána jár az adott intézménynek, és kérdezgeti azokat akik már X éve koptatják a padot, esetleg már el is végezték. Ennyi. Ettől függetlenül "jah", ki lehetne írni mennyien szereznek diplomát, csak szerintem az se jó ha túl sokan kapnak kézhez ilyen papírt... Ettől rohangál köztünk annyi diplomás.

Zsola777 2010.03.26. 11:53:50

@Szeptim: Arra gondolj inkább, hogy a bekrültek _mindegyike_ lehetőséget kapott arra, hogy elvégezze. Csak a legjobbak maradhatnak, a kiesők a végzettekhez képest hülyébbek. Ez így természetes. De a kieső sem feltétlenül hülye, mert nála az, aki be sem jutott, vagy az érettségit sem tudta letenni.

Persze, az intézménnyel, a kormánnyal, meg a júdeai felszabadítási fronttal. Tanulni ki fog?

Samuzia 2010.03.26. 11:54:12

@SnowFighter:
Szerintem is. Nincs szükség ennyi egyetemre és főiskolára, valaki azt írta, hogy el lehet végezni, és ez így is van, csak kevesebb buli, és több tanulás...

Neolith 2010.03.26. 11:54:37

@Szeptim: Sokkal heterogénebb ez a probléma :):) A hiba a talán a rendszerben van, ezt így talán kimerném jelenteni, de ez is túlzottan "általánosítás" jellegű lenne... vagy mi a szösz :D

Mayday 2010.03.26. 11:54:37

BME infon végeztem kb 10 éve és akkor is volt sok olyan ZH ahol 160ból 160 volt a bukás, ill voltam olyan vizsgán hogy 30 emberből 3 alkalomon összesen 7en mentünk át.

Csak akkor nem az egyetemet szidtuk, hanem elgondolkodtunk hogy biztos vizsga előtt 20 órával kell-e elkezdeni tanulni meg hogy a heti 4 esti party helyett nem-e legalább aludni kellett volna és a többi.

Ne tessék már mindenért a másikat hibáztatni. Lehet tudni a kar választásakor hogy az egy szopatós szak, ennek fényében ott tanulni kell (ha ez büdös akkor tessék más szakra menni), nem sírni.
Aki tanul, az kap is diplomát 5 év alatt, aki meg nem, az magára vessen, de ezért ne az egyetem legyen már hibás.

V8 2010.03.26. 11:54:50

@eladopatron: A veszprémi helyzetet nem ismerem, BME VIK-ről beszéltem, arra van rálátásom.

@Szeptim: Az ötszörös elég túlzás. Valamint egyetértek, hogy nem mindenki alkalmas pl mérnök-informatikusnak. Ugyanúgy, ahogy nem mindenki alkalmas hegedűművésznek. Utóbbiból csak néhányat vesznek fel, és ez a néhány végez.

Szeptim 2010.03.26. 11:57:13

@Zsola777: A pasim az orvosin (SOTE) végzett. Náluk a felvettek 95%-a diplomát szerzett. A világ legelitebb műszaki egyetemén az MIT-n a hallgatók 75-80%-a diplomát szerez, és általában a kiesők sem tanulmányi hanem családi/pénzügyi, egyéb okokból lépnek le.

Haibane 2010.03.26. 11:57:20

milyen sok BME infós tanyázik itt :)

Haibane 2010.03.26. 12:00:20

@Szeptim: januárban voltam az MIT-n, azért azt nem hasonlítgassuk semmihez, teljesen más világ. Lehet szídni a fizetős oktatást, de ott az emberek jóval motiváltabbak, el akarják végezni, mert minden plusz félév egy vagyonba kerül. Valaki korábban említette, hogy a fizetős hallgatok komolyabban veszik: erről beszéltem. Az MIT-n én kétféle embert láttam, vagy zsírgazdag volt és egyben penge is nagyon, vagy ösztöndíjas és tekert ezerrel, hogy ne essen ki. Nálunk meg minden ingyen, meg lehet nézni az eredményt.

[c] 2010.03.26. 12:02:31

@StavrosMenace: A multiknál jórészt nem zsenik dolgoznak. Nem lehet mindenki Linus Torvalds, ellenben lehet megbízható, erős tudással rendelkező munkavállaló.
Cartmannel értek egyet. Ezt a szintet a felsőoktatásban való részvétel nélkül is el lehet érni.

[c] 2010.03.26. 12:04:34

@Cartman (ex Cartman): "Ez egy munkáltatói ostobaság. Különösen, ha informatikai területen történik."

Egyetértek.

V8 2010.03.26. 12:04:34

@Haibane: Én Törökországban voltam konferencián egy olyan egyetemen, ahol szinte mindent a MIT-ról vettek át. Ott mesélték a helyiek, hogy vannak a Ferrarival egyetemre járó diákok, akik kifizetik, és vannak az ösztöndíjasok, akik nagyon jók, máskülönben megnézhetik magukat.

Az meg vicc, hogy BME VIK-en sokszor 2.0 átlagra már lehet kapni ösztöndíjat...

Zsola777 2010.03.26. 12:05:17

@Szeptim: Írtam, hogy a fejkvóta-rendszer nem faja, de attól függetlenül el lehetne végezni az iskolát. Szerintem inkább a középfokú oktatásban van probléma, és ebben néhány tanár-barátom is igazol, pl. az új hallgatók százalékot sem tudnak számítani, pedig az inkább elemi szint.
A középfokkal senki nem foglalkozik, mert a "legyen mindenkinek diplomája" olyan szépen hangzik egy politikus számából.

Neolith 2010.03.26. 12:05:32

@Mayday: BME infó alatt a BME ménökinfót érted? Haverom jár oda épp. Hát... "Bazzzzeeeeeeeeeg" Komolyan mondom orvosi szintjét is megüti lassan, a jog meg "baba" hozzá képest :) De ettől jó a BME. A BMF meg bocsi, meg ne verjen érte egy BMF-es, de mintha a butított változata lenne.

xstranger 2010.03.26. 12:05:54

@Mayday: Pongort persze eltiltottak a vizsgaztatastol meg a te idod elott a HKsok egy 100%os vizsgaztatas utan, ugyhogy hagyjuk a melledumat.

Mindfield 2010.03.26. 12:06:14

Nyehehehe! Végre valaki leírta! Köszönöm! Ugyan is az egyetemen TANULNI kell! Így, nagybötűvel! És van szivatás, és van elmebaj, de azt az átlag paraszt nem látja, mert csak kívülről látott egyetemet! Na erre varjatok gombot!

Dzsok 2010.03.26. 12:06:54

@bolcsi: Igen a két szak témakörében én nem hallottam semmit a Debreceni Egyetemről. noname hely, persze helyben biztosan ismerik.

V8 2010.03.26. 12:09:48

@N3O: Mostani, BSc képzésben??? Minden tárgyból, amikkel kapcsolatban állok, jelentősen könnyebb és kevesebb az anyag (vagy a számonkérés) az öt éveshez képest.

