220

Szubjektív gondolatok az oktatásról

Ellenőrző , 2010.02.28. 08:00

 

Viktoria levelét adjuk közre, amelyben megosztja velünk gondolatait a magyar oktatásról, valamint azt, hogy miért nem kíván a magyar közoktatásban elhelyezkedni.

 

Immár 10 éve tanítok, (sajnos) eddig szerencsém volt külföldi intézményekben kamatoztatni tudásom, így nagyon sok olyan dologgal nem szembesültem, ami a magyar oktatási rendszerre jellemző. Egyik állásomat sem úgy szereztem, hogy ismertem valakit, aki valahogyan beajánlott az igazgatónál, stb. Ezt elkezdeni hazatérve nem volt kedvem, így már eleve nem akartam semmiféle gimnáziumban elhelyezkedni. De nem is mindig a diákokkal lett volna a bajom… Láttam elég olyan tanárt, aki a magát mindenhatónak gondolván, több évtizede oktat és meg van győzödve arról, hogy a világ mit sem változott az elmúlt 20-30 évben, így mindenféle újítást, más megközelítést eleve gyanakvással és ellenségesen fogad, csak azért, mert túl sok fáradságba és munkába kerülne, hogy megkérdőjelezze saját magát, és más szemléletmódoknak is teret adjon. Igen, túl sok utánajárás, ami nem oldható meg a tanáriban szünetben vagy épp két cigaretta között az ebédszünetben. Meg aztán plusz fizetés sem járna érte…

Inkább magántanárként keresem a kenyerem, ahol a magam ura vagyok, és nem kell azon törni a fejem, hogy ki kinek a kije, és miért nem lehet megbuktatni, vagy kirúgni az állásából. Így is látok azért elég lehangoló dolgokat a diákság körében. A jellemző az, hogy a minimum szintet kell teljesíteni mindenben, és utána valahogy ügyeskedni az előrejutásban. És a legszomorúbb, hogy erre mi (tanárok, szülők) vagyunk a minta.

Még jobban el vagyok keseredve, ha belegondolok, hogy iskolába menvén a saját gyerekem is ennek a rendszernek a része lesz 1-2 év múlva. Miért van az, hogy nálunk még mindig működik, hogy „majd én bemegyek az igazgatóhoz, és megmondom neki” mentalitás, stb.?

Végezetül, néhány érdekesség, csak találomra kiragadott példák, hogy miket lehetne átvenni a sokat szidott amerikai oktatási rendszerből:

1/ Év elején a diákok és a szülők aláírnak egy kb. 100-150 oldalas dokumentumot arról, hogy mi az iskola szabályzata; ez még a buszban való viselkedést is részletesen leírja.

2/ Ha egy gyerekkel bármi gond van, arra van egy külön adminisztrációs részleg, aki csak az ilyen problémákra szakosodott, és akkor behívják a szülőket, diákot, stb. Ez nagy szégyen, mert hoppá, nem olyan mentalitás uralkodik nálunk, mint ott. A szülőnek el kell jönni a munkahelyéről, ami ugye nagyon kellemetlen, stb.

3/ Ha egy diákot kizárnak netán pár napra, szintén nagy szégyen, mert ott nem olyan nagy divat felügyelet nélkül hagyni a gyereket, így otthon kell gondoskodni róla, ami nagyon „ciki” mind a szülőnek, mind a diáknak.

4/ Ha valaki megsérti a szabályzatot, pontosan megmondják, melyik pontban vétkes az illető, és erre kidolgozott, nem ad-hoc szankciók vannak.

5/ A diákokat sikerre nevelik, és még a legrosszabb, legfegyelmezetlenebb, és leghátrányosabb tanuló is valamiben kiváló. És az a tanárnak a felelőssége, hogy rámutasson, hogy miben.

6/ A szülők úgy fogják fel az iskolát, hogy az a gyerek második otthona, tehát mindent megtesznek, hogy jól érezze magát a gyerek: olvasódélután a szülőkkel, jótékonysági rendezvények, sportvetélkedők együtt, stb. A szülők anyagiakat és idejüket is áldozzák az iskolára/iskolában.

Sajnos tisztában vagyok vele, hogy Magyarországon mindez nem lehetséges, és nem mindig a pénz miatt. Csoda-e ha az ember úgy érzi, hogy amint a gyereke ebbe az iskolarendszerbe bekerül, onnan szélmalomharcot kell vívna, és teljesen reménytelen, hogy ez a fajta mentalitás ne legyen rá hatással. Természetesen vannak kivételek is, hál’istennek, és ők ugyanígy nem érzik jól magukat ebben az oktatási rendszerben, hogy a többi tényezőt már ne is említsem… Tisztelem az olyan pedagógusokat, akik több évtized után sem vesztették el hitüket és lendületüket. Én sajnos ezt nem mondhatom el magamról. Fájdalom nézni, hogy az oviban még egyéniségekként kezelt gyerekeket az iskolában szép lassan „legyalulják” egy szintre és úgymond mindenki a „nulláról” indul. Mert tehetséggondozás az nincs. Azt a szülőnek kell megoldania, de akkor is az iskola negatív megjegyzéseitől kísérve (pl. ezt nem a tanulás rovására kellene, stb.).  Így aztán oda jutnak a diákok középiskolában, ahova. Mi meg csodálkozunk, hogy miért. De sajnos a példát tőlünk látják: szülőktől, tanároktól.

Üdv,

S. Viktoria


 

A bejegyzés trackback címe:

https://ellenorzo.blog.hu/api/trackback/id/tr481795426

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bontottcsirke 2010.02.28. 08:17:30

Talán Amerikában nincs annyira alulfinanszírozva az oktatás és a tanárerőnek, nem kell más dologgal foglalkoznia, mint a tanítással.

Ma egy középiskolai tanár munkaköri leírása a hasonló:

1. Kötelező órák megtartása (helyettesítéssel kijön vagy harmincra hetente , nem is minőségi a dolog)
2. Tanári ügyelet (nem zabálsz kimész a szünetbe ellenőrizni, hogy nem lőnek- e vagy ilyesmi)
3. Versenyfelkészítés (magad költségén)
4. Tehetséggondozás (hajrá)
5. Kötelező versenyfelügyelet (este ottmaradsz szépen matekon felügyelni)
6. Kötelező érettségi felügyelet (csinálod)
7. Iskolai rendezvényeken való részvétel (szalagavató, gólyabál etc)
8. Tanári felügyelet kirándulásokon, kulturális rendezvényeken.
9. Iskola környékének takarítása ősszel tavasszal (!)

És a vége a top 10-nek az adminisztráció (aki érti, tudja miről beszélek)

Na és még vagy ennyi ami csak szívesség.

Amúgy elmennék egy senior high schoolba tanítani, már csak kíváncsiságból is.

bandeirante 2010.02.28. 08:32:25

Azért az USA-ban is rengeteg olyan iskola van, ahol a legfőbb érték az,ha nem verik meg a tanárt, és nem folyik vér tanítás közben. A kapunál pedig fémdetektor.

Az amerikai agyonszabályozottság pedig nekem nem hiányzik. Pl. egyetemeken részletesen szabályozzák a lehetséges párkapcsolatoka ("dating code"), meg olyanok vannak,hogy ha valaki megfordul egy csinos lány után, az már szexuális zaklatásnak minősíthető.

BISMARCK 2010.02.28. 08:47:07

Ez az szinte tökéletes állapot az USA-ban sem az állami iskolákra sokkal inkább a magán iskolákra vonatkozik.

Itt sem divat egyedül hagyni a gyereket, hanem kényszer.
Egy külön adminisztráció? Amikor wc papírra sincs pénz?
A 6. pont sem semmi. Sportvetélkedők? Jó vicc. Hogyan sportvetélkedsz ha pl. tornaterem sincs?

Miért van olyan érzésem, hogy ha vki külföldről jön haza akkor azt hiszi, hogy a táskájában a Bölcsek Kövét is magával hozta?

Több pénz kell az oktatásra. Pont.

bandeirante 2010.02.28. 09:38:46

Na meg ebből a csodás amerikai iskolarendszerből tömegével kerülnek ki a funkcionális analfabéták, meg a tökéletesen műveletlen és kulturálatlan emberek.

Ha jól emlékszem, az amerikai 50 vagy 60%-a azután, hogy befejezte az iskolai tanulmányait, hátralévő életében egyetlen könyvet nem olvas már el. A szakemberek, a jobb egyetemi oktatók döbbenetesen nagy része friss bevándorló, aki nem az amerikai iskolarendszerben nevelkedett.

misc · http://misc.blog.hu 2010.02.28. 09:43:04

az angolszász iskolarendszert annyira nem kellene példának tekinteni.. megvannak annak is a maga problémái.

a magyar helyzet összehasonlítva egyébként nem annyira rossz.. javítás persze ráfér bőven de nem kell az amerikai rendszert utánozni.

ppppalika 2010.02.28. 09:44:20

@krüger: "Ha jól emlékszem, az amerikai 50 vagy 60%-a azután, hogy befejezte az iskolai tanulmányait, hátralévő életében egyetlen könyvet nem olvas már el. "

Attól tartok, hogy nálunk sem jobb a helyzet.

emiljuzso 2010.02.28. 09:46:39

1979 óta tanítok általános iskolában. Két diplomám van. Ebben a hónapban a bérem nettó 115000 Ft volt. A szabadságom alatt napszámba járok.
Mesélj még Amerikáról :)

ppppalika 2010.02.28. 09:55:34

@BISMARCK: "Több pénz kell az oktatásra. Pont. "

Ez önmagában igaz. Azonban ha a több pénzt valami változatlan rendszer fenntartására fordítunk, akkor jobb nem lesz.

A pedagógusokról most nem beszélve.

Ha 6-8 évig használt eszköz beszerzésén megspórounk 50 ezer forintot, majd üzemeltetésére évente 20 ezer forinttal többet költünk, akkor nem spóroltunk. Ezen hibás szemléleten is kellene változtatni.

Úgy látom, hogy sok területen uralkodik hasonlóan hibás szemlélet, nem csak az eszközökkel, hanem az emberekkel kapcsolatban is.

matyi10 (törölt) · http://matyi10.blogspot.com/ 2010.02.28. 09:58:34

@bontottcsirke:

2. Azért a folyosói ügyeletbe még nem szakadt meg senki. Enni meg lehet a lyukasórákon is.
6-7. Amelyik iskolában én dolgoztam ott szépen beírtak mindent túlórába. Tehették mert az önkormányzat fizette őket.
9. Na szeretnék egy olyan iskolát megnézni, ahol a pedagógusok takakritanak. A takaritónők és a gondnok helyett. :)

BISMARCK 2010.02.28. 10:03:49

@ppppalika:

Ebben szerintem nincs vita köztünk.
A "Több pénz kell az oktatásra. Pont." az első lépés. Ameddig ez nem valósul meg addig nincs értelme bármi másról beszélni.

Pl. nem mozognak a gyerekek eleget. Legyen több tornaóra. Ok. Nincs elég tornaterem. Ezen nem lehet szemléletváltással változtatni.
Az nem megoldás, hogy összetolják a székeket és az asztalokat majd helyben ugrálnak és karkörzéseket csinálnak.

Amit a spórolásról írsz az a gazdasági igazgató felelőssége egy iskolában.

misc · http://misc.blog.hu 2010.02.28. 10:08:59

itt egy régi de nagyon vicces hír az angol iskolarendszerből:

www.dailymail.co.uk/news/article-410150/Schoolgirl-arrested-refusing-study-non-English-pupils.html

egy 14 éves lányt feljelentettek majd később letartóztatták, mivel azt kérte, hadd váltson csoportot, amikor olyan csoportba került, ahol egyedül ő tudott angolul - Angliában. a lány ezen felül állítólag feketének ("black") nevezte társait.

ugyanebben a körzetben jelentettek fel egy 10 (!!) éves gyereket aki 11 éves társát "paki"-nak (=pakisztáni) és "bin Laden"-nek nevezte.

ez lesz nálunk is? :)

bontottcsirke 2010.02.28. 10:16:37

@matyi10: beírtad túlórába? Volt ennyi lyukasórád? Beszélj csak...

bontottcsirke 2010.02.28. 10:18:25

@matyi10: amúgy meg jöhetsz gereblyézni. Végezetül pedig nem olvastad el, hogy csak a felét írtam le a többi meg szívesség. Sőt tudok olyan iskolát is, ahol a tantestület meszel nyár végén. Na pá.

bandeirante 2010.02.28. 10:29:00

@ppppalika: Azért ott még nem tartunk, ahol az amcsik. Bár ha így folytatjuk, még azt is megérhetjük.

Amúgy az igaz, hogy az amcsik erős közösségi életet élnek, és magukénak érzik a saját intézményeiket. Ennek történelmi okai vannak. Az is igaz, hogy egy gazdag országban nyilván mindenre több pénz jut.

Viszont az amerikai oktatási rendszer összességében egyáltalán nem hatékony, néhány magániskolát és elit egyetemet leszámítva inkább színvonaltalan.

emiljuzso 2010.02.28. 10:35:44

@matyi10:
Március 1-jétől a hiányzó pedagógusokat rehabosok "helyettesítik", mert nincs pénze az önkormányzatnak a bérünkre. Tényleg ehetünk a lyukas órákon, persze, ha lesz mit.

ppppalika 2010.02.28. 10:38:23

@krüger: Amit írtam, kifejezetten az olvasással kapcsolatosan írtam.

szumurri 2010.02.28. 11:35:33

Az USA-ban az 1960-as 70-es évek rendkívül gyenge eredményei ("előkelő utolsó hely") után elérték, hogy ma már a nemzetközi vizsgálatok szerint a középmezőnybe tartoznak. (Itt természetesen a közoktatásról van szó. A világ "Top" egyetemei már akkor is az USA-ban voltak...)

szumurri 2010.02.28. 11:48:36

S most képzeljük el, hogy a posztban leírtakat egy iskola alkalmazni kezdené kies hazánkban.
"1) Év elején a diákok és a szülők aláírnak egy kb. 100-150 oldalas..." A szülő simán aláírná, de egyetlen percig nem gondolná komolyan, hogy ezt akár neki, akár csemetéjének be kellene tartania. A beiratkozáskor itt is ismertetik a szülővel a kérdéses intézmény (egyébként nyilvános) házirendjét, sőt alá is írja, hogy gyermeke be fogja azt tartani. Viszont tessék csak végigolvasni a mellékhelységben dohányzó(...) diákokról szóló poszt kommentjeit. Hány kommentelőt zavart, hogy esetleg aláírt valamit, s azt nem tartotta be?

Teddypompom 2010.02.28. 12:30:16

Ha nem tartotta be, az általa aláírt szabályokat akkor lehet szankcionálni.....

Egyébként én nem tartom butaságnak.
Carolinába hívtak tanítani (középiskolába), és mutattak egy ismertető filmet, hogy tudjam mire számíthatok.
Minden osztrályterem be van kamerázva, (erről mindenki tud)és minden információ takaros táblázatokba rendezve ott függ a falon.

ppppalika 2010.02.28. 12:31:15

@szumurri: "A beiratkozáskor itt is ismertetik a szülővel a kérdéses intézmény (egyébként nyilvános) házirendjét, sőt alá is írja, hogy gyermeke be fogja azt tartani."

És benne van az egyértelmű következmény is? Olyan, ami "fáj" is? Nem of. intő, hanem a diák kifesti a wc-t saját kezűleg, saját (szülői) költségre? Szombaton be kell mennie az iskolába és ott hasznosan kell töltenie 4-5 órát? Ha pedig nem teszi, a szülőt veszik elő. Nem jelzésértékűen, hanem komolyan.

Maestro 2010.02.28. 12:36:53

@szumurri: egyetértek.

Az igaz hogy több pénz kell az oktatásba, de attól még nem lesznek megoldva a fentebb vázolt morális problémák, hogy fullos tornaterem meg digitális tábla van minden iskolában.

Rabyn 2010.02.28. 12:38:33

Arra azért kíváncsi lennék, hogy honnan tud ilyen sokat egy állami iskola belső működéséről, ha nem tanított benne.
Igen az oktatás szarban van. Igen a tanárok többsége alkalmatlan arra, hogy tanítson. Igen a szülők egy jó része azt hiszi, hogy jobban tudja mint a pedagógus és az ő gyereke mindig mindenben tökéletes.
De ha lenne pénz arra, hogy jobb, szebb környezetet biztosítsunk, hogy egy 5-6 éve tanító tanító ne 95 ezer forint nettóval menjen haza havonta (nem beszélve arról, hogy aki 20 éve tanít sem kap sokkal többet), akkor esetleg, talááán javulna a helyzet.

