Mikor vonulnak utcára a magyar diákok?
A legfrissebb híradások szerint Németországban is utcára vonultak a diákok, jobb oktatási feltételeket, kevesebb óra és vizsgaszámot követelve. Követeléseik között szerepel az oktatásra fordítandó támogatás növelése és az oktatás korszerűsítése is. A megmozdulások Németország több pontján egyszerre indultak, a középiskolai és egyetemi diákok utcai felvonulással és iskola elfoglalással hívták fel magukra a figyelmet.
Ennyi a dolog konkrét hír értéke, de a magyar köz,- és felsőoktatásban dolgozók számára ez ennél sokkal többet jelent. Hiszen, ha nekik ott rossz, akkor mi mit szóljunk?! Köszönő viszonyban sincsen egymással a két ország oktatásra fordítandó támogatása, oktatási feltételei, a korszerűsítésről már nem is beszélek. Aki járt már Németországi iskolában, csak csendesen remélni tudta magában, hogy egyszer majd mi elérjük ezt a szintet, néma áhítattal nézte az akár már 10 évvel ezelőtt is meglévő számítógéptermeket, a tankonyhák felszereltségét, a menza állapotát. Talán mi most tartunk ott, ahol ők 10-15 éve. Mert nálunk aztán tényleg nincsenek meg az alapvető feltételek sem! A németeknek nem tetszik a saját felsőoktatásuk? Jöjjenek ide egy félévre és sírva szaladnak vissza a saját kipárnázott életükbe. Itt majd ülhetnek 300-an a 100 főre tervezett előadóban, vizsgázhatnak félévente 10-11-t, mert most lehet még kifizetni az érte járó pénzt az oktatóknak, ráadásul potyoghat is közben a fejére a vakolat.
A német diákok vonultak utcára, pedig okunk igazából nekünk lenne rá. Siralmas az iskolák állapota, felszereltsége, ellátása. Az oktatást elszánt és erőn felül teljesítő, naponta megalázott pedagógusok viszik a vállukon, amíg bírják. A diákokat nem érdekli az iskola állapota -megszokta, hogy rossz-, az oktatásra fordított összeg -megszokta, hogy évről évre kevesebb-, az oktatás színvonala -annak örül, ha nincs is egyáltalán-. Alapvető probléma, hogy rossz felé tartunk, nem Németország, hanem Ukrajna a cél.
Mit rontottunk el az évek alatt, hogy nem sikerült öntudatosabb, magára és környezetére igényesebb diákságot nevelnünk?! Miért nem állnak ki jobban a jogaikért, a lehetőségeik korlátozása miért nem szólítja az utcára őket?! Ennyire minden rendben lenne a magyar oktatással?