WB_Tom 2010.03.26. 12:10:07

@Cartman (ex Cartman): Szerintem azért nem ostobaság, mert egyszerűen nem lehet 150 vagy több jelentkezőt leültetni a gép mellé egy próbanapra. Valami alapján meg kell szűrni a jelentkezőket. A munkaadók ezt sokszor rábízzák az egyetemre, hiszen amellett, hogy tényleges tudást is adnak (néhány), ki is választják, hogy kik a jók, így a cégeknek iránymutatásul szolgálhat a diploma. Lehet, hogy van egy-egy zseni "magánzó", de valószínűbb, hogy mellette van 10 ezer hozzánemértő, akiket nincs idő, erőforrás kiszűrni egyenként. Szóval így működik a dolog.
A linuxos példád különleges eset, mert speciális terület, gondolom relatív kevés számú jelenkező volt.
Képzeld el, ha úgy írnának ki egy munkakört, hogy "számítógéphez értő jelentkezőket várunk." 5 millió ember felvételizne. Ha C++ re írnák csak ki akkor is lenne több tízezer ember. Ezért szokás szűrni, diploma alapján.

Neolith 2010.03.26. 12:11:11

@V8: Hát akkor régebben elég kemény lehetett, mert amit a "Mérés" nevű tantárgyról hallottam az azért ütős így is :)

Haibane 2010.03.26. 12:11:55

@V8: 2.0ra? Az tényleg ösztönöz :) BME is szépen csúszik a Dunába (ezt mondta mindig egyik régi tanárom)

Mi most együtt dolgozunk pár MIT-s proffal, hát tény, hogy nagyon képben vannak és nagyon jól tudják prezentálni is a gondolataikat. Azt tapasztalom, hogy rengeteg helyen ez is komoly problémákat vet fel.

Neolith 2010.03.26. 12:12:34

@Mindfield: Teljes mértékben egyetértek Veled. Viszont a cikkíró mindezeket kibírta, így jogában áll kritizálni is.. én így látom :D

Neolith 2010.03.26. 12:13:35

@Haibane: Szerintem BME-n pont részben ez a tanári kar, aki "bűnös".

V8 2010.03.26. 12:15:02

@Haibane: Most éppen 2.37 :) Ráadásul alanyi jogon... Aki nem hiszi, itt megnézheti:
vik-hk.bme.hu/tanulmanyi-osztondijtablak-20092010-tavaszi-felev

PointeDuLac (törölt) 2010.03.26. 12:15:58

@bolcsi: Nyilván nem.nem becsmérelni akartam,csak kifejezni,hogy egy az előző generációk által is elismert és a fősiskoláknál sokkal szigorúbbnak tartott intézményben nekünk sikerült.akkor máshol másnak miért nem?

Mayday 2010.03.26. 12:18:13

@xstranger: Senki sem mondta hogy Pongor volt. És a 70% bevezetése után is elég sokan belőtték a bukottakat 70% - 1 főre. Gondolom a Viola, Kapufa, Szirmay, Lantos és hasonló nevek mondanak valamit :)

Haibane 2010.03.26. 12:18:29

@Demotivation postah: gondolom, még kommentelni sincs időd :) Szemét hely ez az egyetem

Haibane 2010.03.26. 12:19:26

@V8: azért ha jól látom MSc-n kicsit máshol van a mérce.

xstranger 2010.03.26. 12:19:35

@Mayday: lol :) hangosan felnevettem a lista lattan,

regi "kedves" emlekeket ideztek fel bennem, orulok hogy regen hallottam feloluk :)

Mayday 2010.03.26. 12:19:46

@N3O: bme villanykar, informatika szak. @xstranger: ja és ZH-t mondtam, nem vizsgát.

tudom hogy nagy arcod van mint minden ott végzettnek, de van aki olvasni is tud közölünk meg szöveget értelmezni :D

Mayday 2010.03.26. 12:21:06

@xstranger: nem volt az rossz. jobb volt ott szopni mint aztán az életben. van 1-2 fiatal programozó (ifjú titán), akik jobb lett volna ha nem kapnak diplomát és ez nem az ő hibájuk.
túl könnyű szerintem diplomát kapni ma.

Circus 2010.03.26. 12:26:15

@Mindfield:
Egy volt majdnem-kedvesem azért sem lett a kedvesem, mert inkább bulizott éjjel-nappal. Aztán meg csodálkozott. Tehát nem sajátkézből, de láttam, éreztem, tapasztaltam.

Sőt. Dolgoztam is egyetemen, pár évet, volt szerencsém látni pár dolgot.

Mayday 2010.03.26. 12:29:07

@Circus: Nem gond ez ha mellette kellő IQ van. Ismerek olyat aki egy időben kevesebbet volt józan, mint amennyit nem és most meg elég elismert tekintély. Igaz,ha jól tudom 6 év alatt szerzett diplomát, de ez nem biztos.

loláb 2010.03.26. 12:31:41

Leginkább tanulni kellene, és akkor nem 16% végezne.

Én két diplomát szereztem, az egyik közülük mérnöki, és azt munka mellett teljesítettem, szóval az, hogy a felvett hallgatók 16%-a végez az adott egyetemen, a csak a hallgatók hibája.

Az más kérdés, hogy majd mennyit ér az eygetemi, főiskolai tanulmány, de elvégezni AKÁRKI AKÁRMIT el képes, és ha valaki erre képtelen, az CSAK a saját hibája.

cuppa 2010.03.26. 12:31:57

@V8: 2.37-re ösztöndíj jár alanyi jogon?

Nem egészen, az emberek 40%-ának jár tanulmányi ösztöndíj alanyi jogon, tehát az emberek több mint a fele nem tudja teljesíteni a kettes átlagot. Itt látszik a színvonal.

Nem a vizsgák nehézségével van a baj, hanem hogy tömegképzés lett.
Az oktatók nem tudnak ennyi embert kezelni, kevés a minőségien oktatott tárgy/előadás. A gyakorlatokat MÁSODÉVES BSC HALLGATÓK tarhatják (és itt nem elit diákokra/egyedi esetekre gondolok), így nem csoda, hogy a tantárgyakon ennyien elhasalnak.

U.I.: Vannak tantárgyak amik viszont irigylésre méltó minőségben vannak leadva.

Murderface 2010.03.26. 12:37:19

@Sátán meg a Jocó: "Egy kiváló(!) képességű CNC-marós jelenleg ~400k-t visz haza nettóban(!)."

Urban legend. Nem egy, és nem kettő kiváló képességű, évtizedes tapasztalattal rendelkező CNC-st ismerek személyesen, egyik se viszi haza még bruttóban sem az általad (és még sokak által) emlegetett összegeket. Ja, de. Egy igen. De ő Németországban dolgozik.

A kedves poszt-írónak meg üzenem, hogy az a 16% nem is olyan rossz arány. Én még a bsc-msc kavarás előtt végeztem, az én évfolyamomból kb. 7-10% volt, aki időre végezte el a szakot, és már akkor is fogták a professzorok a fejüket, hogy minden hülyét átengednek. Érdekes adalék, hogy azok közül akik időre végezték el a szakot, kevesebb, mint a felük maradt meg a szakmában, a többi nem értett hozzá, csak végigpuskázta/magolta az 5 évet, egy hangzatos nevű diploma kipipálva, aztán ment haza apuci vállalkozásába betársulni.