Egy kedves olasz tanító megjelent könyvében gyerekek dolgozatai vannak, akik nagyon hasonlóan szegény környezetből jöttek mint nálunk is sokan, az egyik dolgozat lényege: Ha az ember azt látja, hogy az utca szép tiszta, az iskolában a padok szép tiszták, a wc olyan amilyennek egy wc-nek lennie kell, akkor nem fogja összerondítani, míg ha azt látja, hogy az utca szemetes, a wc ajtó leszakadt, a padokat összefirkálták, akkor már mindegy, hogy ő is szemetel-e ő is firkál-e ő is rúg még egyet abba az ajtóba.

szumurri 2010.02.28. 12:38:57

@ppppalika: Persze, hogy benne van. :-))))
A mezei fekete ponttól az igazgató figyelmeztetésen át minden. Csak épp az hiányzik belőle, ami tényleg fáj. :-(((
(Nézd meg az amerikai példát! A szankciók jó része arról szól, hogy elkezdik "ölni" a tanuló és a szülő erőforrásait (mindenekelőtt: az idejét, ami ugye pénz) és ez azonnal "fáj".)

ppppalika 2010.02.28. 12:43:29

@szumurri: No, akkor kész. Ezt kellene átvenni. Szerintem önmagában jelentős lépés lenne. Még pénz sem kell hozzá.

szumurri 2010.02.28. 12:54:20

A dolgok jó része nem a pénzen múlik:
1) Ahhoz, hogy kijelentsük, hogy az állam által finanszírozott közoktatásban való részvétel nem alapjog (ami "jár"), csak egy lehetőség azoknak, akik tanulni akarnak, nem kell pénz.
2) Ahhoz, hogy kijelentsük, az állam nem támogat valakit csak azért, mert megszületett, de támogatja a részvételét a közoktatásban (Pl. állja a taníttatás költségeinek jó részét; iskoláztatási támogatást fizet ("régebbi" nevén: családi pótlék); kifizeti az tanulók TB-jét; esetleg adókedvezményt ad a szülőknek,...) nem (feltétlenül) kell (a jelenleginél több) pénz.
3) Ahhoz, hogy kijelentsük, egy közoktatási intézmény házirendjének sorozatos megsértése (iskolai erőszak,...) azt jelenti, hogy a tanuló és a szülő nem kíván élni az állam által felkínált lehetőséggel, nem kell pénz.

bandeirante 2010.02.28. 13:06:12

@Teddypompom: Hát, ez már elég Big Brother.
Wahorn mesélte, hogy az édesanyja tanár Kanadában. Egyszer valami miatt egy diákjának a vállára tette a kezét. Másnap behívatta az igazgató, és közölte, hogy ha még egyszer szexuálisan inzultál egy diákot, akkor kirúgják és még be is perelik.

Az az eset is emlékezetes, hogy az USA-ban egy tanárnő az interneten mutatott valamit a diákjainak, és közben valamilyen vírus pornót hirdető ablakokat nyitott meg. A tanárnőt rögtön beperelték, és ha jól tudom, nagyon komoly börtönbüntetés fenyegeti, talán tíz év vagy tizenöt.

bandeirante 2010.02.28. 13:07:23

@ppppalika: Lehet, persze, de talán még abban is jobban állunk. Bár a tendencia semmiképpen nem jó irányba mutat.

zsákbanfutó 2010.02.28. 13:07:41

Olyan, hogy "amerikai iskola", nem létezik. Államonként és kerületenként is nagy eltérések vannak. Akit a federális törvények érdekelnek, látogassa meg a www.ed.gov/-ot. Egyetlen pedagógus korlátozott helyi tapasztalatai alapján nem lehet általánosítani. De ez technikai kérdés. Nem a rendszerszintű pozitívumok (vagy negatívumok), hanem a helyi "jó pédák" gyakorlata a könnyen átvehető és tanulmányozható. Más hagyományok, más pedagógusképzés, más költségvetés (hajjaj!), más társadalmi közbizalom és más oktatáspolitikai prioritások.
Amihez nem kell pénz: a pedagógus nevelői kompetenciáinak fontossága, az empátia, a társadalmi igények figyelembevétele, a helyi innovációs kapacitások elképesztő támogatottsága, a tanítók kreativitása, az egészség- és környezeti nevelés, az eltérő nemzetiségű tanulók együttnevelésének módszertana és ezer más dolog.

Teddypompom 2010.02.28. 13:08:23

@szumurri:

A szívemből egyetértek.......
De ehhez az is hozzátartozna ,hogy az iskolát ne érje anyagi veszteség ha elküld egy gyereket.

ppppalika 2010.02.28. 13:08:41

@szumurri: Akkor meg kellene lépni. 4-5 év alatt megszoknák, talán javulna a helyzet. Legalább az iskolához való hozzáállásban.

Persze ezekhez az is kell, hogy legyen, aki félelem nélkül kimondja a 3. pontot, mert egyes elemeket nagyon kellemetlenül érint a 2. megszűnése.... és ők nem mindig csak a szavak emberei...

Teddypompom 2010.02.28. 13:12:54

@krüger:

Ht én egy középiskolában tanítok és bizony sajnálom hogy nincs bekamerázva a terem.

Azonkívűl vissza kellene állitani a max. 22 fős osztályokat is.
Tanítok egy 38 fős osztályban.
El lehet képzelni mekkora hatékonysággal.

M. Péter 2010.02.28. 13:18:41

Lattam mar amerikai iskolat, meg tapasztaltam az onnan kikerulok tudasat, nem annyira lenyugozo.

1. Hany ember olvassa el es erti meg a 100-150 oldalas szabalyzatot? Kulonosen egy olvasni meg alig, vagy egyaltalan nem tudo kisgyerek.

4. Volt olyan eset, hogy egy lanyt azert buntettek meg, mert a menstruacios fajdalmai enyhitesere vitt magaval egy Midolt (veny nelkul kaphato fajdalomcsillapito), de a "nulla tolerancia" elve miatt ezt ugyanugy kezelik, mintha heroint arult volna.
Egy oteves fiut meg "szexualis zaklatas" miatt zartak ki, mert megpuszilta egyik tarsat. Mennyit ert egy oteves a szexualis zaklatasbol?

5. Sajnos, van aki semmiben sem kivalo, legfeljebb valamiben kevesbe rossz.

Artie 2010.02.28. 13:19:25

@BISMARCK: Ó, persze, nálunk mindenre ez a varázsszó. Egészségügyre dettó.

Na de az, hogy rendszereket, struktúrákat megváltoztassunk? Á, az már fájna! Naná, minden reformnak vannak szenvedő alanyai.

Egyébként miért is van az, hogy egy magánkézbe adott kórház ugyanannyi pénzből, amennyiből államiként vastagon veszteséges volt, magánként nyereséges dupla fizetéseket adva? Á, csak nem az az oka, hogy nem lop boldog-boldogtalan? Csak nem az az oka, hogy nem azt veszik meg, ami drága, de jattol az igazgató árnak a szállítója, hanem ami olcsó?

A több pénz semmire nem megoldás, legfeljebb arra jó, hogy még többet lehessen belőle ellopni.

ppppalika 2010.02.28. 13:20:28

@Teddypompom: "Azonkívűl vissza kellene állitani a max. 22 fős osztályokat is."

Vissza? Mikor voltak ilyenek?
Kb. 20 évvel ezelőtt, egy nagyváros azóta is legjobb iskolájában 42 fővel kezdtük az első évet, 40 fő érettségizett. (Ketten elmentek, mert nem bírták.) Csoportbontás volt 3 évig oroszból és második nyelvből (német/angol). De a nyelvoktatást kivéve nem láttuk kárát. Szóval nem pusztán az osztálylétszámon múlik.

BISMARCK 2010.02.28. 13:24:08

@Artie:

"Egyébként miért is van az, hogy egy magánkézbe adott kórház ugyanannyi pénzből, amennyiből államiként vastagon veszteséges volt, magánként nyereséges dupla fizetéseket adva? Á, csak nem az az oka, hogy nem lop boldog-boldogtalan? Csak nem az az oka, hogy nem azt veszik meg, ami drága, de jattol az igazgató árnak a szállítója, hanem ami olcsó?"

Ugye ezt te sem gondolod komolyan? Lemaradtál egy brossurával, mintha ezek a kórházak tönkrementek vna (pl. hospinvest), ami nyereséges pl. Telki, azt magánbefektető építtette és ott nincs állami pénz egy fillér sem, igaz kicsit magasabbak az áraik is.

Na de hogy a leírt szöveget értelmezni sem tudod?
Azt írtam, hogy a több pénz az első lépés, minden más ezután jön, addig nincs értelme átszervezésnek, reformnak, stb.

molnari 2010.02.28. 13:25:03

biztos, hogy az amerikai iskola nem a legjobb de néhány fontos dolog:
1. lehet, hogy túlszabályozott, de legalább tudod, hogy mit lehet és mit nem, valamint milyen következmények vannak. nálunk ilyen sehol sincs.
2. "valami miatt egy diákjának a vállára tette a kezét...". 20 éve tanítok de még senkinek sem akartam a vállára (sem máshová) tenni a kezem.
3. az amerikai iskola alapvetően sikerorientált. nálunk a tanárok azt akarják bebizonyítani, hogy a gyerek buta és tehetségtelen, nehogy kiderüljön, hogy ő az aki nem ért a tanításhoz.
4. ami a legnagyobb tragédia: egyre kevesebb a jó tanár a pályán, és egyre több az aki teljesen alkalmatlan a pályára, de jobb híján tanárnak megy. 20 évvel ezelőtt a tantestület 80%-a jó tanár volt, most a 80% az alkalmatlan tanárok aránya, még a neves iskolákban is!
5. "Több pénz kell az oktatásra. Pont." Az oktatásra rengeteg pénz megy el. Csak rosszul felhasználva, tele korrupcióval, meg értelmetlen dolgokkal.

BISMARCK 2010.02.28. 13:31:12

@molnari:

"Az oktatásra rengeteg pénz megy el. Csak rosszul felhasználva, tele korrupcióval, meg értelmetlen dolgokkal."

Én is tudok egyet, digitális tábla, na az korrupció is volt és értelmetlen is.
Látod ez egy konkrét példa, nem vagdalkozás. Te is tudsz ilyet?

"az amerikai iskola alapvetően sikerorientált. nálunk a tanárok azt akarják bebizonyítani, hogy a gyerek buta és tehetségtelen, nehogy kiderüljön, hogy ő az aki nem ért a tanításhoz."

Én pl. meg vagyok elégedve a lányok tanítójával. Akkor most, hogy is van ez? Jó lenne ha többnyire azok írnának ilyeneket akiknek van tapasztalatuk.

molnari 2010.02.28. 13:47:37

@BISMARCK:
1. minőségbiztosítás (Comenius program), kompetencia alapú oktatásra történő felkészítések, iskolai adminisztrációs programok, 3 éves számítógépbérlések, digitális aláírás (nem működő tanúsítvánnyal), OM azonosító kártyák (a diákigazolványok mellé teljesen feleslegesen), több százmilliós felvi.hu oldal ami egy közepes webportál kiszolgálásától lehal, OM-es flash játék 2 millióért...

folytassam?

2. mindenhol vannak (hála istennek) kivételek. én pusztán arra utaltam, hogy nálunk az egész képzési módszertan arra épül, hogy rossz jegyekkel büntessük a gyereket. az én gyerekemnek is van egy nagyon jó fizika tanára, aki tényleg kiválóan tanít de úgy követel, hogy a legjobb tanuló is csak négyes nála. a gyerekek tiszteli, nagy fegyelem van az óráján, de így senkivel sem fogja megszerettetni a tantárgyát. egyszerűen hiányzik a sikerélmény nekik. nézd meg pl. a sportban az USA sportolóit. kirobbannak az önbizalomtól és nem félnek a náluk erősebb ellenféltől sem. ugyanakkor egy 5-6 helyben is a sikert látják nem a kudarcot. nálunk egy olimpiai ezüstérem is kudarc. ez a mentalítást pedig már az iskolában megszerzik.

jobbosbalos 2010.02.28. 13:53:45

@szumurri: Kijelenthetünk mindent, csak ezzel az a probléma, hogy 0 iskolával valszeg bűnöző lesz, akkor meg azért kell rá az államnak költeni (rendőr, bíró, kóter). Ez jobban tetszik? Az állam pedig azért költ a közoktatásra, hogy polgárai a kor színvonalának megfelelő alapfokú tudással rendelkezzenek, ami a társadalomban való részvételükhöz elengedhetetlenül szükséges.Ez mindannyiunk érdeke.

2010.02.28. 14:12:52

@BISMARCK:
"Én is tudok egyet, digitális tábla, na az korrupció is volt és értelmetlen is."

Én tudok még egy orbitális baromságról: "kakaóbiztos" (WTF???) billentyűzet. Ha lopni, mutyizni lehet a támogatások által, a kreativitás határtalan... :(

BISMARCK 2010.02.28. 14:17:27

@Selkath:

Akkor ez már kettő :)

bandeirante 2010.02.28. 14:18:51

@Teddypompom: Ettől függetlenül se tanítani, se diákként járni nem szeretnék olyan helyre, ami be van kamerázva.
Gimnazista koromban 36-an voltunk az első osztályban, csoportbontás semmi, még nyelvből sem. Nem mondom, hogy ez ideális volt, de a többségünket felvették az egyetemre, főiskolára. Tanítottam is 30 fős osztályban, mégpedig idegen nyelvet. Nem a létszám a lényeg, nekem ez a tapasztalatom.

_Venom_ · http://venomblog.blog.hu 2010.02.28. 14:32:39

Szeretem az ilyen kommenteket, amik az amerikaiakat sztereotipizálva próbálják bizonygatni, hogy ahhoz képest nem is rossz itthon. :)

BISMARCK 2010.02.28. 14:36:42

@_Venom_:

De az sem jó ha egy kiragadott - ott sem általános - példával bizonygatjuk, hogy itt minden szar.

bandeirante 2010.02.28. 14:37:02

@_Venom_: Sajnos az amerikaiak tényleg eléggé sztereotipizálhatók. Megvan ennek az oka.
Európában van a társadalmakban egy évszázadok alatt kialakult szokásrendszer, normarendszer, amit nem kell külön tanítani, mert mindenki tudja. Vagy otthon megtanulja.
Az USA-ban ilyen nincs. Azért nincs, mert a társadalom sokkal heterogénebb. Más az értékrendje, a normarendszere a feketéknek, a sárgáknak, a mexikóiaknak, stb. stb. Elég sok az első vagy második generációs bevándorló, akik aztán végképp nem nagyon tudják, hogy mi a szokás. Ezért olyan dolgokat is kell írni, amiket nálunk nem. Olyan dolgokat is szabályoznak, amiket nálunk nem kell. Ennek az eredménye egyrészt egy komoly túlszabályozottság, másrészt pedig uniformizáltság, mert az egyforma előírások egyforma helyzeteket eredményeznek.

_Venom_ · http://venomblog.blog.hu 2010.02.28. 14:40:36

@BISMARCK: Az viszonylag általános, hogy kompetencia-alapú az oktatás, nálunk meg 50 éve változatlan struktúrával működnek az iskolák. Hogy a társadalom nem egész 10 évente változik, azt figyelembe sem vesszük.
Én a saját szakomból indulok ki, nem elég, hogy neve ellenére nem "tudományos" képzés, de köze nincs ahhoz, amit "képzésnek" lehetne hívni.

szumurri 2010.02.28. 14:47:01

@jobbosbalos: "...elengedhetetlenül szükséges.Ez mindannyiunk érdeke."
Ez azoknak az érdeke, akik - tanulóként - részt vesznek benne (ti. a közoktatásban).

marvin 2010.02.28. 14:50:32

Lehet hogy az átlag egy könyvet sem olvas el a gimnázium után az USA-ban, de még is az ott található majd minden szakterület elitoktatása. Ez tény.
Valaki hivatkozott itt arra, hogy a legtöbb neves okató bevándorló. Ez bizonyára igaz, de lényeg hogy ott vanna, az ottani egyetemek szinvonalát emelik és nagy valószínűséggel már az állampolgárságot is megkapták. Sajnos a legnevesebb magyar egyetemek azt sem tehetik meg, hogy vendégelőadóként egy hétre fogadjanak egy egy neves professzort...

kukko 2010.02.28. 14:52:02

@krüger: "Nem a létszám a lényeg". Ezzel egyet is értek, meg nem is. Egyrészről a tanár nyilván 1 - 10 - 100 embernek is el tudja mondani, hogy hogyan történt a 2. világháború. Ehhez tárgyi tudás kell és előadói képességek. Viszont a legtöbb módszer csődöt mond az ilyen nagy létszámoknál.
Egyéni munka - nincs idő ellenőrizni, 40 gyereket nem lehet egy órán meghallgatni, persze haza is viheti az ember a munkát, de én mondjuk 7 osztályban tanítok, 280 irományt egyszerűen nincs időm kijavítani.
Csoportmunka - minél nagyobb egy csoport, annál nagyobb az esély, hogy egyes emberek nem dolgoznak, úgyis megoldják mások a feladatot.
Játékok - kevés olyan játék van, amiben ennyien részt tudnak venni. Volt olyan kolléga aki az egyik csoportnak egyénileg megoldandó feladatot adott ki, a másikkal pedig játszott, de egy közepes iskolában, motiválatlan diákokkal ezt sem lehet megoldani.

