Du, svájci?- Csak mi nem beszélünk nyelveket?
Csak magyarul beszél a többség - Ezzel a címmel jelent meg az egyik napilapban egy cikk a magyarok nyelvtanulásának eredményéről - pontosabban eredménytelenségéről-, illetve a felnőtt lakosság idegennyelv-tudásáról, összehasonlítva a világ más népeinek hasonló paramétereivel. Ritkán olvasom ezt a lapot, most is a vonaton lestem bele a mellettem ülő újságjába, és csak azért tűnt fel a cím, mert a napokban az Indexen is hasonló tartalmú cikket olvashattunk, és a blogon is közzétettünk egy levelet, ami a lehetséges okok egyikét említette.
Tényleg olyan rossz a helyzet Magyaroszágon? Ami a felnőtt lakosság idegennyelv-tudását illeti, sajnos nem lehetünk büszkék. Bár, ha hozzávesszük, hogy a mai felnőttek még kötelezően oroszt tanultak, honnan is tudnának tömegesen más idegen nyelveket? Arról nem szólt egyik cikk sem, hogy a felnőtt lakosságban korosztályonként vizsgálva milyen a helyzet. Véleményem szerint 3 réteget különböztethetünk meg: vannak a ma 70-80 évesek, akik közül nagyon sokan beszélnek, illetve legalább értenek németül, hiszen, amikor ők jártak iskolába szorosabb volt a német-magyar viszony, tanultak németet, franciát. Ez alatt nyilván az akkori társadalom felső- illetve középosztályát értem. A második korosztály a 40-70, és közöttük valóban elenyésző az idegen nyelvet beszélők száma, elsősorban a kötelező orosztanítás, illetve az ideológiai alapon nemkívánatosnak ítélt nyugati nyelvek oktatásból való kiszorítása miatt. A harmadik korosztályt illetően -0-40- nem kell szégyenkeznünk, nagyon sokan beszélnek magas színvonalon több idegen nyelvet is, illetve egyet mindenki tanul kötelezően iskolában és mivel a diploma is nyelvvizsgához kötött, sokan rendelkeznek nyelvtudással.
Tényleg olyan jó a helyzet a világ többi részén? Számomra vicc számba megy a szlovákok 7,6%-os aránya - ennyien nem beszélnek szerintük másik idegen nyelvet-, mivel ott a cseh és a magyar is idegennyelvnek számít, nem is beszélve a németnyelvű kisebbségről. Az abszolut pozitív példa Svédország, ahol aztán tényleg nagyon magas szinten tanítják az idegen nyelveket, más kérdés, hogy a nyelvrokonság miatt lényegesen egyszerűbb dolguk van. Nekünk magyaroknak ezzel sincsen egyszerű dolgunk, talán finnül tanulhatnánk, de azzal meg nem sokra mennénk.
Saját tapasztalatom szerint egyébként sokkal jobban állunk, mint a spanyolok -akik az olaszt említették 2. nyelvként-, ahol nem tudtam szinte sehol sem németül, sem angolul kommunikálni, vagy a franciák -2. idegen nyelv, flamand, holland-, akik szintén nem beszéltek sem angolul, sem németül. Az olaszoknál sem jobb a helyzet, ők a spanyolt jelölték meg 2. idegen nyelvként, az angolul vagy németül beszélők arány ott sem magasabb a miénknél. Egyszóval mielőtt ebben a kérdésben is hamut szórunk a fejünkre, érdemes egy kicsit körbenéznünk.