Cartman (ex Cartman) 2010.03.26. 12:38:22

@WB_Tom:
A Linux azért már akkor se volt annyira különleges dolog. Nehéz volt hozzáértőt találni, de messze nem lehetetlen. Azt nem írtam, miért kerestünk (sürgősen) embert. A korábbi - magasan kvalifikált - rendszergazdánk vagy 10 órája izzadt már egy problémán, miközben az egész üzem állt. Aztán felállt és közölte, hogy "kevés ehhez".

És van sokkal hatékonyabb, mégis egyszerű szűrő a végzettségnél, ez pedig a munkatapasztalat.

xstranger 2010.03.26. 12:39:29

@Mayday: elvegeztem ot ev alatt, utana phd alatt meg par kreditet le is tanitottam, hagy legyen mar egy kicsit nagy arcom.

Cartman (ex Cartman) 2010.03.26. 12:46:45

@Murderface:
Arról nem is beszélve, hogy a relatíve alacsonyabb kvalifikációt igénylő szakmákban a piac elég gyorsan korrigál. Volt olyan kollégám, aki egyszer mutatott nekem egy 280ezres havi nettó bérről szóló fizetési nyugtát (szakmunkásként). Ha ez nem is tűnne olyan soknak, talán más megvilágításba kerül, ha leírom a dátumot is mellé: 1997!
Azóta örülne, ha a felét megkapná. Jelenleg ugyanis munkanélküli...

Mayday 2010.03.26. 12:53:21

@xstranger: ez mind nem zárja ki hogy tudj olvasni :)

[c] 2010.03.26. 12:56:07

@WB_Tom: "Lehet, hogy van egy-egy zseni "magánzó", de valószínűbb, hogy mellette van 10 ezer hozzánemértő, akiket nincs idő, erőforrás kiszűrni egyenként. Szóval így működik a dolog."

Ez sajnos az egyetemet végzettekre is igaz.
Ajánlott olvasmány: hup.hu/node/79916 (hozzászólások)
Nincs benne semmi túlzás.

Csore60 2010.03.26. 12:57:21

20 éve azon ment a pampogás, hogy a jelentkezők kb 20%-a kerülhetett csak be a felsőoktatásba, tehát sérült a tanuláshoz való alkotmányos jog. Igaz, éppen a kemény felvételi rendszernek köszönhetően a bekerültek ritka kivételektől eltekintve diplomát szereztek. ( És utána állást kaptak. )
Ma már olyanokat is felvesznek a felsőoktatásba, akiknek 20 éve egy jobb középiskolába sem sikerült volna bekerülniük.
Tény, hogy ez pazarlás. Nemcsak a közpénzek pazarlása ez, hanem azok idejét is pazarolja a rendszer, akik kihullanak a felsőoktatásból. Elhitetik velük, hogy esélyük van, hiszen felvették őket, aztán jön a szembesülés a realitással. Ha ez korábban megtörtént volna, már tisztességes szakmája, kenyérkereső foglalkozása lehetne addigra a fiatalnak, mire a felsőoktatásban kiderül, hogy nem fog menni semmire.

Tökös Veréb 2010.03.26. 13:00:45

tanulni kell, nem diplomagyárba járni. hol él ez az ember? ilyennek diplomát?

V8 2010.03.26. 13:08:10

@alippai: "Nem egészen, az emberek 40%-ának jár tanulmányi ösztöndíj alanyi jogon,"

Nyilván, most az alanyi jogot úgy értettem, hogy nem kell pályázni az ösztöndíjra. Az adat két részről szomorú: egyrészt, hogy 2.xx átlaggal már a felső 40%-ban lehet lenni, másrészt, hogy mi ebben az ÖSZTÖNdíj.

@Haibane: Igen, oda már normális felvételi van.

Egyébként az ösztöndíjosztás elveiről: régen nem volt differenciált az ösztöndíjosztás alap/szakirány között. Feltűnt a HK-soknak és egyebeknek, hogy a szakirány sokkal könnyebb, ott minden milyen jó, szedjük hát külön a két dolgot (nem szumma hallgató*0.4, hanem szumma alap*0.4 + szumma szakirány*0.4 kapjon). Azt persze elfelejtették, hogy szakirányhoz kellett három szigorlat és egy csomó tárgy teljesítése, így szakirány előtt lazán el lehetett lenni 5-6 évet.

loláb 2010.03.26. 13:08:41

@Sátán meg a Jocó:

"Egy kiváló(!) képességű CNC-marós jelenleg ~400k-t visz haza nettóban(!)."

A kiváló képességü CNC marós tanul 3 évet, és dolgozik kb 10 éve a szakmába, és képes a legkorszerübb gépeken dolgozni, és akkor, de csak akkor tud normálisan keresni. Nem 400 nettót, mert annyit nem, de mondjuk 200-250-et megkap, ha három műszakban tolja, akkor esetleg többet valamivel.
Persze ehhez normálsi munkáltató kell, a GEnél például jól keresnek a marósok, de a Cucu Bt jászkarafaszajenői gépműhelyében örülnek, hogyha 80-100 ezret kapnak, azt is zsebbe, minimálbérre bejelentve.

Terézágyú 2010.03.26. 13:26:05

Mondjuk eleve a cím is hülyeség: mi az, hogy "elrabol" az egyetem éveket???

Tanultál ott valamit? Ha igen, akkor azok nem elrabolt, még csak nem is elvesztegetett évek!

Nem tanultál semmit? Az a te hibád. Ha más nem, akkor azért, mert nem vetted észre előbb a szitut, és nem váltottál hamarabb.

Jó Estét 2010.03.26. 13:35:03

Csak annyit a magyar felsooktatas szinvonalarol, hogy en Gazdasagi informatika teruleten dolgozok, egy kulkereskedelmi cegnel, na most van nehany kulkeres, gazdinfosbol is akad, de az emberek durvan 2/3-anak, vagy nincs, vagy teljesen irrelevans diplomaja van (bolcseszek foleg, mert azok kozul sokan beszelnek nyelveket), fizetesben sem jelentkezik a kulonbseg, na most akkor szerintetek mennyit er egy diploma? Multiknal nem nezik szinte semmibe, max bankoknal, illetve kozhivataloknal... Bevallom osiznten nekem sincs diplomam, mert nem lattam ertelmet egy ido utan, mivel legtobbszor arra ment ki a jatek, hogy megalazzak az embert. az nonszensz, hogy akinek volt erzeke hozza, meg szorgalma is annak is imadkoznia kellett a 2-esert egy matek ZH-n, en pl matekversenyeket nyertem es ertem el helyezeseket, tanultam is, de ez kozel sem szamitott annyit mint kellene. Nagyon sokszor a szerencsesek mentek at, akik puskaztak, vagy akik csokosok voltak vmejk tanarsegednel aki sugott nekik... Ilyen diploma nekem nem kell, es igazabol nincs is ra szuksegem, halistennek a diplomas minimalber sokszorosat keresem diploma nelkul is, mig diploma sismeroseim szenvednek a munkakeresessel...

bm613 · http://izland2009.blog.hu 2010.03.26. 13:36:25

@V8: Biztos van ilyen is. De ebből nem következik, hogy 95 %-os buktatási arány korrekt. És nem a mostani elsősökről van szó, hanem egy tényleg normális ponthatárral felvett korábbi évfolyamról.
Az meg végképp nem következik semmiből, hogy faszkalapnak nevezheti a prof a diákokat.