És akkor ott van a 20 évvel ezelőttiek neveltségi szintje, az akkorihoz képest eléggé megkopott tanári tekintély, a megnövekedett szülői elvárások...

Thresher 2010.02.28. 14:52:42

"A diákokat sikerre nevelik, és még a legrosszabb, legfegyelmezetlenebb, és leghátrányosabb tanuló is valamiben kiváló. És az a tanárnak a felelőssége, hogy rámutasson, hogy miben."

Ez Amerikának a sava-borsa, bár kérdés hogy mennyire jó dolog ez... Mert ha pölö a siker az életcél, akkor ab ovo hogy sikertelenség az "halálcél", vagyis egy meg nem kapott ösztöndíj, vagy egy kirúgás után az emberek ott úgy érzik, mintha meghalt volna az anyjuk. Meg a versengés se jó mindig, hallom hogy sok helyen ösztönből beköpik azt, aki puskázik...

De az is igaz, hogy ha egy amcsinak azt mondod hogy diplomás vagy, akkor őszintén irigy rád, és megkérdezi melyik egyetemen vagy kutatólaborban dolgozol, és ha azt mondod hogy a Burger Kingben sütsz húspogácsát, akkor meghív egy sörre, mert olyan vicces vagy...

BISMARCK 2010.02.28. 14:53:09

@_Venom_:

Na most.
A poszt alapvetően - most a mi helyzetünkből indulok ki - az általános és a középiskolákról szól, nem a felsőoktatásról.
Ami a felsőoktatást illeti abban lehetne példát venni az amerikaiakról.
Ami az alsóbb szintű oktatást illet ott már csak néhány elem van.
Az elit magán iskolák valóban jók (bár ennek némileg ellentmond a bentlakásos svájci iskolák telítettsége amerikai diákokkal).

szumurri 2010.02.28. 14:58:09

@jobbosbalos: "...hogy 0 iskolával valszeg bűnöző lesz..."
Egy részük nem kizárt, hogy az lenne. Egy nagyobb részük (pontosabban: a szüleik) ráébredne, hogy egyszerűbb a közoktatási intézményekben megjelenni és ott a szabályokat betartani, mint zérus állami támogatás mellett éldegélni.

_Venom_ · http://venomblog.blog.hu 2010.02.28. 15:06:23

@BISMARCK: Az egész oktatási rendszert ez jellemzi, függetlenül a fokoktól. Gimnáziumban az okosabb diákokat próbálták visszafogni nálunk, mert a kevésbé jó képességűek így nem voltak motiválva a tanulásban. Nem volt pályaorientáció sem, ahogy azt sem vették figyelembe nagyon a tanárok utolsó évben, ki merre akar indulni, mely tárgyakban erős, melyben gyengébb. Vagy 50 felett volt egy tanár, vagy frissdiplomás, nulla kompetenciával és/vagy tapasztalattal.
És nem alja iskola volt, nem is elit, hanem mezei középkategóriás budapesti gimnázium, 130 éves múlttal.

_Venom_ · http://venomblog.blog.hu 2010.02.28. 15:08:27

@_Venom_: + azért sem választható szét, hogy közép- vagy felsőfok, mert előbbi szolgáltatja az utóbbi emberanyagát, mind tudásban, mind készségben.

Thresher 2010.02.28. 15:08:51

@BISMARCK:
Igaz, csak nálunk a középiskolai oktatás egybefort a felsőoktatáséval, mert boldog-boldogtalant felvesznek. Én azt vallom hogy az egyetem nem más, mint a gimnázium meghosszabítása, csak több lyukasórával.

bandeirante 2010.02.28. 15:15:12

@Thresher: Amerikában a lakosság kb. 40%-a diplomás. Csak éppen a nagy többségük ezt a diplomát olyan college-ban szerzi, ami egy jobb magyar középiskola szintjéhez mérhető.

Herbert27 2010.02.28. 15:16:08

@molnari: egyetértek veled. Az én volt középiskolai osztálytársaim közül csak a selejt ment tanárnak.
Aggaszt is, hogy Ők fogják majd tanítani a fiamat...

Old Death 2010.02.28. 15:18:53

Az valóban előny az USA-ban, hogy az adminisztráció és a tanítás sokkal jobban elkülönül, mint nálunk. Az iskola irányítását (pénzügyi, szabályozási, stratégiai, biztonsági stb.) erre felkészült menedzserek végzik, nem pedig tanárok.

„A szülők úgy fogják fel az iskolát, hogy az a gyerek második otthona...”

Ez is szülő és környékfüggő. Van olyan szülő, akit egész évben nem is látnak a tanárok, nem válaszol a telefonokra stb.
„A diákokat sikerre nevelik...”
A tananyaggal komoly problémák vannak. A standarzált teszt őrület miatt szinte egész évben a 2-3 nagy állami tesztre koncentrálnak és mechanikusan gyakorolják a feleletválasztós kérdéseket. Nem tudást sajátítanak el, hanem a tesztírás technikáját. Átlagban az osztályok 20%-a 2-3 graddel le van maradva a többiektől. Nekik esélyük sincs a felzárkózásra, csak ülnek bent és melegednek. Senki nem neveli őket sikerre és ők is tudják, hogy lúzerek maradnak örökre.

Az infrastruktúra valóba sokkal jobb, még a szegényebb iskolákban is, de úgy általában nagyon tanárfüggő a dolog, mint mindenhol a világon. Van olyan, hogy 25 megátalkodott diák a kezdő tanárnő angol óráját szó szerint pokollá változtatja, úgy hogy háromszor kell behívni a 120 kilós egyenruhás biztonsági őröket. A következő órán egy másik rutinos tanárnénivel meg kezesbárányként pedálozva matekoznak.

A társadalmi státusz is komoly változó a történetben. Szegény fekete környék: rossz diákok, rossz tanárok, rossz eredmények, sok balhé, rendőrség. Fehér középosztálybeli környék: mindenki happy, a szülők aktívak, sok a tananyagon kívüli extra, a tanárok motiváltak, a diákok öntudatos zsenipalánták stb.

Az USA-ban nagyon nagy probléma még a kiégés, 10-15 év után teljesen zombivá változik elég sok tanár.

Itt olvasható egy korrekt elemzés a haza helyzetről és a Sólyom féle oktatási anyagról:
feszekdarazs.blog.hu/

Bambano 2010.02.28. 15:19:06

Én is megírom a magam blogbejegyzését arról, hogy mit kellene átvenni az amcsi közoktatásból: semmit.

Annyira álságos, hazug, ostoba rendszert nem tudok elképzelni, mint az. Ennél még a magyar is jobb, fényévekkel.

Fanfan_la_Tulipe · http://feszekdarazs.blog.hu/ 2010.02.28. 15:21:06

@bontottcsirke:
Kommenthez: Az igaz, hogy a pedagógusok egy részénél túl sok az adminisztráció és nem azzal foglalkozik, hogy a valódi munkáját végezze. A skandináv vagy angolszász országokban erre ott van az arra szakosodott szakember. (Pl. az csak Magyarországon és Franciaországban fordulhat elő, hogy tanár könyvel és nem könyvelő...)

Az viszont őrült nagy MITOSZ, hogy a hazai pedagógusok olyannyira túl lennének terhelve. OECD összehasonlításban a kötelező óraszám az átlag alatt van. (Igaz, a magas óraszámú svédeknél, finneknél a tanári fizetés messze az átlag felett van.)

Poszthoz 1: Ezeknek az elemeknek egy részét a Szárny és Teher tartalmazza, ami egy tök ellentmondásos szöveg. Mert miközben a pedagógiában paradigmaváltást, megújulást szorgalmaz, a pedagóusok változásának szorgalmazását, a rendszerben lévő pedagógusok rossz teljesítményének okként való feltüntetését meg elveti, már-már a gonosztól való gondolatnak tartja. Eléggé kiveséztük páran itt (három részben): feszekdarazs.blog.hu/

Poszthoz 2: Hihetetlen, hogy a pedagógus társadalom betokosodott részének mennyire nem mer nekimenni az oktatáspolitika. Sióék (Fidesz) azon felvetésére, hogy a munkájukra teljesen alkalmatlan munkatársak munkaviszonyát akár meg is lehetne szüntetni, az MSZP össztűz felháborodással válaszolt, a Fidesz meg végül elhallgatott. Pedig ennél evidensebb elv a munka világában kevesebb létezik.

Bambano 2010.02.28. 15:23:38

@Thresher: valójában amcsiban nem a sikerre nevelnek, hanem arra, hogy fogadd el, amit kapsz vagy amit elértél és ezt mindenképpen sikernek fogd fel.

szó nincs arról, hogy sikeresnek nevelnek, az egész ország nem lehet sikeres. az egész ország csak akkor lehet sikeres, ha hazudunk abban, hogy mi a siker. persze, hepi vagyok, boldog vagyok, heppi heppi heppi az a menü is, amit most adok neked. sikereim csúcsa, hogy nagy kólát kértél a kicsi helyett...

ursus artos 2010.02.28. 15:26:15

Egyetlen kiút van a magyar közoktatás számára. Ha a PISA vizsgálatokon akkorát bukunk mint az ólajtó. Mert addig nem ébred fel a társadalom és nem veszi tudomásul, hogy ennyi pénzért ilyen iskola jár.

_Venom_ · http://venomblog.blog.hu 2010.02.28. 15:28:39

@Fanfan_la_Tulipe: Papíron alatta van, de facto nagyon nem.

Rabyn 2010.02.28. 15:29:17

@Bambano: Pedig túl vannak terhelve, ameddig más országban az adminisztráció nem a tanár feladata, addig nálunk igen, máshol a tanárnak csak arra kell koncentrálnia, hogy tanítson, nálunk minden másra is. Az egy dolog, hogy a munkaideje hivatalosan mondjuk du.2-ig tart...

Borogy 2010.02.28. 15:31:24

Udv mindenkinek...

En nem tudom, hogy milyen a kulfoldi oktatas, en otthon tanultam Magyarorszagon. De most kulfoldon dolgozok.
Neha dicserjuk a magyar oktatast, hogy mennyivel jobb a kulfoldinel.

Lehet tobbet tudunk matematikaban, helyesiras nyelvtanban, vagy tudjuk, hogy hol van amerika.
De vajon valojaban okosabak vagyunk?

Ha megnezzuk az amerikai vagy angliai oktatast es osszevetjuk a magyarral, tenyleg gaz, hogy nem tudjak, hogy hol van Magyarorszag vagy Europa?
Ez alatt azt ertem, hogy az amerika vagy angliai oktatasbol hany olyan emberke kerult ki akinek vilagcege van?
Illetve ugy kerdezem hany Magyar es hany Amerikai, Angol vagy Nemet vilagceg van?

Itt hozza kell tennem, hogy valoban nem az alap oktatasrol kell beszelni, de azt is nezzuk meg, hogy hany mai parlamenti kepviselo tanult kulfoldon mar a 90es evek elott. Pl Kolompar Orban Viktor az elso magyar "cigany kiraly".

Tehat valojaban okosabbak vagyunk? Buszkek vagyunk azokra a Magyarokra akik egyedi dolgokat alkottak amit senki mas Pl: Rubik kocka, vagy a golyos toll, de nekik is kulfoldre kellett menniuk, hogy az otleteiket megvalositsak. Es ezek nem most voltak. De a mai napig igy megy...
Tehat valojaban jol tanitunk, gondolkodunk?

Megegyszer megkerdem, hogy valoban gaz ha egy amerikai nem ismeri a foldrajzot? mert nincs ra szuksege. Eleg okos ahoz, hogy megeljen es elvezze az eletet es ne a multrol beszeljen mint a magyarok, hogy mi volt 56-ban.

Vagy a japanok. 2 atomot is kaptak es elore neznek, nem a multba...es most hol tartanak? A haborus koltekezes helyett a tanitasra forditottak sok penzt. Teccik latni az eredmenyt...

Valojaban jo a magyar rendszer? Legyunk buszkek arra, hogy mi tuduk nagyabol a foldrajzot mig masok nem, de nekik vilagcegeik vannak?

? magyar vilagceg van? 1-5 10? Nem tudom, buta vagyok.
? Kulfoldi vilagceg van? Azt hiszem 100-at tudnek most felsorolni...
Kiemelve Afganisztant...igaz az mak/opium termeles es elosztas a vilagban/vilagszinten...

Hmm, kicsit hosszu lett, es van benne par helyesirasi hiba is, lehet csak 3as voltam a magyar iskolaban ahol az volt a lenyeg, hogy mit gondolt a kolto 200 evvel ezelott abban a versben. En elmondtam a velemenyem es erre a tanar... nem, nem arra gondolt a kolto.
En megkerdezven;- maga ott volt? Elmondta onnek?

bontottcsirke 2010.02.28. 15:35:04

@Fanfan_la_Tulipe: Valóban mítosz, hogy túl lennénk terhelve az iskolában, viszont azért hogy ne dögöljek éhen este fél tízig tanítok hetente háromszor. Az meg már túlterhelés, ugye. Ja persze szoc. probléma, hogy ki hogy él meg, csak én nem tartozom azok közé, akik belibbennek egy vadiúj opel vectrával, egy fontottkosárkával meg egy kis muffinnal majd 120/80 - as vérnyomással szépen rendelnek a szünetben a neten egy nyaralást a Kanári-szigetekre, majd hazamennek töknyugodtam, mert apa úgyis hazahozza a családi kasszába a maradék 500 rugót.

Vagy úgy gondolod, hogy a rezsit meg a hitelt majd kifizetem 99.000 forintból? (és ez már h2 kategória)

Bambano 2010.02.28. 15:36:34

@Rabyn: unalmas már, hogy mindig a tanárok túlterheltségével és az alacsony fizetésével jönnek. A tanárok fizetése *NEM ALACSONY*.
Odamegy a tanár, jelentkezik, elbeszélgetnek vele, ha szakmailag megfelelt, kap egy ajánlatot, amiben a kötöttségek és a juttatások is benne vannak.

AKKOR kell azt mondani, hogy ennyiért nem vállalom. Ha elvállalta, akkor a bér megfelel. Ez van srácok.

Más szakmában is "alacsony" a bér. Mindig mindenki csak panaszkodik, hogy alacsony a bér. Ha tényleg alacsony lenne, ne csinálja, keressen jobban fizető állást. Ha talált, akkor mondhatja, hogy tényleg alacsony volt. Az is érdekes, hogy mindig csak az állami finanszírozású munkahelyeken alacsony a bér, a versenyszférában nem. Pedig a statisztikák szerint az állami munkahelyek átlafizetése magasabb szokott lenni mostanában, mint a versenyszférában.

2010.02.28. 15:39:14

Egyetértek a posztíróval, a hozzáálláson kellene változtatni. A kommentekből is a "mit miért nem lehet megcsinálni" hozzáállás jön le, és a változtatás nem elsősorban pénz kérdése. Hanem a hozzáállásé.
Az ilyen-olyan bulvároldalakról összeszedett rémhírek pedig csak elterelik a figyelmet az igazi problémákról.
Betokosodott nemzet vagyunk, akik azt hiszik, hogy sikeresek, s jól lenézzük a körülöttünk élőket. Pl. : Külföldön élek, és nap mint nap futok bele abba, hogy a magyarok borzasztó akcentussal, nyelvi hibákkal beszélik az angolt, és még büszkék is arra, hogy nem beszélnek angolul, mert nehogymá', mér', és így tovább.
Az nem pénz kérdése, hogy a nyelvoktatás arról szóljon otthon, hogy a diák KÉPES legyen megszólalni, és ne a bebiflázott nyelvtant mondja fel. (s hogy megértse hogy NEM a magyar a világnyelv)
De ilyen hozzállással, hogy mit miért nem lehet, csak konzerváljuk a rosszat.
Aki pedig azt mondja, hogy mit okoskodok, és miért nem maradtam otthon, annak azt üzenem, hogy egy életem van, és azt szeretném a jóllétben tölteni. Szép napot!

Csore60 2010.02.28. 15:40:49

A post írója csak kapargatja a felszínt. Ha valaki tudni akarja, mi folyik ma a magyar közoktatásban, az igen is helyezkedjen el tanárként, ha már az a végzettsége, tapasztalja meg belülről a rendszert, és ha olyan lelkes és innovatív egyéniség, akkor próbálkozzon. Meg fogja látni, hogy a valóság még annál is elkeserítőbb, mint hiszi. És nem csak a tanárokon múlik... Főleg nem rajtuk. Amit itt oktatáspolitika címén műveltek az elmúlt 20 évben, az vérlázító...

váév építők (törölt) 2010.02.28. 15:40:52

7 évet éltem amerikában és van néhány dolog amiben előrébb vannak, pedig mi butának tartjuk őket:
1. 18 évesen tény, hogy zsenik vagyunk hozzájuk képest, mikor kijövünk a középiskolából...de mihez értünk?...:semmihez!
az a hatalmas általános műveltségünket feldughatjuk a seggünkbe, ugyanis a kocsmai beszélgetéseken és a vágó-vetélkedőkben való részvételen kívül semmire nem jó. minek kell több tucat versszakokat bevágni a toldiból, híres emberek születését kenni, integrálni, deriválni, egysejtúek felépítését, nyulak veseműködését nyalni befelé???? inkább az élethez szükséges dolgokat kéne tanítani: appróbb dolgok bütykölése a ház körül, az autón, vállalkozási ismeretek, adóbevallás készítés...de adhatnék még példákat, amiket amerikában megtanítanak a diákoknak és hasznukra válnak.
szóval az általános és középiskola gyengébb, mint itthon, de az egyetemeken elhagynak minket. amagyar felsőoktatás elavult: magamról is tudom, müszaki szakon végeztem és 60-70-es években elavult technikákat erőltettek ránk, nem beszélve olyan szigorú matekról, hogy aki 2-est kapott, simán nyerné a matekolimpiát másnaposan.
a barátnőmnek volt szerencséje egy évet amerikában tanulni közgázt és azt mondta, hogy az alatt az egy év alatt többete tanult a gazdasági folyamatokról, mint előtte itthon 4 évig. és 2006-ban 2006-os könyvekből tanították, míg itthon 1995-ös könyvekből...

Bambano 2010.02.28. 15:43:15

@váév építők: ronda általánosítás, amit írtál, ergo nyilvánvalóan nem is igaz.
Az amcsikra meg rá is fér a közgáztanulás, most, a válság apropóján.

Old Death 2010.02.28. 15:45:29

@Rabyn:
Nem tudom, hogy itthon mi a helyzet ezügyben, de az USA-ban nagyon kifacsarják a tanárokat. Nem ritka, hogy szombatonként! bejárnak megbeszélésekre és projektek összerakására. Ja és persze nagyon sok a meló otthon: prezentációk készítése, dolgozatjavítás stb. 10 év és teljesen kiégnek.

Ennek az is az oka, hogy az iskola teljesítményértékelése közvetlenül függ a teszteredményektől, ezért az adminisztráció eléggé basztatja őket.

gabcigirl 2010.02.28. 15:45:52

Nekem azért kicsit furcsa hogy egy réteg állandóan leszólja Amerikát - ennek ellenére valami miatt minden sokkal jobban működik, mint nálunk. Ha tényleg olyan hülyék lennének, mint néhányan gondolják, ez mégsem lenne elmondható. Hmmm???

bontottcsirke 2010.02.28. 15:46:39

@Humbino: Az nem pénz kérdése, hogy a nyelvoktatás arról szóljon otthon, hogy a diák KÉPES legyen megszólalni, és ne a bebiflázott nyelvtant mondja fel.

Én meg nem értem miért van az, hogy sok orvos meg lelép plasztikai sebésznek és/vagy ha meg állami egészségügyról van szó akkor leszarja a beteget. Ez sem pénz kérdése, ugye?

Unom már én is, hogy sírnak az egészségügyben meg az oktatásban, tessék emberéletekkel játszani, meg veszélyes helyen tanítani százezerért, a mindenit már! Mindig csak a sírás ugye?

Bambano 2010.02.28. 15:50:07

@gabcigirl: egy diktatúra hogyne működne jobban... csak közben feladtad az egész életed.

Amerika a listák népe. Mindenre van egy ellenőrző listájuk és az emberek elsöprő többségével szemben az az összes elvárás, hogy ki tudjon pipálni csekboxokat a listán. A gondolkodási képesség nemhogy nem elvárás, hanem ellenjavalt.

fizetekmegegysort 2010.02.28. 15:58:07

Érdekes, amiket írtok, főleg azért, mert épp most olvasok egy könyvet az oktásról. És ennek kapcsán megragadott egy gondolat: a kisgyermek keze kb 8 éves korára válik arra képessé (anatómiailag), hogy megfelelő koordinációval elsajátítsa az írást. Azt a fajta írást, amikor egy füzet szűk vonalai közé a tűhegyes ceruzával mindenféle kampócskákat pontosan oda kell biggyeszteni. Azt a fajta írást, amit ma hazánkban a közoktatásban 6 éves gyerekektől várunk el tananyagként. Ha nem teljesíti, akkor megbüntetjük/megszégyenítjük/lehúzzuk. Ha a magyar oktatási rendszer az "alapanyagot",azaz magát a gyermeket, valamint az ő természetes fejlődési ütemét hagyja figyelmen kívül, akkor alapvetően mit várunk? Ha ez a szemlélet nem változik, akkor tömhetnénk akármennyi pénzt az oktatásba, hiábavaló az is. Ezért is képez a rendszerünk rengeteg lexikális tudással bíró, az élet dolgaihoz segghülye embert. És ezért veszti el egy amúgy iszonyúan érdeklődő kisgyermek minden lelkesedését már az iskola alsó tagozatában. Hogy aztán kreatív, gondolkodó lény helyett közgazdász-gép, mérnök-gép, tanár-gép váljon belőle. Szerintem ez szomorú. Ha választanom kell, akkor a gyerekem inkább legyen kevésbé magyarosan művelt, okos, és inkább amerikaiasan magabiztos és kreatív.

2010.02.28. 15:59:13

@bontottcsirke: azért megy el plasztikai sebésznek, mert neki is egy élete van, és tedd a kezed a szívedre (vagy a szárnyadat :) ha választhatnál, hogy napi 8 óra munkával rendes helyen élhess, a gyereked jó iskolába járhat, nem kapsz negyvenévesen infarktust, és nem kell aggódni a számlák miatt, TE mit választanál? a plasztikai sebész melót vagy a másikat?
Miért gondoljuk, hogy a segítő szakmában dolgozók mind-mind Teréz anya egyenes leszármazottai? ŐK IS EMBEREK!
És igen, egy darabig, amíg az ember fiatal, talán elég az hogy orvos, és segítő, és köszönnek neki a betegek a folyósón, de ezzel nem lehet kifizetni a számlákat!

2010.02.28. 16:01:28

@Bambano: meg a magyar tanulókra is, akik nem tudják (középiskola) hogyan kell megírni egy önéletrajzot, és meg ne kérdezd tőlük hogy mi az a THM és hogyan kell bankszámlát nyitni.
De azt tudják, hogy Petőfi mikor született. Fantasztikus.

2010.02.28. 16:02:05

baszki, elírtam...folyosón :)

bandeirante 2010.02.28. 16:03:25

@gabcigirl: Való igaz, hogy Amerikában általában működnek a dolgok. Ennek főleg az az oka, hogy az emberek betartják a szabályokat, pl. a KRESZ-t meg a törvényeket. Meg attól, hogy a dolgokat igyekeznek érthetően és egyszerűen megfogalmazni. Pl. láttam amerikai hivatalos leveleket, hát nem olyan bikkfanyelven voltak írva, mint amiket nálunk használnak. Pl. egy TB-jellegű felszólításban azt írták, hogy ha gond van a kitöltéssel, akkor be lehet hozzájuk menni, és segítenek kitölteni. Mikor ír ilyet az APEH.
Leginkább ettől működik, na meg attól is, mert folyamatosan települnek be külföldről a tehetséges emberek.

Amúgy neked volt olyan élményed, hogy a cégnél, ahol dolgozol, jön egy amerikai szakértő, és lelkesen elmagyarázza neked azt, amit nála háromszor jobban tudsz, aztán felmarkol egy pár millát, és továbbáll? Nekem már volt.

Volt olyan amerikai tanácsadók, aki három hónapig HR-es volt, három hónapig informatikus, három hónapig meg műszakis.
És saját bevallása szerint csodálkozott, hogy jéééé, Magyarországon van olyan, hogy számítógép?
Kapott érte vagy 6 millát. Amúgy kedves, intelligens hölgy volt, én speciel kedveltem.
Olyat is láttam, hogy egy amerikai hölgy több millió forintért tanulmány írt a cégnek.
Tudjátok miről?
Arról, hogyan kell munkaverseny-faliújságot szerkeszteni. Nem viccelek!

Fanfan_la_Tulipe · http://feszekdarazs.blog.hu/ 2010.02.28. 16:09:03

@bontottcsirke:
Finn vagy svéd modell a következőképpen néz ki:
- Van 2-3 tanárképző intézmény
- Tanároknak nagyon magas az óraszáma
- Tanároknak a diplomás átlaghoz képest magasabb a fizetése
- Magas teljesítmény, magas fizetés, nincs 2. és 3. mellékállás (nagyon durván szankcionált)
- Az adminisztrációt, informális nevelést erre szakosodott szakemberek végzik
- A világ legjobb okatási rednszereinek tűnnek

Magyar modell
- Van 40-42 (!) tanárképző intézmény
- Tanároknak alacsony az óraszáma
- Tanároknak a diplomás átlaghoz képest alacsonyabb a fizetése
- Alacsony teljesítmény, alacsony fizetés, dögivel van 2. és 3. mellékállás (teljesen elnézett)
- Az adminisztrációt, informális nevelést nem erre szakosodott szakemberek végzik
- OECD összehasonlításban átlag alatt vagyunk.

Ezen úgy lehet változtatni, ha pedagógus társadalom összetételében, hozzáállásában, finanszírozásában egyaránt van változtatás. Sem az nem megy, hogy a langyosvíz védelmében nem lehet semmilyen változást kikövetelni, mert akkor a szakszervezetek keresztbe raknak, sem az nem megy, hogy csak a pedagógusok teljesítményét követeljük meg, de a javadalmazás nem megoldott. Meg az se megy, hogy a pedagógusok egy része szerint a könyvtártanár, meg a napközis, meg a könyvelő, meg az iskolapszichológus, meg az intézményirányítás az nem szakma, aztán csodálkoznak, hogy nekik kell ellátniuk azokat a feladatokat, amihez nem értenek és amiért nem kapnak plusz fizetést. Az egész jelenlegi közalkalmazotti szabályozást el kellene felejteni a tanárok esetében.

bontottcsirke 2010.02.28. 16:09:09

@Humbino: akkor kis barátom bele is léptél a gereblye fejébe mert te mondtad, hogy nem a pénzen, hanem a hozzáálláson kell változtatni.
Ezt írtad. Erre ironikusan írtam egy orvos példát, de nem esett neked le neked, miről van szó.

bontottcsirke 2010.02.28. 16:10:02

@Fanfan_la_Tulipe: na így már más ebben egyetértek veled.

bandeirante 2010.02.28. 16:12:35

@Humbino: Hát, azért nem kéne a humán műveltséget az ablakon kidobni. Mert akinek nincs elegendő klasszikus műveltsége, abból bizony könnyen manipulálható tömegember lesz. Pont mint az amerikaiak. Aki minden blődséget elhisz, és a TV a szentírás a számára. Ezért kell a műveltség.
Én bizony tanítgatok a gyerekeimnek még latin sententiákat is, pedig biztosan nem abból fognak megélni. Veszélyes dolog a műveltséget kidobni az ablakon a praktikum javára.

Nem azt mondom, hogy ne tanuljanak a gyerekek gyakorlati dolgokat. Tanuljanak. De a klasszikus műveltséget is tanulják. Mert autót bütykölni később is megtanulhatnak, de Petőfi életéről vagy mondjuk Ovidiusról 30 éves korukban már nem fognak tanulni.

Teller Ede, Szilárd Leó, Wigner Jenő, Selye János - ők is a klasszikus magyar gimnáziumi rendszerben tanultak, és ezzel együtt világhírű természettudósok lettek.

bontottcsirke 2010.02.28. 16:12:36

@Humbino: megint beleléptél, mert tudják ezeket. Az önéletrajzot irodalomórán, a THM-et meg gazdaságföldrajzból tanulják.

Szerintem nem vagy képben mi folyik az oktatásban, de akkor inkább ne isszólj hozzá, mert ez így már sok sületlenség egyszerre. Például én sem dumálok gazdasági fórumokon, mert nem értek hozzá.

bontottcsirke 2010.02.28. 16:15:11

@Humbino: Önéletrajzot irodalom órán, THM-et gazdaságföldrajzon oktatnak.

Megint gereblye. De miért írogatsz ide, ha fogalmad sincs az egészről?

Én sem írogatok jogi oldalakra, vagy autószerelősre, mert nem értek hozzá.

2010.02.28. 16:15:19

@krüger: igazad van, a lényeg az arany középút. De tényleg.
A magyar közoktatásból sajnos hiányzik a praktikum... Egy-két középiskolában (vendéglátóipari,stb) tanítanak alapvető gazdasági ismereteket, de szerintem erre szükség lenne mindenhol.
Angliában a helyi bankok képviselői mennek ki az iskolákba (persze ez reklám, ezt értem) beszélgetni a gyerekekkel a pénzről, megtakarításról, stb. Ez szerintem egy hasznos dolog.

bandeirante 2010.02.28. 16:16:46

@Fanfan_la_Tulipe: Ebben sok igazság van. Volt egy ismerősöm, aki középiskolás korában sokáig bulizott a diszkóban, aztán taxival ment haza. A taxis pedig, aki hazavitte, az egyik tanára volt.

Az is rettenetes, amikor a gyereked tanárnője Zepter bemutatót tart, és hát illik elmenned, mert mégiscsak a gyereked tanára. Sőt az se baj, ha rendelsz.

Mellesleg nagyon kiváló tanárképzési hagyományaink vannak a harmincas évekre visszamenően, oda is vissza lehet nyúlni.

bandeirante 2010.02.28. 16:17:39

@Humbino: Igen, erre szükség van. Talán kevesebb kilakoltatás is lenne nem fizetett hitelek miatt, ha az emberek ezekkel a dolgokkal tisztában lennének.

2010.02.28. 16:19:26

@bontottcsirke: hát ha ezt a hangnemet akarod megütni, akkor legyen.
Akkor az hogy lehet, hogy amikor tanítási gyakorlaton voltam, akkor az érettségiző osztályokból SENKI nem tudta hogyan kell megírni egy önéletrajzot / motivációs levelet? Hm?
Hogy lehet hogy a külföldön szerencsét próbáló magyarok nagy része fizet azért, hogy valaki megcsinálja neki az önéletrajzát, mert lövése nincs hozzá?
Akkor - ha tényleg oktatják, és jól, kedves Csirke - akkor hogy lehet hogy annyi ember dől be a Providentnek? Például?
Szóval azért írogatok ide, mert élvezem a bunkók hozzászólásait és van közöm a témához.

Bambano 2010.02.28. 16:22:18

@fizetekmegegysort: dobd ki azt a könyvet.

Más hsz-ekre: egyébként meg én nem mondtam olyat, hogy a magyar oktatás hibátlan, nincs mit javítani rajta. Azt mondtam, hogy a helyes javítási irányt nem az amcsi módszerben látom.

bontottcsirke 2010.02.28. 16:23:19

@Humbino: mi oktatjuk, nyugodj meg és jobb helyeken is oktatják. Én személy szerint angolul is.

Na és tudod ki vesz fel Providentet? 90%-ban a lumpenproli, mert nem tud olvasni.

A 10% szerencsétlent meg hagyjuk, azok pontosan tudták, mekkorát szívnak, csak nem volt más esélyük.

Bambano 2010.02.28. 16:24:33

@Humbino: úgy érted, hogy olyan államról vegyünk példát thm ügyben, ahol pont akkorát buktak, mint az usában? a mostani gazdasági válság egyik oka, hogy összevissza vettek fel összevissza kialakított hiteltermékeket. Hogy pont tőlük másoljunk thm oktatást, arra más fórumokon azt szokták mondani: EPIC FAIL.

2010.02.28. 16:27:16

@bontottcsirke: ha ti oktatjátok, akkor van remény :)
De ha olvasási problémák miatt keverednek az emberek visszafizetetlen hitelekbe, akkor azzal is gond van, nem? Hol tanulunk meg olvasni?
Szóval szerintem mindketten ugyanarról beszélünk : hogy van amin változatni kell.