Jó Estét 2010.03.26. 13:37:53

@Terézágyú: en szvsz a 2*2 ev alatt amit 2 egyetemen eltoltottem sokmindent tanultam, durvan 80%-a a tanultaknak hasznosithatatlan tudas ezt bizton allitom. Azt a tudast amit megszerez valaki 3-4-5-x ev alatt azt kb fel ev szakmai tapasztalat es intenziv tanulassal siman tul lehet szarnyalni, tisztelet a kiveteleknek.

en csak azt tudom javasolni a most erettsegizoknek, hogy vegezzenek el valami garazsfoiskolat, legyen egy diplomajuk, aztan ha van eszuk ugyis boldogulnak, ha meg nincs akkor baszhatjak a Corvinusos diplomaval is...

kvadrillio 2010.03.26. 13:39:10

Ez így lett kikalkulálva !!! :O)

Így mindenki jól jár, kivéve a kieső diákokat !

A rektorok fizetése viszont duplájára havi 5-6 millióra lett megemelve Hiller atyus által, volt miből !!!

Rohadt egy világ, de az "oktatás színvonalát" emelni köllött ugye ! :DDDDD

undorító ország....

Jó Estét 2010.03.26. 13:41:39

@bm613: Pszf masodik evfolyam matek vizsgan ha jol emlekszem a 200 koruli emberbol 18an mentek at... Ugy volt a pontozaas, hogy ne is nagyon tudjanak tobben atmenni, vesszohibaert (!!!) vontak le pontokat a bizonyitasnal. Egyszer konkretan kimasoltam a konyvbol es arra sem kaptam pontot, sot volt akitol kulalakert vontak le pontot. vannak minden szakon szorotargyak, amivel kiszorjak az emberek javareszet, de utana ugyanugy kapjak a tamogatast utana, pl asszem meg nekemis megvan a jogviszonyom, ugy hogy 3 eve be nem tettem a foiskolara a labam...

Haibane 2010.03.26. 13:44:21

@Jó Estét: meg ugye a TB és az összes diákkedvezmény, csak gratulálni tudok hozzá...

Grafithuszar 2010.03.26. 13:44:22

Nos, én 2007-ben végeztem a BME-VIK-en. Nekem is 6 évbe tellet 5 helyett, de egy percig sem érzem hogy elvett volna bármit is az életemből. Ezért szerintem _nem_ a tanárok a felelősek. Tudomásul kell venni hogy attól hogy középsuliban ötöst kaptál matekból az semmit sem jelent.
Igen nekem is volt olyan tárgyam ahol a tanár sz@r volt, a könyve szintén egy használhatatlan sz@r, de az hogy mégis elvégeztem a tárgyat az annak volt köszönhető hogy kerestem olyan könyvet a könyvtárban ami jó volt, vagy a neten olyan leírást tutorialt, ami értelmes emberi nyelven elmagyarázta a dolgokat. Véleményem szerint ez nem extra elvárás. Ha elkezdesz dolgozni ugyanez lesz a helyzet. Milliószor kapsz olyan feladatot, amit még nem csináltál, csak elképzelésed van róla hogy hogyan kell megcsinálni, és neked kel rájönni/megtalálni a konkrét megvalósítás lehetőségét.

Almatlan Jozsi 2010.03.26. 13:51:37

Szerintem a vizsga legyen kemeny es huzzak meg azt aki nem teljesiti a felteteleket. Ez nem altalanos iskola, hogy erofeszites nelkul el leheseen vegezni.

Amugy az en eletembol az altalanos iskola + szakkozep 12 evet rabolt el. Ezt ki fogja visszaadni? A szaraz adatok bemagolasara forditott idomert ki fog karpotolni? Ezekbol ugyanis semmit nem hasznalok az eletben!!!!!!!!!!

Dogoljon meg aki ezt az oktatasi rendszert kitalalta (ja mar biztos halott) akkor viszont forogjon a sirjaban.

bontottcsirke 2010.03.26. 13:56:02

A szűrőkön olyanok buknak meg akik nem tudják miről beszélnek. Az, hogy hazamegyek és bemagolom az maximum középiskolai színvonal.

Erről ennyit. Aztán hallgattam vizsga után melyik tanár milyen szemét, olyanoktól akik még beszélni sem tudtak normálisan.

catus 2010.03.26. 14:00:13

a legnagyobb baj hogy a felsőoktatásba bekerül emberek 90% szart sem ér. te vagyok szakdolgozó diákokkal, még MSc képzésről, de akkora gyökér mind hogyha elülteném tuti hogy ki is hajtana . és ezek kerülnek ki a munkaerő piacra. Azt nem értem hogy hogyan jutnak el idáig? Ha valamit csinálniuk kell akkor meg vannak lepődve, tanulni nem hajlandóak, én meg nem könyörgök egy 23-25 éves embernek....

Ainult Mina 2010.03.26. 14:06:09

Én csak azt mondom erre, amit annak idején az apám, amikor panaszkodtam, hogy nehéz az egyetem, szemetek a tanárok stb. Hogy mégis van, aki elvégzi.

És elvégeztem én is. Meg lám, a posztíró is.

A hallgatóim közül azért nem mindenki...

madware 2010.03.26. 14:07:31

A magyar felsőoktatási rendszer úgy ahogy van szar...tele felesleges diplomagyárakkal, de még a minőségibb egyetemeken is úgy látom túl képzés van..nálunk is már első évfolyamban van 200 marketinges meg ugyanennyi menedzsmentes kb...de minek azt nem értem.

plüss_Teknős 2010.03.26. 14:08:57

Nem egy, nem két olya vizsgáról tudok, ahol nyílt titok volt, hogy a hallagtóknak hány százalékát KELL megbuktatni, mert a felsőbb évfolyamos tárgyhoz laborgyakorlat kell és a laborban X db hely van, annál több ember NEM LÉPHET felsőbb évfolyamba.
Akkor minek vesznek fel 150 elsőévest, ha a másodéves laborokban 20 hely van? Vagy 40..?