Rwindx 2010.02.28. 16:28:54

@Borogy:
Akkor én is kérdeznék:
Vajon az hogy melyik országból mennyi multicég indult el ahhoz alapvetően az oktatásból vagy a piaci környezetből adódik?

Ezalatt értek olyat:
-a belső piac mérete harmincszor akkora mint egy másik országé az jelentheti-e azt hogy nagyobb, tőkeerősebb cégek jönnek létre?
-vajon több mint 40 éven át tartó, mesterségesen eltorzított gazdasági környezet és diktatúra (kommunizmus) vajon milyen hátrányt okozhat "egy lokális cégnek" (ami nem is létezhet) egy olyan céggel szemben ami akár már 100 éve működik?
-vajon egy megnyert világháború által kialakított befolyási zónák segítenek-e a zónákon belüli gazdasági terjeszkedésben?
-vajon a 2.VH mint fegyverüzlet, melyben aranykészletükkel fizettek a szövetséges országok az USA-nak felszerelésért fegyverért, mennyiben határozta meg a háború utáni gazdasági fejlődés alapjait?
-vajon egy fogyasztást ösztönző adórendszer mennyivel segíti elő jobban a belső piacon létrejövő cégek tőkehalmozó képességét mint egy kizsákmányoló jellegű adórendszer?
-vajon a fentiek alapján mire lehet számítani annak kapcsán hogy melyik ország fog több multicéget útjára engedni? USA vagy Mo?

Szerintem így is lehet kérdezni. A kérdések egy részét fel lehet tenni más országokkal kapcsolatban is.
A kérdéseidre adható válaszokkal nem magyarázható senkinek az okossága, sem pedig akármelyik ország oktatási rendszerének színvonala.

Ladyb 2010.02.28. 16:29:27

@krüger: a klasszikus műveltség persze, fontos, de nem ettől, vagy ennek hiányától lesz valaki megvezethető. Ismerek rengeteg megvezethető embert, akik kívülről fújják Petőfi összes versét.
Nem attól lesz valaki az életben sikeres, nem attól állja meg a helyét, hogy tudja, hol született Mozart.

Nota bene: azok, akik annyira verik a mellüket, hogy magyar oktatás meg klasszikus műveltség, tudjátok, hogy pl. Nebraska hol van? Vagy Oklahoma? Mi Massachusetts fővárosa?

2010.02.28. 16:29:32

@Bambano: nem, nem úgy értem. Hanem úgy, hogy legyen érthető gazdasági alapismeretek oktatás a köztoktatásban.
Amúgy meg igen, köszönöm, mit miért nem lehet megcsinálni, mit miért lehet lefikázni.... szerintem ez az EPIC FAIL.

Bambano 2010.02.28. 16:33:54

@Rwindx: az, hogy melyik multicég honnan indult, ahhoz gyakorlatilag egy (vagy néhány, közgazdaságilag azonos tőről fakadó) dolognak van köze. Volt gyarmatod, amit kirabolhattál, vagy nem. Voltak rabszolgáid, akiknek nem fizettél munkabért vagy nem.

A nagy multicégek gyakorlatilag mind úgy jöttek létre, hogy 200-300 éven keresztül különböző módokon ki nem fizetett, jogos költségek jobban növelték a tőkét, mint azokban az országokban, ahol ilyen rablásra nem volt lehetőség. Ez a versenyelőnyük, ebből lettek azok a nagy, felhalmozott tőkék, amikre alapozva újabb területen lehet kifosztani a világot.

Ladyb 2010.02.28. 16:34:14

@Rwindx: a kérdés lehet ez is: mi van az adott országban élők 2 füle között? És a 2 fül között lévő dologból milyen megvalósított (ez fontos, tehát nem csak 5letek) dolgok keletkeznek?

Az USA-nak a 18. sz-ban milyen gazd-i potenciálja volt úgy, hogy nem volt benne a világkereskedelem vérkeringésében? Svájc köztudottan nagy és a föld kincseiben gazdag ország? Ha nem, akkor mégis hogyan sikerült a magas életszínvonalat elérniük a svájciaknak? Lehet, hogy okosabbak, mint mi? Vagy a japánok. Lebombázták őket, és mégis, mennyi mindent elértek. Lehet, ők is okosabbak nálunk?

Bambano 2010.02.28. 16:34:37

@Humbino: az, hogy mit miért lehet, vagy nem lehet megcsinálni, igen távol áll attól, hogy hasraesik-e valaki az usa előtt vagy sem. Én nem esem hasra. Ennyi.

Dr. No 2010.02.28. 16:35:01

Az ussában meg verik a négereket!

Bambano 2010.02.28. 16:35:58

@Ladyb: a klasszikus műveltség vagy a sok matektanulás nem csak (nem elsősorban) azért fontos, hogy tudsz-e elég Ady verset kívülről. Az azért fontos, mert csiszolja az agyat. Olyan, mint amikor a hentes minden reggel megélezi a henteskést.

2010.02.28. 16:36:41

@Bambano: ja, és akkor ezen a gondolatfonálon haladva a magyar befektetések / befektetők háromnegyede EPIC FAIL, mert ők is az amerikai termékekbe fektettek (pl HILD, stb) és amikor minden összeomlott, mi még mindig elhittük hogy Magyarországot nem fogja érinteni a válság!
Na, akkor a hajunkra kenhetjük azt a nagy magyar pénzügyi műveltségünket, nemde?
Mert akkor mi még hülyébbek vagyunk, mint az amerikaiak, akik legalább a saját erejükből talpra tudnak állni, kis hazánk meg mehet könyörögni az IMF-hez. EPIC FAIL, kedves Bambanő.

bandeirante 2010.02.28. 16:38:20

@Ladyb: Szerintem meg a megvezethetőség és a műveltség fordított arányban állnak egymással.
Lehet, hogy egy magyar nem tudja, hol van Nebraska. (Emlékszel arra, amikor a Dog Day Afternoon című filmben azt mondja a bankrabló Dustin Hoffmann-nak: menjünk el külföldre! Hová külföldre? - Wyomingba).

De kérdezzél meg egy találomra kiválasztott magyart és amcsit, hogy hol van Új-Zéland és mekkora, garantálom, hogy mondjuk 10 esetből jóval több lesz a magyar helyes válasz. Pedig Új-Zéland angol nyelvű ország. Ha meg olyat kérdezel, hogy mondjuk Pakisztán vagy Niger, akkor meg már egészen fölényes magyar győzelem várható.

2010.02.28. 16:44:35

@krüger: igazad van, ezek mind szubjektív dolgok.
Pl ha egy afrikai törzs állítana össze egy IQ-tesztet, akkor a fehér kitöltők 99% a fogyi kategóriába esne...
(az Amerikába kivándorlókkal kitöltettek egy IQ-tesztet egy időben, és a magyarok nagy része fogyatékosnak minősült... miért? Mert a teszt angolul volt...

zk 2010.02.28. 16:46:44

Kedves Viktória!

Úgy örülök, hogy mindezt leírtad. Én is tanítottam Amerikában, s hasonló cipőben járok most mint Te. Én még abban is látom a baj forrását, hogy itthon nem számonkérhetők a tanárok, nincs verseny köztük, ha kinevezése van, elhéderel a nyugdíjig.
Nagyon sok mindent át lehetne venni Amerikból, ezzel egyetértek.

2010.02.28. 16:47:13

@Bambano: Nem kell hasraesni, de hogy hogy nem, a "valami elismerése" nem egyenlő azzal, hogy "hasraesünk tőle" - szerintem sokan ezt keverik össze. Ha valami jó, azt át kell venni és örülni neki, hogy más már letesztelte. Az amerikaiak ebben nagyon jók és jobban élnek, mint mi? Hát, sokan igen.

Ladyb 2010.02.28. 16:48:46

@Bambano: agycsiszolást miért ne lehetne konkrét dolgokon végezni? Pl. van egy probléma és az a feladat, hogy a gyerekek megoldást találnak rá, adott idő alatt adott eszközökkel, kiscsoportokban, vagy egyedül. Ez az igazi aktív agycsiszolás.

espadazo - Játékbolt: · http://aruhaz.nettfilm.hu 2010.02.28. 16:48:58

Minap hallgattam valakit, aki azt fejtegette, hogy az összehasonlítás az érvelés halála. Ahány ház, annyi hagyomány, annyi történet, hogy ott éppen miért az jött be, és tízszer annyi vélemény, hogy az éppen miért jó vagy rossz.
Mindenki Amerikával példálózik, habár egy akkora ország, ott és úgy, ahogyan ők állnak, azt csinálhatnak, ami eszükbe jut. Majd ha elbuknak - ami eddig még nem jött össze, akárhányan is megjósolták -, akkor lehet talán tanulni a példájukból. De ami ott működik, hogyan működne itt???
Pici országban, ekkora lehetőségekkel, ilyen széttartó honfitársi közegben sokkal jobban kell produkálni, ha valaki boldogulni akar.
Ettől függetlenül persze borzasztó dolgok történnek oktatás címén. Abban tökéletesen igaza van annak aki írta, hogy az életre nevelés szinte teljesen hiányzik. Viszont ahhoz nem kellene külön tantárgy, a pedagógus szépen becsempészhetné az órára.
Csak ahány pedagógust ismerek - nem sokat -, ők általában elfásult tanerők, aki jobban várják a szünetet, mint a gyerekek, folyton sírnak, sőt van olyan, aki már gyereket se akar, mert ki van tőlük borulva.

soproni1 2010.02.28. 16:52:00

Alapvető probléma, hogy azt hisszük:

Az oktatás a tanárok ,
az egészségügy az orvosok/ápolók ,
a tömegközlekedés a buszvezetők,
az államigazgatás az ügyintézők érdekében van.

Sőt volt már rá példa, hogy az orvosok érdekében népszavaztak a betegek is.

Érdekes ország...A tudás veszélyes....

Ladyb 2010.02.28. 16:54:20

@krüger: lehet, sőt, elfogadom, így lesz. Innentől már csak az a kérdéses a számomra, hogy ha annyira sokkal jobb a klasszikus műv. és ebben olyan elöl vagyunk (amit kétlek), akkor miért kajálják be a magyarok a politikusok oszd meg és uralkodj játékát ugyanúgy, ahogy Amerikában és a világ többi pontján is? Nem bukik itt az elmélet? :)

Bambano 2010.02.28. 16:57:12

@Humbino: látom, neked sem jött le a különbség aközött, hogy nem kell változtatni a magyar oktatáson (ezt a kijelentést soha nem mondtam) meg aközött, hogy nem amerikai irányba kellene változtatni (ezt mondtam).

scsaba1 2010.02.28. 16:58:12

@krüger:

Én úgy gondolom, hogy az már a ló másik oldala, ez, meg ami nálunk van az az egyik. Valami középút kellene, ill. leginkább az, hogy húsbavágó _következménye legyen_ a dolgoknak.

soproni1 2010.02.28. 16:59:26

@Ladyb:

Mert a lakosság egyik felének szent meggyőződése, hogy Krisztus feltámad, a másik fele meg csak szeretné szép ruhában járatni a gyerekeit, nem kell Pásztor, hogy boldoguljon az életben. Ez mindig így volt. Ezt a két csoportot kell kiszolgálni.

Bambano 2010.02.28. 17:02:13

@Humbino: helyes, tehát vegyünk át mindent az amcsi oktatásból, ami jó. ezzel a kijelentéssel tökéletesen egyetértek. Felsorolom: . felsorolás vége.

@Ladyb: tegnap volt egy mindentudásegyeteme előadás a tv-ben (nem tudom, ismétlés volt-e), amiben Lovász elmondta a véleményét a két oktatásról. Azt mondta, hogy ő le van döbbenve azon, hogy egy egyetemi matematika órán a diákok nem akarnak bizonyítást hallani. Lovász az egyik legelismertebb magyar matematikus/informatikus, hosszú évek óta amcsi egyetemeken tanít, haza csak elvétve jön. Ő köpködte az amcsi oktatást a magyarral szemben.

Vannak dolgok, amiknek nem nagyon van többféle járható útja. Ki lehet próbálni, de a vége az lesz, hogy az űrszonda lezuhan, mert az egyik mérföldben számolt a másik meg kilométerben.

Rwindx 2010.02.28. 17:04:16

@Ladyb: Olvad el újra amit írtam. A te kérdéseidre adható válaszok sem magyaráznak meg semmit.
A témával kapcsolatban az enyéim sem, de célja csak az volt hogy legalább irreveláns dolgokat ne keverjünk bele. Te most újra megpróbálod.

gramercy 2010.02.28. 17:08:31

hahaha, 5-6 kurva demagog es teljesen valotlan

Ladyb 2010.02.28. 17:12:15

@soproni1: :) Akkor viszont felmerül a kérdés, hogy valóban olyan jó-e az oktatás, illetve a szürkeállomány, mint aminek gondoljuk. Mert sztem ez csak mítosz.

bandeirante 2010.02.28. 17:13:27

@Ladyb: Hát, szerintem nálunk még most is kisebb a manipulálhatóság, bár a helyzet gyorsan romlik.

Ladyb 2010.02.28. 17:13:48

@Bambano: USA-ban oktat (mert ott megfizetik, na miért? mert a sok "idióta" kitermeli a bérét) és köpköd az USA rendszerre? Aha, értem. És ez az ember tükörbe tud nézni?

Ladyb 2010.02.28. 17:14:35

@Rwindx: ha ez volt a célod, akkor you failed. Try again. ;)

Ladyb 2010.02.28. 17:18:46

@krüger: ugyanolyan a manipulálhatóság itthon is, mint bárhol máshol.

Bambano 2010.02.28. 17:22:54

@Ladyb: és te?
Válasszuk szét azokat, akik kimennek az usába, tolonganak, hogy kapjanak egy állást, meg azokat, akiket meghívnak, mert kell nekik a tudásuk. Lovász ez utóbbi.

Ladyb 2010.02.28. 17:27:07

@Bambano: én sosem szidtam azt, aki a kenyeremet fizeti.
Ezt az embert az amerikaiak fizetik, az élete fenntartását ők adják és ő beleharap a kézbe, amely eteti. Ez az ember egy szánalmas idióta. Akkor is szánalmas idióta lenne, ha hollandok, németek, kínaiak, vagy pigmeusok, vagy akárki is fizetné és őket szidná.

Bambano 2010.02.28. 17:28:37

@Ladyb: nem tudom, minek pörögsz egy olyan megfogalmazáson, amit én írtam le... szerintem vedd le ezt a lemezt, sem igazad nincs, sem nem érdekes.

Rwindx 2010.02.28. 17:31:34

@Ladyb: Miért is? Meg tudod indokolni?

Mert én igen. Ugyanis csakis a gazdasági fejlődéssel megmagyarázni az oktatási rendszer minőségét az fals dolog. A gazdaságra valóban van hatása, de vannak vagy lehetnek ennél sokkal nagyobb mértékben befolyásoló tényezők. Főleg egy összehasonlítás esetében. Tehát a gazdasággal indokolni bármit is e témában nem reveláns. Részletesebben lásd a kérdéseimet.

A ti összehasonlításotok kb ahhoz mérhető amikor összeméritek egy súlyemelő versenyző és egy 5 éves gyerek közül melyik tudja meszebb hajítani a kavicsot, majd mikor az 5 éves gyerek gyengébbnek bizonyul azt mondjátok rá, hogy az anyja nevelési hibája. Na ez a failed.

De ha még ezek után is össze akarsz hasonlítani a gazdaságát egy 300 milliós lakossággal rendelkező országot ami 200 éve piacgazdaságban él, egy 10 milliós a 42 éves diktatúrából még ki sem lábaló országgal, és abból vonsz le egyéb dolgokra vonatkozó következtetéseket, hát lelked rajta.

Én csak annyit hogy a magyar oktatásnak tényleg vannak defektjei, de ezt enélkül is tudtam.

Ladyb 2010.02.28. 17:32:41

@Bambano: igazam van-e, vagy sem, nem ez a lényeg. Még a madarak sem szarnak a saját fészkükbe. Emberek ezexerint már annál inkább.
De végül is, igazad van, ez lényegtelen. :))

Bambano 2010.02.28. 17:35:47

@Ladyb: most azon rugózol, hogy amit ő több mondatban, rendesen körülírva, esetleg politikailag korrekten (megint egy ostoba amcsi kifejezés) elmondott, azt én tömörítve egy magyar szleng kifejezésben idéztem, pontosan fedi-e az ő véleményét.

Ha engem idiótáztál volna le, annak több köze lenne a valósághoz. De nem tetted, látatlanban leidiótáztál egy általad ismeretlen személyt, így magadra húztad ezt a jelzőt.

ppppalika 2010.02.28. 17:36:14

@Bambano: "Azt mondta, hogy ő le van döbbenve azon, hogy egy egyetemi matematika órán a diákok nem akarnak bizonyítást hallani. "

:)
Magyarországon is el lehet végezni úgy egyetemet informatikusként, hogy egyetlen bizonyítást nem kérnek tőlük számon. A kettes-hármas így is elérhető. (ez biztos)

Középiskolában - ahogy hallom - nem is kell bizonyítást tanítani. (ebben még kételkedem)

Ladyb 2010.02.28. 17:39:42

@Rwindx: Svájc, Japán, Hollandia sikere?
De tudom, biztos van valami világméretű összeesküvés, ami miatt mi magyarok olyan okosak és tehetségesek vagyunk, ráadásul még a szívcsakra is nálunk található és valahogy mégse jön össze, pedig...
:)

Azon (is) kell dolgoznunk, hogy az országnak jó legyen. Ehhez előbb a 2 fülünk között kell rendet tennünk, mert az összes problémánk ott van, sehol máshol.

Ladyb 2010.02.28. 17:42:25

@Bambano: magyarázkodhatsz, de szerintem először, első felindulásodban írtad le pontosan, hogy adta elő magát a prof. Ez van. :)

bandeirante 2010.02.28. 17:45:40

@ppppalika: Én még tanultam bizonyítást a középiskolában, nem matek szakon. Igaz, hogy nem mostanában volt, azóta változhatott. De ahogy a gyerekeim számtankönyveit nézem, elég magasak a követelmények (hogy abból aztán mi valósul meg a gyakorlatban, az egy más kérdés).

bandeirante 2010.02.28. 17:47:31

@Ladyb: Szerintem meg. Pl. az USA-ban egy sor olyan primitív filmet csinálnak, amit külföldön már nem lehet bemutatni, mert mindenki röhög rajta.
Vagy ott van a Professional Wrestling, amit az USA-ban sokan komolyan vesznek, itt meg mindenki kiröhögi. A politikusok dumáit is könnyebben beveszik az amcsik. Nekem egyértelműen az a tapasztalatom, hogy az amerikaiak sokkal inkább médiavezéreltek mint az európaiak. Egyelőre.

ebenbry (törölt) 2010.02.28. 17:48:31

Nekem a legmaradandóbb tapasztalatom az USA-ban az volt, hogy azok az emberek, akik nem kompetensek, képesek ezt elismerni, tudják azt mondani, hogy bocs, de ez nem az én asztalom, én ehhez nem értek (és a megfelelő helyre irányítanak). Mert ha valamit elvállal, és hibázik, akkor felelősségre vonható.
Magyarországon meg mindenki azt hiszi, hogy mindenhez ért, sok a kocsmafilozófus és politikus, akik életük végéig a gimnáziumi történelem, meg irodalom tananyagot szajkózzák. Mindenbe belepofáznak, felelősségük nincs. Nem tudják, hol a helyük, mindenki a másik munkáját tudja jobban (legalábbis szóban) és a sajátját leszarja.

Ladyb 2010.02.28. 17:48:43

Ha annyira jó a magyar matekoktatás, miért úszik mindenki nyakig a hitelben? Mert hogy az amcsik úsznak, rendben van, hiszen állítólag idióták.
De itthon, ahol annyira jó a matekoktatás, miért nem tudnak az emberek 2+2-t összeadni? Csak kérdem.

Ladyb 2010.02.28. 17:50:13

@krüger: milyen tapasztalatok alapján szűrted le?

Ladyb 2010.02.28. 17:53:44

Visszatérve az eredeti posztra:
hozzáteszem, mindkét oktatás (igen, az amerikai is) legnagyobb problémája, hogy főként droidokat képez. Mert a tanároknak így egyszerűbb. Nehéz úgy oktatni (konstansan, hosszú távon), hogy figyelemfelkeltő, elgondolkodtató, életre nevelő legyen.

Rwindx 2010.02.28. 17:54:23

@Ladyb: szerintem neked szövegértelmezési képességeid vannak.
Svájcban, Japánban, Hollandiában mikor volt utoljára olyan diktatúra mint a, kommunizmus, ahol nincs piacgazdaság, hanem tervgazdálkozás, és csak állami cégek? Gazdaságilag majdnem mintha 40 évig nem léteztünk volna. Nincs fejlődés csak csőd! Felfogod???? 40 év!
Érted hogy nem lehet ezeket az országokat összehasonlítani úgy ahogy szeretnéd?
Nem hiszem...

"De tudom, biztos van valami világméretű összeesküvés, ami miatt mi magyarok olyan okosak és tehetségesek vagyunk, ráadásul még a szívcsakra is nálunk található és valahogy mégse jön össze, pedig..."

Hol írtam olyat hogy melyik oktatás jobb szebb, vagy ki az okosabb, tehetségesebb akár egy szóval is??? Keresheted, ugyanis nem írtam sehol sem.

Részemről ennyi volt. Kár rád a karakter, azt sem fogtad fel mire irogatsz nekem...

Ladyb 2010.02.28. 17:56:14

@Rwindx: "szerintem neked szövegértelmezési képességeid vannak."

Köszönöm, I rest my case. :)

Bambano 2010.02.28. 17:56:17

@Ladyb: a hitel az nem matekóra, hanem közgáz.
de nyilvánvalóan komoly bajok vannak a magyar oktatással, ezt akár itt is le lehet szűrni pár hozzászóláson.

@krüger: az amerikai taxitól sírhatnékom van...

Bambano 2010.02.28. 17:57:03

@Rwindx: "@Ladyb: szerintem neked szövegértelmezési képességeid vannak." lol, sőt rotfl:)))

Csore60 2010.02.28. 17:58:04

@fizetekmegegysort:

Ezt még 40 évvel ezelőtt tudták. Emlékszem, a tanítónéni írólapra írta elő a betűket nagy méretben (egy betű, egy lap) és azt kellett nekünk vastag ceruzával sokszor átírni. De ezen kívül még rengeteg finom mozgást fejlesztő gyakorlat volt. Golyóstollat 6. osztálytól használhattunk. Tény, hogy egyre több a rondán író gyerek, de ez nem képesség, hanem az alkalmazott módszerek függvénye.

reccs 2010.02.28. 17:58:26

@Ladyb: Lovász az USA-ban főként nem tanított, hanem a Microsoft-nál dolgozott kutatóként.

Rwindx 2010.02.28. 17:59:21

@Bambano: Más lett volna csak belejavítottam :D
képességeid=problémáid

Ladyb 2010.02.28. 18:01:38

@Bambano: az nem matek, hogy van 150 000 Ft fizetésem, akkor nem veszek fel 100 000 Ft-os törlesztőrészletű hitelt, mert 150 000 - 100 000 = 50 000 és 50 000 Ft-ból igen nehezen fogok majd megélni?
Akkor mi a matek? A párizsis szendvics? :)

Mindegy, hagyjuk, mi ketten amúgy sem vergődünk zöldágra.

Rwindx 2010.02.28. 18:02:07

@Ladyb: akkor ennyit erről. Ebből is csak ennyit szűrtél le. Gratulálok.

Bambano 2010.02.28. 18:02:13

@Csore60: én azt mondom, ha egy követelménynek az adott generáció zöme meg tud felelni, akkor az a követelmény nem túlzó. Ha egy könyv szerint az, az életből vett tapasztalatoknak ellentmond, akkor a könyvet dobja ki.

Helen H. · http://szopizmus.blog.hu 2010.02.28. 18:02:30

Teljesen egyetértek Viktóriával. A magyar oktatás szar. Sztem egy bantu törzsben értelmesebb dolgokat tanulnak, mint nálunk az iskolapadban. Itt nincs olyan, hogy egyéniségnevelés, meg tehetséggondozás. Vki írta, hogy a tanárok 80%-a alkalmatlan a pályára. Még kevés is ez a százalék. Én úgy 130%-ra tippelek. Ha holnap az lenne a feladat, hogy söpörjük ki a pocsék tanárokat, én az első lennék a sorban a seprűmmel. Nem is tudom, mi a faszt képzelnek magukról azok, akik sorozatgyilkos kinézettel bevonulnak egy iskolába tanítani. Azt sem nagyon értem, miért van az, hogy egy idegen gyerek nálam a magánórán sziporkázik németből, bent tanórán a tanár előtt meg kettesre felel. Jah, mert ugye sorozatgyilkos kinézet és viselkedés. Hozzám jöhet az ilyen egy ingyenes fejbelövésre. Ígérem, nem fog fájni...

Bambano 2010.02.28. 18:04:56

@Ladyb: ez tényleg nem matek, hanem marhaság. hitelről nem úgy döntünk, hogy van x forint fizetésem, mennyi a törlesztő, mert ez csak a helyzet egyik fele. Dönteni a cash flow alapján kell, az se baj, ha a hitelt és egyéb dolgokat jelenértéken számolja, az pedig nem matek, hanem közgáz.

de felesleges egy olyan amerikamán (anglomán mintájára) valakivel vitatkozni arról, hogy jó-e amerika, aki nem tűri a blogján a negatív véleményeket...

Rwindx 2010.02.28. 18:07:17

@Ladyb: igazán nincs mit. Megérdemled.

bandeirante 2010.02.28. 18:07:50

@Ladyb:
- Több hónapos kinttartózkodás (több alkalommal)
- Több éves együttdolgozás amerikaiakkal Magyarországon
- Több évig tanítottam amerikai diákokat itthon
- Amerikai TV nézése, hírek, internet, fórumok, stb.
- Kint élő magyarokkal fenntartott kapcsolatok

Ladyb 2010.02.28. 18:15:37

@Bambano: ááá, Te voltál az egyik. :)) Értem most mán a nagy averziót.
Mi alapján döntenek az emberek, ha nem a fizetés alapján? Más néven (egy átlagembernél a fizetés a cash flow) az alapján, hogy mennyi havonta az annyi, hiszen annyiból gazdálkodik. Jó esetben, mert általában azt el szokták felejteni, hogy ez a cash flow összeg mozoghat lefele is, sőt, akár a 0-t is elérheti.

Ladyb 2010.02.28. 18:20:19

@krüger: nos, gratula, ez nagyon jó!
Miért gondolod, hogy a magyarok kevésbé manipulálhatóak a média által, mint az amerikaiak? Miben manipulálhatóak jobban az amerikaiak, mely területeken?
Én is dolgozom amerikaiakkal és tanultam kint is, sőt, tanítottam amerikaiakat is, az a meglátásom, hogy mivel az amerikaiakat már több, mint 50 éve "trenírozza" a média, jobban átlátnak az apró trükkökön. Persze, lehet, rosszul látom.

Bambano 2010.02.28. 18:20:38

@Ladyb: "egy átlagembernél a fizetés a cash flow": súlyos tévedés. A cashflow az a pénzforgalom, nem csak a bevétel, ráadásul nem is csak a fizetés, mint bevétel.

mert a felvett hitelt fordíthatják bevételt termelő dolgokra, vagy kiadást csökkentő, megtakarító dolgokra is. ergo a fizetés-részlet egyenleg hiányos.

például (kicsit sarkított esetben) ha hitelt vesz fel arra, hogy vegyen egy energiatakarékos tv-t a nagy komód méretű ócskaság helyett, az simán lehet jó döntés.

Ladyb 2010.02.28. 18:27:24

@Bambano: egy átlagembernek az össz bevétele a fizetése, keveseknek van másból is bevétele.
Nekem az nem tűnik túl jó üzletnek, hogy havonta spórolok mondjuk 1 000 Ft-ot egy TV-n, cserébe viszont egy évig havonta kivesznek a zsebemből mondjuk 15 000-t. Tehát a TV belekerült 180 000 Ft-ba - 12 000 Ft a spórolás, tehát 168 000 Ft-ba. 1 000 Ft-os havi spórolással nézve ez a befektetés 168 hónap alatt térül meg.
Jujj.
:)

közlekedési bűnöző (törölt) 2010.02.28. 18:35:21

@fizetekmegegysort: Ezt a hülyeséget honnan vetted? Én 5 évesen írtam, olvastam és nem hiszem, hogy egyedül lennék vele. Ezek szerint valami ALIEN vagyok ,mert az én kezem alkalmas volt az írásra 5 évesen. Miféle félig emésztett liberális könyvből visszabüfögött marhaság ez?

(esetleg ugyanonnan származik, mint annak az elméletnek az alapjai, hogy ha egyest adok a gyereknek, azzal frusztrálom?)

xstranger 2010.02.28. 18:40:22

lol, birom amikor az egysegsugaruaknal a matematika az a kamatoskamat szamitast jelenti.

Elmondhatom neked hogy a magyar kozepfoku matematikaoktatas fenyevekkel a vilag elott van (tehetseggondozasban is) talan par skandinav es tavolkeleti orszag jobb nala.

Az hogy valami PISA teszten milyen szazalekot ert el az orszag az tokeletesen erdektelen. Foleg hogy a magyar szamonkeres alapvetoen nem teszt alapu es a tesztet egyertelmuen nyugati oktatasi rendszerekre szabtak. Oket otthon ugyanezzel merik tehat diakjaik sokkal jobban ra vannak keszulve a dologra.

Hozzateszem pont ez a tesztes meres az o problemajuk mert erre valoban csak ratanulassal lehet rakeszulni. A magyar folyamatos dolgozatalapu szamonkeres sokkal de sokkal jobb.

BTW 40 diktatura utan ennyi penzbol csoda hogy meg egyaltalan versenyben vagyunk. Bar nem vagyok benne biztos hogy a diktatura sokat artott az oktatasnak, mivel az alapbol is poroszos diktatorikus volt, max a szinet csereltek le vorosre.

xstranger 2010.02.28. 18:42:07

@közlekedési bűnöző: az hogy te mit csinaltal az az atlag szempontjabol tokeletesen erdektelen. Mondjuk megneznem a kezirasodat, akik tul koran tanulnak meg azok vagy piszok rondan irnak vagy kesobb erovel kell megtanulniuk szepen irni.

bandeirante 2010.02.28. 18:51:54

@Ladyb: Egyszerűen ez a tapasztalatom. Most hosszas esetleírásokat kéne prezentálnom, de erre most sajnos nincs energiám. De talán elég,ha megnézed, hogy Amerikában milyen kultúrszemetet is megnéznek az emberek, vagy mondjuk a pankrációt, ami Európában már eladhatatlan.

Vagy mondjuk utalhatnék az OJ Simpson körüli totális hisztériára (éppen kint voltam, mikor történt, úgyhogy láttam közelről).

Talán az lehet az oka, hogy ott nem voltak különösebb rendszerváltások, az embereknek nincs olyan élményük, hogy akkor mától kezdve minden másképp volt, nem tudom.

soproni1 2010.02.28. 19:12:55

@Ladyb:

A "produktív talent" nyugaton sokkal fontosabb, mint nálunk.

Anyázhatjuk a "bunkó amerikát", de ők már interneteten teszik le a kresz vizsgát, és, ha megkérdezed, hogy nem ad esetleg visszaélésre okot, akkor csak mosolyognak, hogy : miért csalnának az ügyfelek ?

A többiről nem is beszélve. Nálunk kb 15 éve van fogkrém reklám. A magyarok fogazatát ne is ecseteljük.

Daihelyon 2010.02.28. 19:17:17

LadyB

Ilyen gerinctelen, felfújt hólyagot is ritkán látni. Összehasonlítani Svájcot Vagy USA-t Magyarországgal, és pampogni, hogy ott miért van több cég, aztán mikor felmerül a kérdés, hogy mégis hogy a lóf.szban lehetne Mo-on világ cég 40 év elnyomás után te csak vigyorogsz ki abból az értetlen 0 IQ-s hülye fejedből. De érdekes: arra a felvetésre NEM válaszoltál, NEM volt egy értelmes mondandód. Ez nem vita kultúra.

De azért azt is feltenném, hogy milyen svájci világcéget ismersz bankon KÍVÜL? Várom a felsorolást. Főleg úgy, hogy Svájcot az elmúlt 100 évben mindenki, még Hitler is békén hagyta.

Magyar feltalálók: te is csak Blikkből meg Nők lapjából tájékozódsz. Üvegbeton, vashab, 3d megjelenítő technika, Lustre, stb.

Az emberiségre való tekintettel kérlek lődd fejbe magad (ha már értelmesen reagálni nem tudsz).

bonebear · http://cinca.blog.hu 2010.02.28. 19:21:19

Amint az a posztból és a kommentekből is látszik,a közoktatásban főleg tartalmi és szervezeti problémák vannak. Ehhez képest az eddigi egyetlen jelentős kampányüzenet a témában az ingyenes tankönyv...