Teng-Hsziao Gerzson 2010.03.26. 14:09:30

Nem azzal van a baj, hogy tanulni kell - hiszen azért megyek oda - hanem a fontossági sorrenddel. Ti. folyton azt látom, hogy szakmai szmpontból jelentéktelen dolgok vannak túlhangsúlyozva, megírhatatlan ZH-kkal, letehetetlen vizsgákkal, miközben a valóban fontos, szakmailag releváns infókat néha elböffentik egy-egy előadáson, kívánatos esetben.
Hogy kicsit konkretizáljam: BME, VIK, Elektromágneses terek. Az übermumus tárgy. Katasztrofális eredmények, szemeszterről szemeszterre. Ha szóvá teszed, hogy ez így nem jó, a válasz az, hogy csak látná a kolléga, hogy az én időmben milyeneket írtunk, ez ahhoz képest lófasz. Na most, azért elég sokat változott a világ, és azt is biztosra veszem, hogy a magyarázatok jellege is más volt akkoriban. Mindenesetre érthetetlennek tűnik számomra, hogyha egyszer a többség minden más tárgyat képes 1. max 2. nekifutásra letenni (már aki tesz is érte, bejár, készül), mégis ezt a tárgyat 3-adszorra, 4edszerre sem képesek elvégezni az emberek. Az indoklás értelme, miszerint ez egy alapozó tárgy, ami nélkül a további anyagok megértése elképzelhetetlen, valójában már rég elsikkadt. Amikor a diploma megszerzésétől egy rohadt alapozótárgy választ el, aminek a befolyása minimális a többi, szakirányú képzettséghez képest, amik viszont mennek is, na akkor hadd jelentsem már ki, hogy ez kurvára nincs rendben. VALAMIT kurvára rosszul csinálnak - igen, az OKTATÓK. Mert lehet, hogy esett a színvonal, de gyanús, hogy minden más megy az embereknek, mégis ez a szar a szűk keresztmetszet abban, hogy hány szakember kerül ki a piacra egységnyi idő alatt. És aki azt mondja nekem, hogy attól leszek jó szakember, hogy lehetetlenül rövid idő alatt írok meg egy ZH-t, aminek a kérdéseit jószerivel meg sem említik se előadáson, se gyakorlaton (mert bizony konkrétan előfordult, hogy megfeledkeztek arról, hogy egyes helyeken el sem hangzott anyagokat kértek számon), az szarjon sünt.

sanyix 2010.03.26. 14:12:13

tőlem csak fél évet rabolt el az akkor még bmf :D, mert inkább elmentem dolgozni (informatikusként), ahelyett hogy szakmához köze nincs dolgokat, vagy hasznos dolgokat csigatempóban tanuljak mérnök infon... aki gyorsan szeretne egy informatikus képzést, az okj-ra megy, ott nincs rizsa, lényeg van töményen(legalább is ahova én mentem programozást tanulni).

geri415 2010.03.26. 14:14:39

Jé, ráébredünk, hogy az egyetemen nem árt teljesíteni. Vicces.

Jó Estét 2010.03.26. 14:29:39

@Haibane: en nem vettem igenybe azota semmilyen diakkedvezmenyt, munkaadom nem is tudja, hogy van hallgatoi jogviszonyom, mindent fizet utanam, vagy nemtom mire gondoltal

bonebear · http://cinca.blog.hu 2010.03.26. 14:35:56

Az egész probléma gyökere a fejkvóta. Ezért van 70 egyetem, ezért vesznek fel fűt fát, mivel nem írnak elő még középszintű éretségit sem egyébként fontos tárgyakból (biosz érettségivel is mehetsz mérnöknek). És ez az igénytelenség legyűrűzik a középiskolákba is.

webmestar 2010.03.26. 14:40:17

én is benne voltam egy ilyen 16%-ban (más szakon). Mondhatnám, hogy akkor nyertem. De munkám nincs. OJEJEJE, éljen a bsc:D

Günsergebirge 2010.03.26. 14:47:17

@smartdrive: 2010.03.26. 11:49:47
"a filozófus lányoknak könnyebb, ők elmehetnek kurvának "

Akkor Te még nem láttál olyan filozófus fiatalembert, aki abból él, hogy lop-csal-hazudik. Elfelejti a rezsiszámláját kiegyenlíteni, a kölcsönkért pénzeket nem adja meg még a saját rokonának sem, és így tervezi leélni az egész életét, ugyanis semmi hajlandóságot nem mutat arra, hogy adósságait (bank,szolgáltatók, magánkölcsön, rezsi) valaha lerendezze. Ja, és a legszebb, hogy hajléktalan, ill. albérletben lakik, mert a lakását eltapsolta, és most ő a szegény kiszolgáltatott kétdiplomás filozófus....:(

Ezért henyélt 5 évig az adófizetők pénzén...

Flúgatlan 2010.03.26. 14:54:57

Sok baj van a felsőoktatással. A legfontosabb, amit sokan írtak előttem, az a fejkvótarendszer: boldog-boldogtalant fel kell venni egy egyetemnek, hogy talpon maradhasson.

A cikkbeli problémához (kis arányban végeznek) csatlakozva:

1) Az arány pár év múlva nem lesz ilyen rossz, mert a nem mintatanterv szerint haladók egy része előbb-utóbb eljut a diplomáig. Most még ez a nemrég indult bolognai képzés miatt nincs így.

2) Az 1)-ben írt javulás ellenére sem várom, hogy 50%-ot el fog érni a végzettek aránya, legfőképp azért, mert nincs ennyi, felsőfokú képzést elvégezni képes és akaró diák. Egy egyetemhez-főiskolához egyfajta gondolkozás kell. Ebbe beletartozik az elméletibb tárgyalásmód nem utálása, a bulldogszerű kitartás akkor is, ha hülye az oktató, és sok más. Ezt szerintem mindig is a fiatal generáció 1/4-1/5 része tudja, míg a 18 évesek 45-50%-a bekerül a felsőoktatásba.

Az alapvető hiba ott van, hogy a fiatalok 40-50%-át a felsőoktatásba irányítják. (Így van kialakítva a finanszírozási rendszer, a propaganda, ...) Nem is kell ennyi diplomás, nem is érzi ennyi fiatal jól magát az egyetemi követelményektől, az oktatók szívnak a tömegekkel: csak a hülye politikusok képzelik, hogy ezzel megoldottak bármit is. (Elodázták a munkanélkülivé válást, meg eldicsekedhetnek a diplomások javuló arányával.)

Kevesebb diák kellene a felsőoktatásba, a kimaradókat inkább kreatívabb szakmákba kellene irányítani. Ott ők is jobban éreznék magukat. A kevsébé agyonterhelt oktatók meg esetleg emberibben bánnának a diákokkal meg tudnának szakmailag is fejlődni.

Legalábbis szerintem.

papamaci1 2010.03.26. 14:55:40

Az egyetem nem kisdedóvó. Ha általánosban a tanár nem buktathat, miért meglepő a 16%-os végzési arány?
(N. B. Én is csak a harmadik menetre tudtam végezni, mert buta vagyok ugyan , de szorgalmas....)
Kérem szépen , az egyetemen MINDENT TUDNI KELL. Hogy honnan tanulod meg, az nem érdekes. Egy mérnöki, orvosi diplomával rendelkező ember kezében emberéletek vannak. Egy tanáréban is. Ez persze nem mondható el egy kommunikáció- média-könyvtár szakosról. :-D Ott elmegy a gyengébb teljesítmény. A reál tudományokban nem...

L.E. 2010.03.26. 15:04:13

Szerintem kettőn áll a vásár. A BMF-ről nekem sincs jó véleményem, tapasztalat, ugyan nem gazdinfo, másik kar/szak... Tömegével kerülnek ki a diplomások, akik nem értenek semmihez.. és nem feltétlen azért mert nem tanulnak és csak a buli (4 év alatt 3x ha voltam bulin) Az a diploma nem ér jóformán semmit, szakmai tudást nem adnak, és egy kezemen meg tudom számolni azoknak a tanároknak a számát, akik adtak át valami hasznosat is. Csak megy a rizsa, mindenből egy picit effektus..
De a másik oldal is ugyanennyire hibás, a cikkíró által közölt 16% kb igaz.. Elhelyezkedési esélyek szintén minimálisak, csoporttársaim többsége inkább maradt msc-n (ingyen van, nem kell dolgozni, heti 3x buli, kap még egy papírfecnit és kb 2-es átlaggal is van ösztöndíj stb...) Gondolom máshol is hasonlóan mennek dolgok, de a bmf és a mai felsőoktatás kb erről szól... aztán meg itt állunk munka nélkül diplomával a kezünkben..

Ungabunga · http://hatter24.hu 2010.03.26. 15:07:12

Igazat adok a postolónak és ott is lenne, ha nem lenne mögötte az a bizonyos pénzkérdés.

tbb 2010.03.26. 15:12:47

Az évek elrablása egy hülyeség. De a minimumköveteleményeddel egyetértek. A lemorzsolódás arányának szerintem is publikusnak kéne lennie.

papamaci1 2010.03.26. 15:13:23

Igen. Az egyetem éveket vesz el az élettől. És? Az élet kockázatos dolog. Meg kell tanulni dönteni. Felmérni az esélyeket. Emberismeretet/önismeretet szerezni Ha hibáztunk korrigálni. Felnőni......

Ja és a lényeg. A világ nem azért van hogy nekünk jó legyen.....

hááááát 2010.03.26. 15:38:12

És akkor ezek szerint 84%-nak felelslegesen fizetünk diákhitelt.Nagyon sok fiatal jelentkezik akiknek nem kéne.Én is azt szeretném ha sikerülne nekik, de valljuk meg 30%-uk totál felelslegesen indul neki.

axaic 2010.03.26. 15:41:10

Lehet, hogy nem alkalmas az összes felvett hallgató arra, hogy mérnök legyen?

Messze bologna és nyelvvizsgakövetelmények előtt nálunk (mérnök-informatika)már az első évben elvérzett az évfolyam kb. 50%-a.

Ha valaki 2-3 év után sem megy át analízis vizsgán, keressen más pályát.

Tény, hogy a kreditrendszer nem fél-, hanem 3 év után szembesíti az embert a képességeinek határaival.

BKV - Önnek megyünk 2010.03.26. 15:55:06

Sziasztok

en a legnagyobb problemat a puskazasban latom. nagyon durvan muvelik a fiatalok. ez a szinvonal esesehez vezet

Pig_Bodine 2010.03.26. 15:56:43

@Günsergebirge:
Én is szörnyű dolgokat hallok ezekről a filozófusokról. Megrontják az ifjúságot, kétségbe vonják az istenek törvényeit és a társadalmi szokásokat. Bürökpoharat nekik!

Francekellregisztralni 2010.03.26. 15:57:45

Kedves posztoló:

Ezt nagyon is lehet előre tudni, nem hiányzik a tájékoztatóból, hogy 20% végez és nem feltétlen kell felemelni az elvárásokat sem.
Ha nem vennének fel 500at az elején akkor a végző 60nak nem jutna pénz a talárra...se.

Ha felemelnék a határokat akkor a későn érőknek,kis falvakban lakóknak esélyük sem lenne. Bizonyos szakokra már így sem lehet bejutni 2 nyelvvizsga nélkül. Ahogy evés közben jön meg az étvágy úgy tanulás közben a tehetség.
(Engem már gimibe se vettek fel a két tannyelvűbe, mondván gyenge vagyok ...ma 3 nyelven tudok és két diplomám van)

Sokan járnak egy egyetemre évekig mire rádöbbennek, hogy nem is ez hanem valami más érdekli őket. Rengeteget alakul az ember személyisége az egyetem évei alatt.
Én is rengeteg dologra közben jöttem rá ... azt hittem úgy az félúton hogy elpazarolom az időmet meg hasonló hülyeségek, de ha közben is élsz akkor ugyan nem elpazarolt idő, akkor se ha közben megváltoztatod a céljaidat...

SnowFighter 2010.03.26. 16:01:03

@Cartman (ex Cartman): GDF-en mérnök informatikus képzés van. Az nem rendszergazda. Egy mérnökinformatikusnak kevesebb elméleti tudás kell, mint egy proginfósnak, az tény, de programoznia tudni kell. Legalábbis a BME-s mérnökinfós ismerőseim tudnak.

SnowFighter 2010.03.26. 16:05:10

@Alal
@xstranger
Nem műszaki munkakörben voltak alkalmazva, akikről beszéltem. Valószínűleg ahhoz sem értettek :-D Egy programozással foglalkozó osztályon dolgoztak, de igazából ők végezték a tesztelést. Ahhoz viszont nem kell diploma.

És ne értsetek félre, nem azt mondom, hogy nem kell rendszergazda, rendszerménök, hálózatüzemeltető, stb. Dehogynem. De egy mérnök infós képzésnek igenis kell programozási ismereteket adnia, mert nem csak hardverrel dolgoznak.

2010.03.26. 16:23:46

write-only
1) nincs benne a tájékoztatóban, de akit érdekel megnézi a neten. ha lenne lenne, akkor sem biztos, hogy megnéznéd, ha nem érdekel..

2) akár kibukik a gyerek 2-3 év után, akár nem, semmiképp sem nevezném fölöslegesnek az egyetemi éveket. szerezhet a hallgató olyan emberi kapcsolatokat amik a későbbiekben sokat segíthetnek. élhet át olyan dolgokat, akár a tananyaghoz kötődő, akár szórakoztató legyen ez, ami befolyásolhatja az életét. ezt nem lehet tudni..

3) olykor a kölök jön rá, hogy mást akarna tanulni inkább.. erre mi a megfejtés?

d.z. · http://masikmagyarorszag.blog.hu 2010.03.26. 16:34:53

basszátok meg és kurva sokan elvégzik. azért nincs benne, mert feltételezik, hogy azért mész oda, mert érdekel, fejlődni akarsz, azaz tanulsz és nem a faszodat vered. bme-ről pl. kurva gyorsan ki tudod magad rúgatni magad, ha nem tanulsz. ha viszont igen, akkor kapsz egy versenyképes diplomát az államtól ingyé.

nem rabol el senki éveket. a hülye hallgató magától rabolja el az éveket, mert baszik tanulni. ez nem a karok, az egyetem, vagy bármi egyéb hibája, hanem a hallgatóé. van olyan volt gimnáziumi társam, akit felvettek első évben hozzánk bme-re, első év után gyakorlatilag 5 kredittel baszták ki (30 kéne egy félévben, 60 egy évben), majd most újra jelentkezik.

nem az egyetemek gecik, gonoszak, vagy évrablók, hanem az a diák, aki tudván, hogy lusta/hülye/hozzá nem értő, vagy ezek tetszőleges kombinációja ott marad az egyetemen.

tundrazuzmo (törölt) 2010.03.26. 16:51:28

A műszaki oktatásban az a baj, hogy a tanárok szerelmesek a képleteikbe - pedig l*sz*rt se érdeklik a képletek a szakmában. Az elveket, rendszereket, látásmódot kellene elsajátítani, amire csak a legjobbak képesek megtanítani. Csakhát az egyetemeken nem a legjobbak maradnak tanítani. Tisztelet a kivételnek, de a mai egyetemeken 45 év felett szinte mindenki a pártállami rendszerben szocializálódott, és onnan meg nehéz kijönni. Mindenki szerelmes a saját "kutatási területébe", holott az senkit nem érdekel, és a piac is túllépett rajta már vagy ötször.