2010.02.28. 19:34:23

@Bambano: rendben van, akkor min kellene változtatni szerinted?
Mert egyszerűbb nemet mondani dolgokra, mint igent...
Mert ahhoz gondolkodni kellene, ötletelni, és nem fikázni... Ja, hogy az egyszerűbb?
Nem mondtam hogy cakk-pakk az egész rendszer jó / szép / vegyük át / üdvözítő, de igenis vannak benne jó dolgok.
De mindegy is, nem lehet mindenkivel zöldágra vergődni.

Bambano 2010.02.28. 19:36:31

@Humbino: ez egy szép hsz, annyi türelem sincs benne, hogy megvárd a választ... lol.

soproni1 2010.02.28. 19:44:30

@Daihelyon:

Van egy pár svájci óragyár, ami évente csak párszáz órát gyárt, de a világ elitje jobban ismeri, mint a leghíresebb magyar vállalatokat.

A fejlett országok nem attól fejlettek, mert oda nem csapódott be az Armageddon. Az ember állomány is kicsit más, mint nálunk. Nálunk nem nagyon volt mit elnyomni, mert szinte semmink sem volt ( a cseheknél, németeknél volt ipar, kultúra, nyersanyag ). A mezőgazdaságot meg nem kell bemutatni, minden évszak az ellenségünk.

Bambano 2010.02.28. 19:52:13

@soproni1: a mezőgazdaság a kiegyezés után ellátta fél európát és az egészet el bírta volna látni. a mezőgazdaságunk nem azért döglődik, mert vannak évszakok, hanem azért, mert más országokban is ebből akarnak megélni, akik az erősebb kutya kasztba tartoznak.

soproni1 2010.02.28. 19:58:31

@Bambano:

Valahogy nekünk mindig sikerül kifogást találnunk, hogy miért vagyunk sikertelenek. Lehet, hogy egyszer el kellene kezdeni dolgoznunk, odafigyelni mit és mennyit csinálunk és az miben jobb, mint az erős kutyáknál . Kényelmesebb az agrárminisztereket anyázni, meg bort, mézet hamisítanunk.

Bambano 2010.02.28. 20:03:28

@soproni1: nem tudom, miről beszélsz. a családi vállalkozásunk mezőgazdasággal foglalkozik, valahogy lett otthon szárító, john deere traktor, john deere kombájn, az alkalmazottak mindig kapnak fizetést, és még sorolhatnám. Ezen tételek egyike sem kettő péz, hidd el nekem látatlanban.

Szóval miért is vagyunk sikertelenek?

kukko 2010.02.28. 20:04:11

@Hirmondo Helen: Mint pedagógus köszönöm az építő kritikát! Jó gondolat, hogy az összes pedagógust ki kell rúgni, és még ezen kívül 30%-ot. Ez tényleg egy olyan ötlet, ami megoldást jelentene az oktatás összes problémájára!

soproni1 2010.02.28. 20:07:42

@Bambano:

Hálisten, ha a fölművelőknek van JohnDeere traktorjuk. Akkor rosszul ismerem a mezőgazdaság helyzetét. :D

Végre egy sikeres ágazat !

2010.02.28. 20:11:42

@Bambano: a válaszaidból ítélve nem, nincs kedvem megvárni a választ, annyi pont elég volt, amennyit írtál. No comment.

Bambano 2010.02.28. 20:14:15

@soproni1: azok a földművelők, akik ésszel csinálják, azoknak van. Akik meg tüntetni járnak a betakarítási vagy talajelőkészítési munkák idején, azoknak nincs. Ez van, srácok.

@Humbino: akkor minek kérdezel?

2010.02.28. 20:16:13

@Bambano: költői kérdés... de tényleg mindegy is.

soproni1 2010.02.28. 20:20:22

@Bambano:

Akkor nem lehetne csak az előbbieket helyzetbe hozni ?
A Magosz elnökét tisztelem, mert ő legalább traktoros kisérettel jött félredugni Pestre.

Bambano 2010.02.28. 20:41:29

szerintem ne kanyarodjunk el ennyire a tárgytól.

zsurzsenka 2010.02.28. 21:55:14

Váááááááááááááááááááááááááááááá!

Na, hogy akkor most elmondjam a lényeget: a magyar tanár-, tanítóképzés réges-rég elvesztette bizonyos szempontból azt a bizonyos naprakészségét (de szép szó:)).
Jelenleg gyakorló óvónéni vagyok, előtte pedig fejlesztő pedagógusként dolgoztam.
1. Egyre több a valamilyen defektussal -legyen az mentális, motorikus, kognitív stb. - rendelkező gyermek, akiket már az óvodában el kellene kezdeni fejleszteni, hogy érettek legyenek az iskolára.
2. A különböző pedagógus képző főiskolákon/egyetemeken nevetségesen alacsony a kötelező gyakorlati órák száma, a módszertani kurzusok közel sem készítenek fel egy 20-25 fős csoportra, osztályra. Tisztelet a kivételnek pl. Pető Intézet, ahol négy évfolyamon keresztül heti 16-20 órákat voltunk gyakorlaton.
3. A mindenható Nevelési Tanácsadó egy nagy nulla, elavult nézetekkel, és azokat valló pedagógusokkal, "szakemberekkel". De mivel monopolhelyzetben vannak, hát ez van.
4.A szülők valami képzeletbeli versenyre neveznek be onnantól kezdve, hogy gyermekük bekerül az óvoda-, iskolaköteles korba, és nem nézve csemetéjük igényeit, bedobják őket a képzeletbeli arénába. Képtelenek belátni, ha probléma van, akkor segítséget kell kérni a felismerés után, nem pedig hárítani. Pedig gyermekük további élete a tét!
5. Egy pedagógusnak már lassan nincs semmiféle eszköz a kezében, mondván a "gyerekek jogai", de annak a gyereknek vannak ám kötelezettségei is. Ld. ugyanott ahol a jogai le vannak írva!

Hát röviden ennyi. De amikor egy 25 fős óvodai csoportból kb. 20 gyereknek van valamilyen problémája, és nincs semmilyen feltétel biztosítva ahhoz, hogy felkészítsük őket a későbbi iskolai élet elvárásaihoz, akkor kicsit elszontyolodom. Pedig még előttem a pedagógusi "karrier" java. El sem tudom képzelni, hogy mihez fogok kezdeni a saját gyermekeimmel, mert a mutyizástól meg hányok.

Dekatlon 2010.02.28. 22:48:56

Már a cikket olvasva is érlelődött bennem a gyanú, hogy nemzeti öntudattól dagadó keblű olvasók majd jól megmondják, hogy Ámerikában meg fémdekektor, meg pisztolyok, meg ju-ju-jujj!

Megmondják jól! Meg, de minek? Nem azt akarja átvenni a kedves kolléga. Nem arra mondja, hogy jó! Mégis beindul a fikaágyú.
Édes istenem, ha a rosszindulatú, sötét barbárság pénzt érne, nagyhatalom lennénk.

KenSentMe 2010.03.01. 02:32:08

Egyébként imádom ezt az érvelést:)

"Hagyjuk meg az amerikai oktatási rendszert a hanyatló nyugat ópiumának.. majd ha ők összedőlnek, mi meg a szittya vérünktől és a pilisi szívcsakrától felemelkedünk, akkor majd úgyis mindenki minket fog másolni.. csak meg kell várni, amíg elérkezik a mi időnk."

kreola 2010.03.01. 03:38:42

Igaz, kicsit off, dmeg nem tudom allni, hogy meg ne jegyezzem: speciell a svajci gazdagsag forrasa egy iszonyat nagy szervezett lopas,ami szerintem messze nem kovetendo pelda,mar he gerinces emberekrol van szo.
Anno a masodik vilaghaboru elott sehun se voltak (gondoljatok csak a Johanna Spyri Heidieje, aki a svajci falubol a gazdag Frankfurtba kerul), aztan mikor Nemetorszagban bajuszos baratunk hatalomra kerult, egy csomo zsido meg egyeb uldozott oda menekitette a penzet, merthogy Svajc ugye semleges volt elvileg. Csak a svajciak meg nem engedtek be oket menekultkent a penzuk utan, a tuleloket (meg a rokonaikat) azzal semmiztek ki a haboru utan,hogy hozzanak mar halotti bizonyitvanyt.
Ennel mar csak az undoritobb, hog ma meg buszkek is erre.

Az oktatasi rendszeruk meg lehet, hogy "eletre nevel", de ez az eletre neveles kimerul a vallalkozashoz szukseges hitelek felvetelenek a modjaval, es iszonyat nagy hianyossagokkal parosul. A muveltsegnek igenis erteke van, mert foleg a foiskolasi oktatatasban es a jol fizetett fonokiposztokon ott is hemzsegnek a kulfoldiek, ott mar nem eleg a gyakorlatias minimalkepzettseg.

(u.i. sem zsido nem vagyok, sem Svajcban nem elek.)

közlekedési bűnöző (törölt) 2010.03.01. 08:13:24

@xstranger: a kézírásom mások szerint szép, én nem tudom és nem is akarom megítélni. Ha nem baj, ide nem linkelek be egy beszkennelt oldalt.

amize 2010.03.01. 08:24:28

Szerintem költözz vissza az imádott Amerikádba.
Ott minden olyan szuper, itt meg minden olyan szar szerinted.
Tehát már ma kezdjél el csomagolni.
Bye

akakukk 2010.03.01. 08:39:42

Az eredeti posztban foglaltakat szeretnem megerositeni. 6 evig eltem az USA-ban, mindket gyermekem jart ott iskolaba, a kisebbik ott kezdte a sulit. Naqyon pozitiv tapasztalatokkal tavoztunk. Igen, az amerikai kicsit sarkos rendszer, a szabaly az szabaly, de tapasztalatbol tudjak hogy ha vagjak a sarkokat, baj lesz. Baj lesz a kisebbsegekkel, a renitens gyerekekkel, a gyengebb tanarokkal, az eroszakos szulokkel. Soxor emlitettem mar kulonbozo forumokon, hogy SZVSZ a tanarnak nem feladata a fegyelmezes. A fegyelmezetlen gyerekek kezelesere az iskolanak mas valaszt kell adnia, a tanar csak kikuldi az orarol. Mert a fegyelmezes ido (sokszor eredmenytelen is), az ido penz, es mindez egy osztalyban sokszorosan is az.

Ladyb 2010.03.01. 08:40:15

@Daihelyon: :)))) mindig mondom, másban az idegesíti az embereket legjobban, amit saját magukban is utálnak. Vitakultúráról beszélni ilyen stílusban? :)
Akkor most a gyengébbek kedvéért: Svájc 40 év alatt lett Svájc? Nem kérem szépen, évszázadok alatt találták ki magukat, az egész ország egy hatalmas információs biznisz. Lehet, okosabbak nálunk?
Japán: csutkáig lebombázták, mégis felálltak, nem a padlóról, a pincéről. Pedig ők is a vesztesekhez tartoztak. Lehet, okosabbak nálunk?
Hollandia: kis ország, semmi extra, mégis, valami miatt a világkereskedelem egyik központja bírt/bír lenni. Lehet, okosabbak nálunk?

akakukk 2010.03.01. 08:42:33

@amize: Es mi majd kitalaljuk a magyar megoldast. Lesz magyar plazmatv, mobiltelefon, auto es holdutazas!

Tudod ilyen velemenyt azok mondanak, akik nem ertik a vilagot, nem akarnak tanulni, es ezert felnek.

Ladyb 2010.03.01. 08:43:25

@akakukk: pont pár hónapja tanítottam olyan tinit, aki az USA_ban járt iskolába sokáig. Imádott az angolóráimra járni, gyűlöli a magyar oktatást, percenként elmondta, mennyire hiányzik neki az USA. Igen, helyesen írni nem tudott annyira angolul, mint a többiek (ez egy felsőfokos csoport volt), DE a problémamegoldó képessége magasan verte a többiekét. Szerintem az életben ez utóbbi fontosabb.

akakukk 2010.03.01. 09:09:39

@Ladyb: Ez elegge termeszetes ha belegondolsz. Az angol nyelv nem fonetikus, ezert naluk a helyesiras a legkomolyabb tantargy, beszelni ugye tudnak. Ennek megfeleloen a magyar diakok, akik fonetikusan tanuljak meg a szavakat, a kiejtessel kuszkodnek.

blacklord 2010.03.01. 09:46:29

Egyetértek a posztolóval. A teljes magyar oktatási rendszer átalakításért kiált. A tanári pálya társadalmi megvetettsége (ami persze a fizetésekben is tükröződik), az újonnan bekerülők kontraszelektáltsága, a minőségellenőrzés szinte teljes hiánya, a "korral haladás" igen csekély módon való biztosítása, és a fegyelmezés kapcsán előkerülő egyre nagyobb problémák, hogy csak párat említsek. Magyarországnak kevésből kéne szinten maradnia, így a mezőgazdaság húzóágazattá tétele mellett az oktatásban kéne nagyot szakítanunk, és aztán erre építve még pár részterületen (biológia, szolgáltató egészségügy - fogászat, plasztikai sebészet, stb, informatika). Máshogy nem fog menni, úgyhogy ha nagyon gyorsan nem változik valami alapvetően a magyar oktatásban, akkor NAGYON nagy baj lesz 10-15 év múlva.

Shopping 2010.03.01. 09:54:38

Viktória!!!

Akkor a te gyereked járjon amerikai iskolába!!!
(fémdetektoros beengedő, teljes bekamerázottság, késelések és folyamatos agresszió, ami miatt rendszeres az öngyilkosság.

Látszik, hogy te is csak a magazinokból hallottál a témáról.

Beszélj inkább valakivel, AKI ténylegesen élt ott!!!!

Suta!

Shopping 2010.03.01. 09:58:59

Feltételezem, hogy erről sem hallotál Viktória, mielőtt megírtad remek kis cikkedet...

-----Bullying-------

Gyermekednek sok szeretettel...

De a problémamegoldó-képessége biztos jobb lesz...

ÁkiBáki (törölt) 2010.03.01. 10:21:25

@blacklord: A magyar oktatási rendszerben szerintem már most nagy bajok vannak.
Olyan bajok, melyeket csak látszat megoldásokkal próbálnak korrigálni, mert az érdekrendszerek, az ezen a területen is létező és érezhető mutyi nem engedi azt, hogy nagyobb változások történjenek.
Olyan ez is, mint az egészségügy. Mindenki tudja, hogy ebben a formátumban nem fenntartható, de érdemben senki nem mer lépni. Mi a vége? Elmennek. De rendeletet hozunk, hogy széfet minden ágy mellé. Most pedig koldulják a pénzt tőlünk, - gondolkozzunk okosan - hogy legyen minden mentőben defibrillátor. Mit mondjak erre?
Amerikai oktatás? Tudjátok mit? Le sem sz@rom, milyen az amerikai oktatási színvonal, s azt sem, mit tanulnak egy amerikai egyetemen. Engem az érdekel itthon mi történik, avagy történik-e valami már végre?
Minden oktatási rendszerben vannak jó, megvalósítható, átültethető, általunk is hasznosítható tematikák. Legyen az skandináv, amerikai, japán, vagy bármilyen. Ebben az országban is éltek olyan emberek, akik nehéz körülmények között, de mégis tettek le erre az asztalra valamit. Mindezekből nem lehet összeszedni azt, ami jó lenne? Nem világrengető dolgokra gondolok, csak arra, hogy ami máshol jó és működik, azt mi miért nem tudjuk alkalmazni???
Egy kisebb BKV tanácsadói díj összegéből ki tudnánk küldeni szakembereket bárhova, ahol csak az lenne a dolguk, hogy személyes tapasztalataik alapján, testre szabva álljanak elő megvalósítható elképzelésekkel, ötletekkel. Vagy csak a neten kellene körülnézni. Persze olyanoknak, akik beszélik a nyelvet, és láttak már tankönyvet, tehát nem olyan formán, mint ahogy Veres J. ápolta a kínai-magyar kereskedelmi kapcsolatokat Makaón.

Olyan nehéz lenne ez?

Kristl 2010.03.01. 10:34:04

1/ Év elején a diákok és a szülők aláírnak egy kb. 100-150 oldalas dokumentumot arról, hogy mi az iskola szabályzata; ez még a buszban való viselkedést is részletesen leírja."

te úristen. én nem akarnék ilyen helyre járni vagy ide küldeni a csöppségeket. :]

akakukk 2010.03.01. 10:50:29

@Kristl: Miert, mi a bajod ezzel? Az iskolaban fegyelem kell, az meg azt jelenti hogy tiszta sor, mit szabad es mit nem, es a kovetkezmenyek nem a tanar/igazgato kenye kedvetol fugg, hanem egz objektiv normatol. Hidd el, jobban mukodik mint az itteni "szabadsag".

akakukk 2010.03.01. 10:55:02

@Shopping: Az enyem jart, 6 evig. Es Viktoriaval ertek egyet. Magyarorszagon "szent tehen" a mi jo oktatasi rendszerunk, de a ma letezo oktatas eleg kevesse versenykepes.

Cartman (ex Cartman) 2010.03.01. 10:55:40

@Ladyb:
Ne haragudj, de nem érzed, milyen ciki, ahogy átlépsz (többek között) 40 év kommunista diktatúrán!? Érvelj azzal, hogy bezzeg Csehország, meg Szlovákia, Szlovénia! Ja, hogy velük azért nem olyan nagy a kontraszt? Hát ezen meg akkor gondolkodj el egy kicsit...

(Tudom-tudom, sajnos ma már lehet példálózni pl. Szlovákiával, amivel mondjuk 10 éve még nem lehetett. És ez viszont tényleg a mi sarunk... És a bajok tényleg mélyen gyökereznek. Többek között - bár nem jellemzően, de - oktatási vetületük is van...)

Kristl 2010.03.01. 10:57:38

@akakukk: 100-150 oldal már nem szabályzat, és nem is szabályfüzet hanem btk. :]
ez. az a szabálygyüjtemény amihez nem elég 3-5 oldal gyanús.

Moosquibe 2010.03.01. 10:59:41

Nem tudom melyikőtök írta, hogy "Lovász már csak elvétve jár haza". Legalább a google-ig juss el, ha már alapból fogalmad sincsen arról amiről beszélsz. Lovász 2008ig az ELTE matekintézetének vezetője, folyamatosan tanít ott a mai napig (1983 óta!), néha vendégprofesszor más egyetemeken, de ez még jóval kevésbé híres emberekkel is így van. Na ez az EPIC Fail.

Szerintem a poszt jó, lehet példálózni a humán műveltségünk magas fokával, csak a baj az, hogy ez egy nagy illúzió. Az átlag magyar ugyanolyan kőbunkó, mint amilyen amerikaiakon röhögünk. Szerintem az emberek jó része elköveti azt a hibát, hogy a saját szociális miliője alapján ítéli meg, hogy milyen itt a helyzet, pedig ez borzasztó csalóka. Még értelmiségi társaságokban is kegyetlen sok baromságot lehet hallani humán területekről, azzal a kivétellel, hogy ezek általában jóval erőteljesebb arroganciával előadott baromságok. Lehet azt mondani, hogy Petőfi születési éve (1823), anyja neve (Hrúz Mária), stb. hozzátartoznak az alapműveltséghez, de egyrészt nem, másrészt Petőfi életében sem ez a lényeg. Egy szónak is száz a vége, amit mi magyarok meglévő értéknek hiszünk az oktatásunkban az egy illúzió. Beszélgessetek érettségi után nem irodalmárnak ment emberekkel a tananyagról (és erre nem kifogás, hogy én ismerem a Pistit meg a Bélát is akik rengeteget olvasnak) és rá fogtok jönni, hogy az ismereteik 80%át az iskola kapuján kilépve behelyezték a szemetesbe. Ugyanis a nem praktikus lexikális ismereteknek egy praktikus világban tetszik nem tetszik ez a sorsuk. Talán más lenne a helyzet, ha az irodalom szeretetére tanítanának, azt értetnék meg a gyerekkel, hogy miért fontos olvasni, mit profitálhatnak belőle, akkor talán óraszám is kevesebb kéne hozzá, és többet raktároznának el magukban. Félreértés ne essék, a természettudományos ismeretekkel ugyanez történik, de ott meg van az az eltérés, hogy a szakmabelieknek az egyetemen muszáj építkezni valamire, középiskolai matekot egyetemen már nem lehet megtanítani, és aki megfelelő képzés nélkül érkezik, azok eleve a pincéből kezdik az egyetemet és a nagy részükből ritkán lesz értékelhető szakember. Rájuk viszont az országnak szüksége van. Irodalmárok tömegére viszont sajnos csak a köztévé éjjeli beszélgetős műsorainak. Fájdalmas igazság, de attól még így van. Ettől még persze lehetne matekot, fizikát, stb. is sokkal sokkal értelmesebben/érdekesebben, gyakorlatorientáltan tanítani.

A világ sajnos/nem sajnos megváltozott. Ragaszkodhatunk a már nem létező értékeink illúziójához, vagy szembe lehet nézni az évszámmal és végre fel lehet ismerni mekkora nonszensz, hogy a média-, gazdasági-, adóügyi, stb. ismeretek marginálisan szerepelnek a mai magyar középiskolákban, illetve, hogy a természettudományos tárgyak is milyen szinten nem gyakorlatorientáltak. Talán kevesebb embernek lehetne eladni lábvizes méregtelenítőt, kevesebb embert tudnának lehúzni mindenféle Tutibbnál tutibb MLM-es borzalommal, egy politikusnak kétszer is meg kéne gondolnia, hogy hány százalékot mondd a tévében, stb.

Az amerikai rendszerről közvetlen tapasztalataim nincsenek, nekem pedig alapelvem, hogy akkor nem pofázom róla csak azért mert már sok helyen hallottam róla valamit, persze ettől még ötleteket szabad, sőt kötelező is megszívlelni (ahogyan mindenhonnan).

Sobrijóska 2010.03.01. 11:03:24

Ez megint egy olyan írás, amely egy jólszituált amerikai környék mintaiskoláját vetíti le, nem csoda, ha üti a magyar átlagot. De kérem szépen, Amerikában egyszerre jelen van a csillogás és a nyomor legnagyobb bugyra is, lehetett volna akár egy bronxi iskolát is kiemelni, ahol a gyerek golyóállómellényben megy be, ha egyáltalán bemegy.
Ha van pénz, akkor nyugodtság, jókedv és szorgalom van, ha nincs pénz, akkor a gond felüti a fejét valahol. Szerintem a magyar oktatási rendszer egységnyi pénzt sokkal jobban hasznosít mint egy amerikai, és ez a tanárok áldozatvállalásán is nagyon múlik.

Hátezmármi (törölt) 2010.03.01. 11:53:00

@krüger: ja, krüger. Az amerikai nem tudja, hogy hívják Kenya fővárosát, de azt tudja, hogy hívják a szomszédját, akivel 10 éve együtt él. A tiédet hogy hívják?

A másik: a magyarok ki vannak akadva, hogy az amik nem tudják, hol van Mo és összekeverik Bukarestet Budapesttel. Ekkor megkérem, mondják el, hol van Delaware állam az USÁ-ban és mi a fővárosa. Aztán megkérem, soroljanak fel pár államot a világ legjelentősebb országában. A profibbak eljutnak 15 államig az ötvenből. Aztán megkérdem, mi a fővárosaik. Erre aztán mindig teljes a csend.

Egy kis porfészek vagyunk Európa peremén, már az nagy szó, hogy egy amerikai hallott arról, hogy létezik Magyarország.

Marr 2010.03.01. 12:29:55

(Remélem, észrevettétek, hogy fényévekkel jobb a helyesírása a levélírónak, mint az itt publikált átlag.

Mondjuk ezt a perjeles felsorolást nem értem.)

I_Isti 2010.03.01. 12:59:48

@Sobrijóska: "Amerikában egyszerre jelen van a csillogás és a nyomor legnagyobb bugyra is"

Ez beleillene a Colbert show-ba, annyira vicces.

(Fogadjunk, nem mernél Bp-en bemenni az Erdélyi utcai ált. iskolába?)

Merretovább 2010.03.01. 13:09:05

A társadalmi hozzáállás és a központi ráfordítás egyaránt befolyásolja az itteni színvonalat, ill. ez a kettő sok szinten összekapcsolódik:
faszfejek.blog.hu/2010/02/16/koltsegvetesi_hiany_1

És minden rendszernek vannak hibái meg előnyös tulajdonságai. Az amerikainak is és a magyarnak is. Ebből következik, hogy nem árt beismerni az itteni hibákat, és onnan (meg más országból is) átvenni az előnyös jellemzőket.

Mille38 2010.03.01. 13:11:49

Sajnos Viktória írásából is kicsendül, hogy az alapvető probléma a mai iskolában: mindenki utál mindenkit: a tanár a diákot, a diák a tanárt, a szülő a valahai tanárát és emiatt a gyereke mostani okítóját, a tanár továbbá utálja a tanítást (ez jutott neki), valamint utálja és féli az igazgatót, aki a határozott idejű munkaszerződéssel zsarolja.
A tanulás alapvetően lehetetlen egy gyülölködő, stresszelő, a versenyt élet-halálharcnak tekintő közegben. Az ember normális működése a kíváncsiság, a felfedezési vágy, a saját kicsi világunk kiterjesztésére törekvés. De tanulni csak szeretetben, szerető és szerethető emberek között lehet olyan célok érdekében, amelyekben értelmet, fantáziát látunk.
Washingtonban nagyon megérintett, amikor a vietnami háború emlékművénél láttam iskolás csoportokat (többszáz gyereket egy koratavaszi napon). Volt olyan osztály, amelyikben mindenki írt egy elesett személynek egy levelet - pár sort, rajzot - és letette az emléktáblához. Felvettem néhányat és elolvastam. Ezek a kis írások iskolai feladatként készültek el, de mégis benne volt a személyesség, a szeretet valamilyen megnyilvánulása. Ott és akkor megtudtam, egyrészt mi a hazaszeretet, másrészt hogyan lehet erre az iskolában nevelni. És teljesen mindegy, hogy mi a tanulás tartalma (az ország történelme vagy a táplálkozási piramis), semmit nem lehet személyes bevonódás (inklózió) és ebből következően érzelmi viszonyulás nélkül tanítani. A magyar iskolában a fő érzelem a gyűlölet, utálkozás, kirekesztés, kritizálás. Ezen kellene változtatni. Viktóriának is.

Mille38 2010.03.01. 13:20:12

@Bambano: A terméket el is kellene tudni adni. Sőt eleve azt termel(tet)ni, amire van kereslet. Ez is egyfajta tudás, amit nem tisztel a földművelő, miközben a földműves tudását pedig nem tiszteli a kereskedő. Mo. népe nem ismeri a win-win üzlet fogalmát, mindenki nyerni akar, amitől a nagy többség veszít (mint a lottón).

Mille38 2010.03.01. 13:26:24

@Ladyb: Hollandia (meg Anglia és Dánia) évszázadokig rabszolgakereskedelemből, kábítószerekből és gyarmatárukból gazdagodott. Még van némi félretett vagyonuk.

Sobrijóska 2010.03.01. 13:27:52

@I_Isti: persze, biztosan nem mernék bemenni. Itt is van gáz, de átlagban szerintem elfogadhatóak az oktatási körülmények, főleg a ráfordítások tükrében.

Tjuca 2010.03.01. 14:01:34

ma lesz szmk gyűlés az oviban, ahol állítólag egyéniségeket nevelnek. khm. lehet 30 évvel ezelőtt így volt. most inkább a gyermekmegőrző szót mondanám erre. hála a roppant nagyfokú előrelépésnek a vegyescsoportnak, és a naphosszat tartó szabad játéknak... 0.

r7zw48 2010.03.01. 14:22:40

@Daihelyon
"gerinctelen, felfújt hólyag ... pampogni ... hogy a lóf.szban ... vigyorogsz ki abból az értetlen 0 IQ-s hülye fejedből ... lődd fejbe magad"

"Ez nem vita kultúra."

Kedves Daihelyon. (Na jó ezt még lefordítom: Te rohadt geczy)
Először is: az nem „vita kultúra”, hanem vitakultúra.
Másodszor: „…csak rendesen szépen, …”, nem lehet sem összevissza, sem fordítva. Először kell a kultúra, és akkor már van mire alapozni a vitakultúrát. De az interneten ne is próbálkozz egyik megszerzésével sem, mert az tele van olyanokkal, mint te, akiknek a puszta tömeges jelenléte ellehetetlenít minden erre irányuló kísérletet.
Egyébként ne izgulj, semmi különös nincs veled, pont olyan vagy mint az internetes vitákhoz hozzászólók túlnyomó többsége: földműves (másképpen gyalog). Igen, ezt így mondják azok, akik még akkor sem mennek egy bizonyos szint alá, ha nevén kell nevezni egy teljesen egyértelmű dolgot.
Elvileg persze ennek még nem biztos, hogy meg kéne határoznia mondanivalód igazságtartalmát, de sajnos nem véletelen a szólás: a stílus maga az ember. Bunkó stílus, …

bontottcsirke 2010.03.01. 14:55:16

@Hirmondo Helen: Helénke beleesett a kerékbe?

Ezek szerint akkor ki kell rúgni mindenkit és akkor fasza lesz az oktatás.
Mi hülyék meg itt a fórumon keressük a megoldást már egy ideje.

De jó lenne ha kijönnél magányodból és tartanál egy gimnáziumban órát te felfuvalkodott....

Horvie 2010.03.01. 15:06:51

Jó gondolatok, de én ált.isk-ban meg utána is néha a fél karomat odaadtam volna, hogy aznap pont ne kelljen bemenni/bentmaradni, szóval ezért megérte volna felrúgni valakit... márhogy a 14-15éves Nekemnek azt mondják, hogyha felrugod az Ödönkét, otthon KELL maradj... gondolkodásnélkül! :) Arra próbálok rámutatni, hogy ha úgy lett volna nevelve a szülő, hogy a gyermeke majd úgy legyen nevelve, hogy a kölök ne lásson lehetőséget "happytime"-ra, hanem büntetésnek fogja fel, hogy nem kell hallgatnia az idióta öregasszonyt, amikor arról beszél, hogy két szén atom hogy kapcsolódik a hidrogénatomhoz... na akkor lehetne ilyeneket bevezetni!

akakukk 2010.03.01. 15:22:16

@Horvie: Igen, ilyen volt velem is. De ha anyameknak emiatt szabadsagot kellett volna kivenni, akkor kaptam volna verest fakanallal. Kiskorut ugyanis egyedul otthon hagyni buntetendo, es bilincsben visz el a rendor. Gyerek otthon=szabadsag, esetleg nagymama.
Nem jar rogton teljes felfuggesztes (hazakuldes) amerikaban sem, elobb jon az ISS (In School Suspension). Ennek lenyege hogy a diakot egy feladatasorral ellatva a tanar lekuldi az elkulonito terembe, ahol egy 2m-es tornatar ugyel arra, hogy csond legyen, es a feladatsor kitoltessek. Es ha masnap nincs hazi, automatikus egyes, nincs lehetoseg merlegelesre. Megkerdeztem egyszer, ez hogy alakult ki. Elmagyaraztak, hogy egyszer a jo tanulok szulei pereltek be az iskolat azzal, hogy nem tanit megfeleloen, minden ido a fegyelmezesre megy el. Nyertek.

I_Isti 2010.03.07. 22:28:49

@Mille38: Ez nem csak azt jelenti, hogy mindenki nyerni akar, hanem azt is, hogy nem tudják elképzelni, hogy ha valaki nyer, akkor a többek lehet, hogy nem veszítenek. Ha valaki valamilyen bizniszben jól jár, akkor nem biztos, hogy a többiek rosszul járnak, az is lehet, hogy nem járnak olyan jól. Valamint a magyar gondolkodás szerint, jobb az, ha csak én járok jól és a többiek rosszul, mintha én csak kicsit járnék jól, és a többiek esetleg nálam jobban járnának.

amerea 2010.03.07. 23:28:17

@Moosquibe: minden szavaddal egyetertek. a magyar oktatas elvont, semmifele kapcsolatot nem kinal, hogy atultetheto legyen a gyakorlatba, csapatmunkara neveles, problemamegoldasra neveles 0.
arrol nem is beszelve, hogy a csalas (=puskazas) semmifele konzekvenciat nem von maga utan (mig pl Amerikaban mivel a moduszhoz kepest osztalyoznak, ezert mindenki igyekszik a legjobb lenni)..
egyetertek a sokoldalas hazirend kialakitasaval is, amit valaki emlitett, mert igy csak ad-hoc modon reagalnak minden elteresre, kivetelre.

pl mar nem jarok a foiskolara (=nem tudok minden napi hirrol) de rosszul toltottek ki az elozo evi adopapiromat, amit egy hete (!) kaptam meg, es en fizessek szerintuk 4 rugot, hogy javitsak.. telefonon a no orditva kioktat, mekkora *** vagyok, hogy mast szeretnek a papiron latni (tavos voltam=mi tartottuk fent az iskolat, ez egy szolgaltatas felem ebbol a szempontbol, a *** ki kene nyalniuk ... es meg finom voltam es noies.)

Copyright © 2008 Theme Preview All rights reserved. Theme by Laptop Geek. Blog.hu-ra alkalmazta: a Blog.hu Sablonok a Népkertben.

süti beállítások módosítása