Megoldás? Nem könnyű. Mondjuk olyan képzéseket indítani (ha lehet, egyetemi keretben, ha nem, akkor magánkezdeményezésre), ahol van:
- konkrét pénzes munkák szakmai feladatmegoldás, csapatmunkában
- ipari kapcsolat, nyári gyakorlatok
- és valódi nyelvtudás (!)

Vannak pozitív jelek Magyarországon, én látok a fent említett kritériumoknak megfelelő karokat/szakokat Veszprémben, Miskolcon, de pl. a BMF és a BME az kissé gyengén muzsikál ezen a területen.

Ja igen, és a diákhit(l)ert el kell felejteni - helyette inkább vállalati ösztöndíjprogramoknakra kell jelentkezni, vannak szép számmal! Ja, hogy akkor 3 v. 5 évig ott kell dolgoznod? Sebaj, legalább megtanulod a cégnél az alapokat, amit az egyetemen úgysem lehet.

tundrazuzmo (törölt) 2010.03.26. 16:55:25

@Teng-Hsziao Gerzson: az üregrezonátort azt fogod használni a nagybetűs életben, a többi felejthető. Az említett eszköz egyik megvalósítása ugyanis a mikrohullámú sütő... hehe

mafos 2010.03.26. 17:15:04

Hát, először is kéne egy normális középiskolai oktatás, egy komolyabb érettségi-felvételi rendszer, ahol tényleg lecsekkoálják a diákok képességeit, felkészültségét.
Nagyon sokan azért mennek fősikolára/egyetemre mert mekkora buli, minden nap piálás, félév végén kéne tanulni, de minek, amikor folyamatosan ihatnak/drogozhatnak helyette. A felsőoktatás ma már inkább életmód, mint közoktatás. Először ezen kéne változtatni. Másfelől pedig persze az intézmények oldaláról amit már páran elmondtak, hogy a diák ne pénzforrás legyen, ne számok legyenek a kasszában, hanem emberként kezeljék. Mert első évben kb mint a birkák úgy kezelik. A tanerőről ne is beszéljünk, de ezt is leírták már mások.
Nagyon sok meló lenne vele, hogy legyen egy normális felsőoktatás, de hát ettől a kormánytól ennyi tellett. Lehet kevés lesz négy év gatyába rázni ezt az egészet. A 8 év elég volt ahhoz, hogy megváltozzon az emberek gondolkodásmódja, ez a legnagyobb baj, és ezt sokkal nehezebb normális mederbe terelni, mint néhány(tucat) hibás, rossz, hátrányos...döntést visszacsinálni.

Celtic 2010.03.26. 17:25:31

@lúzer_: Akkor inkabb ez: hup.hu/node/76455
Es itt vagyok en. Harminc evesen jottem ra, hogy semmi humorom vasuti teherkocsik alatt kalapacsolni, szoval suli.
Aztan Pecs (m int a legkozelebbi fosuli), hat csak tavoktatas van. Amugy heti ketszer, de fizetek. Masfel ev mulva idekoltozhettem, gyonyoru fovarosunkba. Na, itt vegre az orszagban egyetlen helyen volt allamilag tamogatott kepzes is, a BMF-NIK-en (arrol en nem tehetek, hogy a BME-n nicns esti...hiaba szerettem volna inkabb odamenni) Most mar negyedik eve szorakozok, van elsos targyam is (VEP), meg utolsoeves is (Archi 3), szoval majd vegzek. A szoftszigo uszott, mert nem tudtam bemenni (egy cegnel lehalt a szerver, az midnennel fontosabb volt) es a "Nem jelent meg" != "1", tehat a potalkalomra se mehettem. Aranyos...Amugyis, szoftszigon kb. 15% az atjutasi arany. Tenyleg ennyi toketlen alak jar ide?

Cartman (ex Cartman) 2010.03.26. 19:06:35

@SnowFighter:
Persze, szigorlat is van belőle. De azért nem ugyanaz a szint programozásból (sem) egy Bsc mérnök-informatikus, mint egy Msc programozó.

(Zárójelben jegyzem meg: sokkal inkább differenciálni kellene az informatikus-képzést. Mivel ma már szinte minden számítógépen történik, olyan speciális területek jöttek létre, amik közül nagyon sokra nem tud felkészíteni a jelenlegi oktatási rendszer.)

matkó 2010.03.26. 19:29:16

Ez súlyos csúsztatás: "Vagyis minden felvételt nyert hallgatónak úgy 16% esélye van arra, hogy teljesíti az egyetemet." Igazából a felvett hallgatók közül a legjobb 16 (20)%-nak van esélye. Hála istennek. Mert mikor mindenit felvesznek, akkor ne feledkezzünk meg a Pareto-elvről, a 80/20-as szabályról itt se (hu.wikipedia.org/wiki/Pareto-elv). A 20% értelmes diplomát szerez, a 80% hülye kihullik. Ennyi. A kihulló 80% jobb lenne, ha végiggondolná, van-e olyan terület, ahol az értelmes 20%-hoz tartozna, és odamenne eleve. De az egyetemisták többsége még az egyetemi kudarcok okán se gondokozik el rajta, hogy esetleg alkalmatlan lenne a választott szakra, csak az egyetem lehet hibás. Érdekes, 15-20-30 éve ez nem jelentett ekkora gondokat, eleve kevesebbet vettek föl (ma is helyeselhetően), és azokat, akik a felvételin átmentek.

klasztika 2010.03.26. 22:52:01

szerintem attól rabolnak el éveket, aki elvégzi, de aztán állása nem lesz..és többet, mint a képzési idő.

Marr 2010.03.27. 21:53:53

Sokáig próbáltam magammal elhitetni, hogy lehet értékes munkaerő, akinek friss, ropogós BMF-es diplomája van. Már feladtam. A névváltással jöhetne valami minőségbeli javulás is arrafelé, mert így tényleg csak elveszik a hallgatók éveit és az egyéb első diplomával járó kiváltságaikat.
A poszt szerzője legalább tud fogalmazni, ennyivel biztosan jobb, mint az a 15-20 diplomás, akihez onnan szerencsém volt.

2010.03.28. 03:35:32

Annyiban egyetértek a posztolóval, hogy objektívabb, keményebb felvételi kellene, mert a pontszámítás nem működik ( harmadéves pszichológia szakos hallgató - magyarból felvételizett - megkérdezte gyakorlaton, hogy " de ki az a Freud?" - esküszöm, így volt).
Viszont az is igaz, hogy nagyon sokaknak életforma az egyetem minél tovább húzása : kell a diákigazolvány, olcsó koli, olcsó net, diákhitel, stb.
Kis hazugság, nagy hazugság, statisztika.
A számokból mindenki azt olvas ki, amit akar...

sorstárs 2010.03.28. 19:26:42

@Marr: Megköszönném, ha leírnád,a BMF melyik szakáról írsz. Vagy mindegy? A fiam ugyanis odajelentkezett, a gépészmérnökire.Még van lehetőség mást megjelölni első helyen, de a gépészmérnökihez ragaszkodna. Tud valaki jobbat?

Cartman (ex Cartman) 2010.03.29. 10:24:43

Felejtsük el a színvonalas felsőoktatást! (Legalábbis a régi, szűkkörű, elitoktatás-értelemben.)

index.hu/gazdasag/vilag/2010/03/29/tobb_sebbol_verzik_a_tizeves_eu-program/
"a fiatalok minimum 40 százaléka végezzen főiskolát vagy egyetemet" - ez az öt kiemelt cél egyike az EU Európa 2020 programjában.

záporjózsi 2010.03.29. 14:13:04

@sorstárs: BME GEK. :) Ha nem veszik fel még mindig ott van a BMF.

"Én úgy gondolom, hogy az anyaintézmények sokkal nagyobb arányban felelősek ezért a jelenségért, mint a diákok."
A középiskolából teljesen mást hoznak, mint a kreditrendszer előtt. Olyan szinten nem tudnak semmit, hogy riasztó. Az intézmények - legalább is egyes szakokon - azon izzadnak, hogy ne menjen lejjebb a végzettek színvonala, de elvégezni se legyen reménytelen. És ebbe a (felsőbb éves) diákokat is bevonják.

záporjózsi 2010.03.29. 14:14:14

@BKV - Önnek megyünk: ...és aki úgy sem tudja megírni?!

záporjózsi 2010.03.29. 14:15:16

@V8: Próbáld meg elvégezni és megérted...

záporjózsi 2010.03.29. 14:16:57

@tbb: www.bmeforum.info/index.php pl. itt tájékozódhatsz testközelből...

záporjózsi 2010.03.29. 14:20:33

@Flúgatlan: Egyetértek. De sem az általános- sem pedig a középiskolát nem kívánják tovább terhelni, sőt, folyamatosan csökkentik, rontják.

záporjózsi 2010.03.29. 14:45:20

@Dzsok: a gyakorlat erősítése a közvetlen céges finanszírozás felé hat. Erre viszont egyik cég vagy egyik egyetem sincs felkészülve.
A kreditrendszer Bologna része, kvázi kötelező.
Mivel a közoktatás nem igazán válogat, a felsőoktatásnak kell. Ez az 500-ból 400 embernek elrontja a kedvét.

V8 2010.03.29. 18:11:17

@záporjózsi: Köszönöm, már elvégeztem, még az 5 éves képzésben, most BSc-s BME info- és villanyosokat tanítok.

záporjózsi 2010.03.30. 09:26:26

@V8: Ez abból, hogy vizsgáztatsz már lejött. Viszont nem a most felkínált alapokra építkezve végezted el. El lehet úgy is végezni, de sokkal nehezebb.

Marr 2010.03.31. 20:27:34

@sorstárs: Csak az infósokról derült ki számomra egyértelműen, hogy semmi értelem nincs a fejükben, a többiek megítélése nem megy. Lehet, hogy a gépészmérnöki rendben van.
De ha az informatikusokból indulok ki: inkább várjon 1-2 évet a BME-re, minthogy elpazarolja az olcsó/ingyenes felsőoktatási lehetőségét másra.

Cartman (ex Cartman) 2010.04.01. 09:05:13

@Marr:
Ezzel a leegyszerűsítő általánosítással csak magadat minősíted. Ne akard a 10-20-30 évvel ezelőtti mércével mérni az egyetemeket / főiskolákat és az onnan kikerülő a diplomásokat. Olvastad a kicsit feljebb belinkelt hírt? "a fiatalok minimum 40 százaléka végezzen főiskolát vagy egyetemet" - ez az öt kiemelt cél egyike az EU Európa 2020 programjában. (Szerintem ha más nem is, ez összejön nekünk, az itthoni tendenciákat figyelembe véve.)

Régen sem jelentett garanciát egy (akár jobb hírű) egyetem elvégzése arra, hogy az illető intelligens, jó problémamegoldó, vagy épp csak jó szakember, de ha az a cél, hogy a populáció 40%-ának diplomája legyen, akkor végképp nem beszélhetünk garanciákról (olyan magas színvonal azért nem volt nálunk korábban se, sehol - ez inkább csak illúzió). Még a legjobb egyetemek diplomáinak értéke is szükségszerűen devalválódik ilyen törekvések mellett. Gondolj bele; ugyan nincsenek erről adataim, de biztos vagyok benne, hogy 20-30 éve a 18-25 éves korosztályban 40%-ot még az érettségizettek aránya se érte el, nemhogy a diplomásoké.

Ettől függetlenül találhatsz jó fejű fiatalt, akár a BMF-ről (vagy akár - ne adj' Isten - diploma nélkül is). Egyszerűen el kell fogadni, hogy a főiskolai / egyetemi végzettség, mint egyedüli szűrő, már nem működik.

I. P. S. 2010.06.03. 00:12:49

"De ne menjünk túl messzire, csak egyetlen célt fogalmazok meg: A felvételi tájékoztatóba kerüljön bele az is, hogy melyik szakon, mikor, hányan diplomáztak."

Lobbi, lobbi, lobbi...

El_Chupacabra 2012.06.15. 04:29:58

Aztán az ember aki úgy dönt, hogy megcsinálja. Legyen egy RFID kártyával reggel 8-tól este 7-ig bekényszerítve az egyetemre és nézze ahogy elmebeteg előadók 20 másodpercenként teleírnak neki egy táblát. És két előadásonként elhadarnak neki kb. annyi anyagot mint egy középiskolai évben.

Ezek után még menjen haza, aztán tanuljon meg éjfélig minden szart, csinájon feladatokat, olvasson könyveket. Keljen fel 6-kor, hogy megint kezdődjön előről az egész.

Első vizsgákon meg jöjjön rá, hogy sok helyen köze nem volt az anyagnak amit leadtak, ahhoz amit számonkértek, és ha még lett is volna, akkor is halálra szivatják az embert. Mert bárki taníthat, sőt tanítania is kell. (Olyan tanárom is volt, hogy ötből egy feladatot tudott megcsinálni. 35 évesen, doktorival. Másik meg állt a táblánál, mint egy fasz és csak írkált rá valamit, amit a nyitott könyvében látott, 50 évesen, doktorival.)

Meg kunyeráljon az ember nyalizással pontokat, amíg tükörbe tud nézni.

Csak mert ki van adva, hogy 16% kaphat diplomát.

Eközben meg a csodaokos honfitársai helyeseljék az egészet, hogy mennyire jó és csodálatos az egész, hogy ez egy oroszrulett, amit vagy nem láttak még soha (szerencsére nem itt), vagy pedig megnyertek.

A fiatalok meg természetesen mind alkoholista, narkós, lusta, bulizós kis férgek.

Copyright © 2008 Theme Preview All rights reserved. Theme by Laptop Geek. Blog.hu-ra alkalmazta: a Blog.hu Sablonok a Népkertben.

süti beállítások módosítása